fbpx
phone cb
Zostaw swój numer - oddzwonimy!
5 minut/y

Wybroczyny – co to? Jak wyglądają i jak się ich pozbyć?

Wybroczyny (łac. petechiae) dla wielu osób stanowią problem estetyczny. Niestety mogą również świadczyć o rozwoju poważnej choroby. Wyglądem przypominają reakcję alergiczną, jednak przyczyna ich powstawania jest zupełnie inna. Co to są wybroczyny? Czy wybroczyny znikają?
Body & Mind
25.10.2023
Spis treści
Kopiuj link

Co to są wybroczyny?

Wybroczyny to pęknięcia naczyń włosowatych pod skórą. Nie są wypukłe ani bolesne, choć mogą być wyczuwalne. Wyglądają jak kropki, dlatego często są mylone z reakcją alergiczną. Jednak w przeciwieństwie do wielu wysypek – wybroczyny nie powodują swędzenia ani dyskomfortu. 

Wybroczyny pojawiają się na różnych obszarach ciała, w tym na rękach, nogach, brzuchu, pośladkach, a nawet pod oczami. Ich średnica nie przekracza 2 mm. 

Jeżeli zmiany osiągają średnicę około centymetra, mówimy już o plamicy Schönleina-Henocha. Jednak choroba ta w większości dotyka dzieci. Gdy średnica jest jeszcze większa, wówczas zmianę określa się jako siniak. 

Warto podkreślić, że wybroczyny na skórze mogą być objawem groźnej choroby. Dlatego jeśli utrzymują się przez dłuższy czas lub towarzyszy im gorączka, różne bóle i ogólne złe samopoczucie – trzeba bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Jedynie wykonanie badań pozwoli wykluczyć obecność innych schorzeń. 

Jak wyglądają wybroczyny?

Oto typowe cechy wybroczyn:

 • To widoczne gołym okiem czerwone lub fioletowe plamki: Wybroczyny są małymi, płaskimi kropkami na skórze, które mają średnicę mniejszą niż 2 mm. Mogą występować pojedynczo lub w większych grupach.
 • Nie są wypukłe: Wybroczyny są płaskie i nie tworzą grudek ani pęcherzyków na skórze. 
 • Nie reagują na nacisk: Wybroczyny nie zmieniają koloru ani nie znikają pod wpływem nacisku. 

Jakie są główne przyczyny wybroczyn?

Wybroczyny mogą mieć wiele przyczyn. Jednak aby mieć pewność co do źródła ich powstania, trzeba skonsultować się ze specjalistą. Dzięki odpowiedniej diagnozie można wykluczyć szereg chorób lub stanów zapalnych w organizmie pacjenta.

Czynniki powodujące powstawanie wybroczyn:

 • Wzrost ciśnienia w naczyniach krwionośnych, na przykład podczas kaszlu, wymiotów. 
 • Drobne urazy skóry, które powodują pękanie naczyń. 
 • Zaburzenia procesu krzepnięcia krwi, które mogą sprawić, że naczynia stają się bardziej podatne na pęknięcia. 
 • Infekcje grzybicze, bakteryjne lub wirusowe.  
 • Leczenie chorób przewlekłych takich jak toczeń rumieniowaty układowy czy choroby wątroby. 
 • Niedobory w diecie, szczególnie witaminy C oraz K. 
 • Stosowanie antybiotykoterapii. 
 • Przyjmowanie leków rozrzedzających krew lub leków na padaczkę. 
Body&Mind - Jakie-sa-glowne-przyczyny-wybroczyn_

Jest różnica między wybroczynami a innymi zmianami widocznymi na skórze?

Wybroczyny różnią się przede wszystkim mechanizmem powstawania oraz wyglądem. Mimo to zdarza się, że są mylone z pokrzywką. Pokrzywka to rodzaj wysypki skórnej. Szybko można odróżnić ją od wybroczyn po wyglądzie. Charakteryzuje się obrzękiem i zaczerwienieniem skóry oraz występowaniem czerwonych, wypukłych plamek lub bąbli, które często swędzą. Pokrzywka zazwyczaj jest wynikiem reakcji alergicznej na określone substancje lub czynniki wyzwalające.

Kolejnym problemem skórnym najczęściej mylonym z wybroczynami są wysypki związane z wirusami. Chodzi o choroby takie jak ospa wietrzna czy różyczka. Jednak w tym przypadku także występują zasadnicze różnice w wyglądzie zmian. Wysypki wirusowe mają zwykle postać wypełnionych płynem pęcherzy lub grudek. Dodatkowo towarzyszą im symptomy, takie jak gorączka czy osłabienie. 

Niektórzy biorą także wybroczyny za niedoskonałości. Zmiany trądzikowe mają jednak zupełnie inną postać. Są wypukłe, mogą mieć widoczną pod naskórkiem treść, towarzyszą im zaskórniki i nadmierne przetłuszczanie się skóry.

Czy wybroczyny są groźne? Czy wybroczyny znikają?

Wybroczyny to stosunkowo częsty objaw. Są zwykle łagodne i przemijają samoistnie. Istnieją jednak pewne niepokojące czynniki, które powinny skłonić nas do konsultacji ze specjalistą.

Wybroczyny powinny zniknąć w ciągu kilku dni. Jeśli więc utrzymują się znacznie dłużej, to może to być sygnał, że problem wymaga oceny ze strony lekarza.

Należy także udać się do specjalisty, jeżeli wybroczyny pojawiają się regularnie. Często występujące zmiany mogą sugerować istnienie pewnych problemów zdrowotnych. Dlatego warto skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia dokładnej przyczyny.

Konsultacja lekarska jest także konieczna, gdy wybroczynom towarzyszą inne symptomy, takie jak: gorączka, ból głowy, ból brzucha, nudności czy bóle stawów. Te objawy mogą wskazywać na obecność choroby lub problemu zdrowotnego, który wymaga oceny specjalisty. 

Jeśli odczuwasz niepokój w związku z wybroczynami lub nie jesteś w stanie zidentyfikować przyczyny ich powstania, konsultacja z lekarzem może pomóc w zrozumieniu problemu. Lekarz w razie potrzeby zleci odpowiednie badania diagnostyczne, aby ustalić przyczynę problemu.

Jak pozbyć się wybroczyn?

Dobór odpowiedniej metody leczenia zależy od lekarza. Najważniejszym krokiem w leczeniu wybroczyn jest zidentyfikowanie i leczenie przyczyny ich wystąpienia. Jeśli wybroczyny są wynikiem infekcji bakteryjnej, lekarz może przepisać odpowiednie antybiotyki. Jeśli przyczyną jest infekcja wirusowa, konieczne może być przyjmowanie leków przeciwwirusowych. Ważne, aby znaleźć źródło problemu i odpowiednio dobrać leczenie.

W przypadku niektórych pacjentów wybroczyny mogą być wynikiem drobnego urazu skóry. W takich sytuacjach lekarz może zalecić jedynie obserwację zmian na skórze.

Długość trwania leczenia oraz rodzaj zastosowanych terapii będą zależały od indywidualnych predyspozycji pacjenta i diagnozy lekarza. Ważne jest również regularne monitorowanie zmian oraz konsultacja ze specjalistą w przypadku wystąpienia nowych objawów lub nasilenia problemu.

Witamina C jest znana ze swojego korzystnego wpływu na naczynia krwionośne. Dlatego suplementacja witaminą C może pomóc we wzmocnieniu naczyń krwionośnych i przyspieszeniu procesu znikania wybroczyn. Jednak przed rozpoczęciem suplementacji zawsze warto skonsultować się z lekarzem. 

Jak pozbyc sie wybroczyn

Jak zapobiegać pojawianiu się wybroczyn?

Chcąc zapobiec pojawianiu się wybroczyn, warto unikać urazów mechanicznych oraz regularnie się badać w celu wykrycia problemów zdrowotnych. Należy dbać o zdrową dietę z odpowiednią ilością witaminy C, unikać substancji drażniących skórę oraz uprawiać regularnie aktywność fizyczną. Odpowiednie radzenie sobie ze stresem, unikanie alkoholu i palenia papierosów, nawadnianie organizmu oraz zdrowy tryb życia również mogą pomóc w zminimalizowaniu ryzyka wystąpienia wybroczyn.

Czy wybroczyny na ciele mogą wskazywać na poważne choroby?

Tak, wybroczyny mogą wskazywać na poważniejsze choroby. Choć często są wynikiem stosunkowo niewielkich urazów lub reakcji skórnych, to jednak nie można ignorować faktu, że mogą być objawem problemów zdrowotnych.

Choroby, które mogą być związane z wybroczynami na skórze to:

 • Sepsa 
 • Szkarlatyna 
 • Mononukleoza zakaźna 
 • Zakażenie meningokokami 
 • Gorączka krwotoczna 
 • Choroby onkologiczne 

Ponadto wybroczyny na skórze mogą być wynikiem mniej poważnych problemów. Może to być niski poziom płytek krwi, zaburzenia krzepnięcia krwi czy małopłytkowe skazy krwotoczne. W takich wypadkach diagnoza i leczenie również są zalecane. 

Newsletter

Nie przegap żadnych nowości, zapisz się do newslettera!

Jako pierwszy dowiesz się o nowych promocjach, ofertach oraz poradach zamieszczanych na naszym blogu.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Klinika Super-Pharm sp. z o.o. (ul. Puławska 17, 02-515 Warszawa). Zgodę można wycofać w dowolnym momencie, ale nie wpływa to na zgodność z prawem działań podjętych na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Powiązane artykuły

Sprawdź kolejne porady, które przygotowaliśmy dla Ciebie

Skorzystaj z rejestracji online i umów wizytę w Body&Mind

Sprawdź swój kalendarz, znajdź dogodny dla siebie termin spotkania i w dowolnym momencie zarejestruj się na wizytę do naszego specjalisty.
Umów się na wizytęBody&Mind - Group 69582
BODY&MIND

Skorzystaj z rejestracji online i umów wizytę!

Sprawdź swój kalendarz, znajdź dogodny dla siebie termin spotkania i w dowolnym momencie zarejestruj się na wizytę do naszego specjalisty.
Body&Mind - Group 2072
Body&Mind - bm-logo
Właścicielem Serwisu Internetowego i jednocześnie administratorem danych jest Klinika Super-Pharm Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (02-515) przy ul. Puławskiej 17, NIP 5213982432 oraz REGON 522984417.
Adres i godziny otwarcia
Na skróty
O centrum
Bod
Bod)
Oferta
© 2024 Body&Mind. Wszelkie prawa zastrzeżone Created by meditrue