fbpx
phone cb
Zostaw swój numer - oddzwonimy!
4 minut/y

Czerwone plamy na ciele — objawy, przyczyny i leczenie

Skóra chroni nasze organy przed wieloma czynnikami zewnętrznymi. Jest więc narażona na urazy, otarcia i skaleczenia. Zewnętrzna warstwa naszego ciała często pokazuje również, że coś złego dzieje się w naszym organizmie. Właśnie wtedy możemy zauważyć na skórze czerwone plamy lub inne podrażnienia. Niekiedy pozostawiają one po sobie przebarwienia lub blizny. Źródeł problemów skórnych może być wiele. Czy czerwona plama na skórze może być niebezpieczna?
Body & Mind
22.09.2023
Spis treści
Kopiuj link

Czerwone plamy na skórze – charakterystyka problemu

Czerwone plamy na ciele to zmiany skórne inaczej zwane dermatozami. Mogą być spowodowane wieloma czynnikami, dlatego znalezienie źródła tego problemu może nie być łatwe. Przyczyną powstawania plam może być zły dobór pielęgnacji skóry lub podrażnienia po goleniu, podobnie jak w przypadku ukąszeń owadów. Jednak coraz częściej u pacjentów diagnozuje się choroby skóry.

Objawy czerwonych plam na ciele mogą różnić się w zależności od ich źródła. W przypadku alergii zmiany często swędzą i przyprawiają pacjentów o duży dyskomfort. Wiele osób oprócz świądu zauważa obrzęk, a nawet odczuwa ból w miejscu zmiany. W takiej sytuacji należy wziąć pod uwagę wszelkie inne dolegliwości i udać się jak najszybciej do dermatologa.

Czerwone plamy na ciele – jakie są przyczyny?

Czerwone plamy na ciele mogą pojawić się z wielu powodów. Źródło ich powstawania i objawy mogą być zróżnicowane. Niezależnie od przyczyny, ważne jest, aby zrozumieć, że czerwone plamy na skórze to sygnał od ciała, który nie powinien być ignorowany.

Jedną z częstszych przyczyn czerwonych plam na ciele są alergie. Skóra reaguje na antygeny poprzez wywołanie reakcji obronnej. Swędzące plamy mogą się pojawić np. po kontakcie z nowym produktem kosmetycznym zawierającym alergen, a nawet po zjedzeniu produktów, na które jesteśmy uczuleni.

Przyczyną czerwonych plam na ciele mogą być po prostu choroby skóry. Łuszczyca to przewlekła choroba, która objawia się czerwonymi plamami różnej wielkości, które mogą być pokryte srebrzystą łuską. Te zmiany skórne często występują na łokciach, kolanach, skórze głowy i plecach. Trądzik różowaty to stan zapalny skóry, który powoduje czerwone plamy, zaczerwienienie i pęcherzyki, głównie na twarzy. Może towarzyszyć mu uczucie pieczenia i swędzenia.

Również w przypadku osób chorych na toczeń, mogą pojawić się plamy na twarzy oraz innych częściach ciała. Podobnie jak w przypadku atopowego zapalenia skóry (AZS). Choroba ta charakteryzuje się okresami remisji oraz nawrotów. Często w miejscu objętym chorobą występuje znaczne przesuszenie skóry.

Niestety, czerwone plamy na skórze mogą również wskazywać na inne poważne schorzenia. Świerzb to choroba wywołana przez świerzbowca ludzkiego. Czerwone plamy, które pojawiają się w wyniku tej choroby, często występują w charakterystycznych miejscach. Zmiany pojawiają się na biodrach, łokciach, pośladkach, a także między palcami u rąk i nóg. Te zmiany skórne są efektem reakcji obronnej organizmu na obecność pasożytów. Innym charakterystycznym symptomem choroby jest intensywny świąd, który nasila się w nocy. Warto zaznaczyć, że świerzb jest chorobą zakaźną. Dlatego ważne jest, aby jak najszybciej skonsultować się z lekarzem w przypadku podejrzenia tej infekcji.

Diagnoza i proces terapeutyczny wspomnianych wcześniej zmian wymaga konsultacji medycznej. Niezależnie od przyczyny ich występowania, zawsze warto obserwować swoje ciało i reagować na wszelkie zmiany skórne.

Czerwone okragle plamy na skorze – kiedy warto udac sie do lekarza

Czerwone, okrągłe plamy na skórze – kiedy warto udać się do lekarza?

Warto udać się do lekarza, jeśli zauważamy nagłe pojawienie się czerwonych plam na ciele. Niektóre z tych zmian mogą być objawem poważnych problemów zdrowotnych. Ignorowanie ich może prowadzić do znacznego pogorszenia się stanu skóry i powstawania blizn.

Duże, fioletowe plamy lub wybroczyny mogą być objawem problemów z krzepliwością krwi. Z kolei nagłe pojawienie się wielu swędzących plam na ciele może wskazywać na alergie, infekcje lub inne problemy dermatologiczne. W przypadku, gdy specjalista zdiagnozuje u nas alergię, warto unikać kontaktu z alergenem. Jednak w razie potrzeby możliwe jest zastosowanie leków przeciwhistaminowych.

Leczenie czerwonych plam na skórze powinno zawsze odbywać się pod nadzorem lekarza. Skuteczna terapia wymaga dokładnej diagnozy. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że leczenie przyniesie oczekiwane rezultaty. Chociaż stosowanie preparatów łagodzących w warunkach domowych może czasowo złagodzić zaczerwienienie, to źródło problemu może nadal istnieć i prowadzić do nawrotów choroby.

Zaczerwienienia na skórze – jak leczyć plamy czerwone na ciele?

Czerwone plamy na ciele, nie powinny być ignorowane. Nawet, wtedy gdy nie wynikają z nich uciążliwe dolegliwości. Warto pamiętać, że próba samodzielnego usunięcia tych plam może być nieskuteczna. Zwłaszcza gdy nie znamy przyczyny ich wystąpienia.

Jeśli na skórze pojawiły się czerwone plamy i towarzyszą im objawy takie jak świąd, ból lub pieczenie, powinniśmy skonsultować się z dermatologiem. Kluczowym krokiem w leczeniu czerwonych plam jest ustalenie ich przyczyny. Lekarz przeprowadzi badania i testy diagnostyczne w celu zidentyfikowania źródła problemu.

Leczenie będzie zależało od diagnozy. Jeśli czerwone plamy są wynikiem choroby autoimmunologicznej, mogą być stosowane leki immunosupresyjne. W przypadku choroby zakaźnej leczenie będzie obejmować eliminację objawów choroby, takich jak ból, gorączka czy świąd. W przypadku zmian skórnych spowodowanych infekcjami bakteryjnymi lub grzybiczymi lekarz może przepisać antybiotyki miejscowe, lub doustne. W zależności od nasilenia infekcji.

Warto pamiętać, że każdy przypadek czerwonych plam na skórze jest inny. Dlatego samodzielne leczenie nie zawsze będzie skuteczne i może pogorszyć sytuację. Najlepszym wyjściem będzie konsultacja z profesjonalistą. Dzięki postawieniu diagnozy i odpowiedniemu leczeniu dermatozy mogą szybko ustąpić. Szybka reakcja może pomóc zapobiec poważniejszym komplikacjom.

Źródła:
Elżbieta Małek ''Pielęgnowanie skóry zmienionej patologicznie 514[03].Z2.01'' r.2006 https://www.publicznastoraciaz.pl/wp-content/uploads/2020/03/7-160809131622.pdf

Skąd się biorą czerwone kropki na ciele? Objawy i możliwe choroby [dostęp: 09.08.2023]
https://katarzynaosipowicz.pl/blog/skad-sie-biora-czerwone-kropki-na-ciele-objawy-i-mozliwe-choroby/

Newsletter

Nie przegap żadnych nowości, zapisz się do newslettera!

Jako pierwszy dowiesz się o nowych promocjach, ofertach oraz poradach zamieszczanych na naszym blogu.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Klinika Super-Pharm sp. z o.o. (ul. Puławska 17, 02-515 Warszawa). Zgodę można wycofać w dowolnym momencie, ale nie wpływa to na zgodność z prawem działań podjętych na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Powiązane artykuły

Sprawdź kolejne porady, które przygotowaliśmy dla Ciebie

Skorzystaj z rejestracji online i umów wizytę w Body&Mind

Sprawdź swój kalendarz, znajdź dogodny dla siebie termin spotkania i w dowolnym momencie zarejestruj się na wizytę do naszego specjalisty.
Umów się na wizytęBody&Mind - Group 69582
BODY&MIND

Skorzystaj z rejestracji online i umów wizytę!

Sprawdź swój kalendarz, znajdź dogodny dla siebie termin spotkania i w dowolnym momencie zarejestruj się na wizytę do naszego specjalisty.
Body&Mind - Group 2072
Body&Mind - bm-logo
Właścicielem Serwisu Internetowego i jednocześnie administratorem danych jest Klinika Super-Pharm Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (02-515) przy ul. Puławskiej 17, NIP 5213982432 oraz REGON 522984417.
Adres i godziny otwarcia
Na skróty
O centrum
Bod
Bod)
Oferta
© 2024 Body&Mind. Wszelkie prawa zastrzeżone Created by meditrue