fbpx
phone cb
Zostaw swój numer - oddzwonimy!
5 minut/y

Pieprzyki — rodzaje, powstawanie i usuwanie pieprzyków

Pieprzyki na ciele ma prawie każdy z nas. Występują one głównie u osób o jasnej karnacji. Zmiany zazwyczaj nie budzą niepokoju, jednak warto się im przyglądać. Jeśli pieprzyk boli lub wykazuje inne niepokojące symptomy — udaj się do dermatologa. Znamiona barwnikowe mogą być oznaką nowotworu złośliwego skóry. Chcąc rozwinąć temat, poruszymy kilka istotnych kwestii dotyczących pieprzyków w poniższym artykule.
Body & Mind
22.06.2023
Spis treści
Kopiuj link

Czym są pieprzyki?

Pieprzyk jest zmianą skórną. Jego właściwe określenie to znamię barwnikowe. Niekiedy rodzimy się już z pieprzykami. Wtedy nazywamy go zmianą wrodzoną. Kolor pieprzyka zależny jest od ilości komórek barwnikowych, czyli melanocytów. Występuje od bardzo jasnej barwy, po brązową lub czarną. Zmiany o łagodnym charakterze są zazwyczaj niewielkie i o jednolitej barwie. Znamiona mogą jednak z czasem się zmieniać i ciemnieć. Warto zatem co jakiś czas dokładnie przyjrzeć się swojej skórze.

Jak powstają pieprzyki?

Oprócz tych znamion, z którymi się rodzimy, z czasem pojawiają się nowe. Znaczna większość znamion barwnikowych powstaje w wieku dziecięcym i nastoletnim. Choć nie jest to regułą, ponieważ pieprzyki powstają na naszym ciele w każdym wieku.

Melanocyty, czyli komórki barwnikowe są elementem warstwy podstawnej naskórka. To właśnie one są odpowiedzialne za produkcję melaniny. Ona z kolei ma chronić naszą skórę przed działaniem promieni słonecznych. Promienie UV powodują namnażanie melanocytów. Dzięki czemu nasza skóra opala się i czasowo brązowieje. Jednak nie tylko — powstają również nowe pieprzyki.

Każdy z nas ma inny poziom melaniny w skórze. Dlatego niektóre osoby mają większą skłonność do powstawania piegów lub znamion. To także od melaniny zależy kolor włosów oraz tęczówki.

Zdjęcie przedstawiające dużego pieprzyka na łokciu mężczyny

Jakie są rodzaje pieprzyków?

Mówiąc o pieprzykach, mamy na myśli ich łagodną i zwykłą odmianę. Jednak niektóre z nich wyglądem mogą przypominać czerniaka. Choć nowotworem nie są. Dlatego tak ważne są wizyty oraz badania lekarskie.

Lista rodzajów pieprzyków

  • Znamię wrodzone — krótko mówiąc rodzimy się ze zmianą. Może przybierać różne wielkości oraz barwy.
  • Znamię dysplastyczne — jest to rodzaj atypowego znamienia. Ma łagodny charakter, choć wyglądem przypomina czerniaka. Może mieć nieregularne krawędzie oraz różne odcienie.
  • Znamię pospolite — ma jeden odcień, zwykle jest różowe, jasnobrązowe lub brązowe. Kształt jest zwykle okrągły i płaski. Niekiedy lekko wypukły. Może pojawić się u noworodków lub w późniejszym etapie życia.
  • Znamię błękitne — ma szaroniebieski lub prawie czarny odcień. Jest znamieniem wrodzonym lub nabytym. Zwykle pojawiają się u osób pochodzenia azjatyckiego.
  • Znamię Suttona — znamię jest otoczone pierścieniem niepigmentowanej skóry. Na przestrzeni czasu pieprzyk blednie lub całkowicie zanika.
  • Znamię Mieschera — często pojawia się na twarzy lub szyi. Jest brązowe lub w odcieniu skóry. Niekiedy wyrastają z niego włoski.
  • Znamię Spitz — występuje u osób o jasnej karnacji często przed dwudziestym rokiem życia. Najczęściej jest wypukłe o różowej lub czerwonej barwie. Niekiedy może pojawić się krwawienie.
  • Znamię Meyersona — jest to znamię otoczone egzemą. Często towarzyszy mu świąd i wysypka.

Bolący pieprzyk na ciele

Ból znamion może mieć różne przyczyny. Mogą to być uszkodzenia mechaniczne, infekcje, ekspozycja na promienie słoneczne lub zaburzenia hormonalne. Jeśli odczuwasz ból, zabezpiecz zmianę i unikaj czynników podrażniających. Przede wszystkim chroń skórę przed nadmiernym promieniowaniem UV oraz monitoruj ewentualne zmiany. W przypadku niepokojących objawów lub wątpliwości skonsultuj się niezwłocznie z lekarzem dermatologiem. Zbada on zmianę i zaproponuje odpowiednie leczenie lub jej usunięcie.

Czy pieprzyki mogą być rakotwórcze?

Czerniak oraz znamiona barwnikowe czasami są ze sobą błędnie mylone. Czerniak to nowotwór skóry. Jest potencjalnie śmiertelny, gdyż ma predyspozycje do przerzutów na inne części ciała. Wczesne jego wykrycie i szybkie leczenie pozwala nam dłużej cieszyć się zdrowiem. O tym, czym jest pieprzyk, pisaliśmy na początku artykułu.

Jak rozpoznać czerniaka? Do najczęstszych jego objawów należą:

  • Zmiana koloru, wielkości lub kształtu znamienia
  • Powstawanie wielokolorowych plam
  • Towarzyszący zmianie ból oraz obrzęk
  • Niekiedy krwawienia

Jeżeli zaobserwujesz którekolwiek z tych objawów — niezwłocznie udaj się do lekarza dermatologa. Zleci on badania, na podstawie których określi czy znamię jest łagodne, czy może jest nowotworem.

Co robić, gdy pieprzyk ulegnie uszkodzeniu?

Podczas codziennych czynności możemy przypadkowo uszkodzić znamię. Czy rozdrapanie go jest niebezpieczne dla zdrowia? Znamiona barwnikowe na ogół są łagodne i nie stanowią zagrożenia chorobą nowotworową. Jednak jeżeli są w newralgicznym miejscu, które ulega ciągłym otarciom, warto uważnie obserwować zmianę.

Podczas ciągłego uszkadzania zmiany następuje namnażanie się komórek. Co za tym idzie, każde otarcie zwiększa ryzyko występowania nowotworu — czerniaka. Jeżeli znamię występuje w niekorzystnym miejscu, należy choć raz w roku pojawić się w gabinecie lekarskim. Badane profilaktyczne pozwoli na szybsze wykrycie zmian nowotworowych. Niewykluczone, że lekarz zaleci usunięcie zmiany. Jeśli jednak doszło do uszkodzenia, rankę należy umyć i odkazić.

Usuwanie odstających pieprzyków

Jakie są wskazania do usunięcia zmian skórnych na ciele? Przede wszystkim, jeśli zmienia swój wygląd i boli. Taka zmiana może wskazywać na groźną chorobę nowotworową. W tym przypadku czas odgrywa ważną rolę. Znamię powinno zostać zbadane i poddane zabiegowi usunięcia. Kolejnym powodem jest przewlekłe uszkadzanie odstającej zmiany. Jeśli wypukła zmiana znajduje się w miejscu, w którym łatwo o otarcia rozważ jej usunięcie. Będzie to najbardziej bezpieczne rozwiązanie. Jednak w jaki sposób lekarz usuwa znamiona?

Metody usuwania znamion barwnikowych:

  • Usuwanie laserowe
  • Usuwanie chirurgiczne
  • Zabieg elektrokoagulacji (zdecydowanie rzadziej)
Zdjęcie przedstawiające pieprzyki rakowe na skórze kobiety

Domowe sposoby na pieprzyki

Pod żadnym pozorem nie należy usuwać znamion samodzielnie. Nie mamy bowiem pewności czy znamię jest nowotworem, czy ma charakter łagodny. Domowymi sposobami możemy lekko zmienić barwę zmiany. Do rozjaśnienia zmian barwnikowych niekiedy stosuje się ocet jabłkowy czy sok ananasowy. Jednak zanim się na to zdecydujemy, powinniśmy skonsultować to z lekarzem dermatologiem.

Ciąża a pieprzyki

Okres ciąży to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety. Przyszła mama ze szczególną troską powinna zadbać o swoje zdrowie — w tym również o skórę. Podczas ciąży często pojawiają się nowe znamiona. Mogą mieć charakter łagodny, ale niestety również złośliwy. Chcąc zapewnić bezpieczeństwo sobie oraz maluchowi w razie jakichkolwiek objawów warto poddać się badaniom skóry.

Niekiedy przyszłe mamy obserwują na swoim brzuchu charakterystyczną ciemną kreskę. Pojawia się ona dzięki stymulacji estrogenów oraz melanocytów. To właśnie jest powodem występowania linea nigra oraz większej ilości pieprzyków w ciąży. Jest to zupełnie normalny proces. Warto jednak pamiętać, że mogą aktywować się także te bardziej niebezpieczne znamiona.

Czy można w takim razie usuwać pieprzyki w ciąży? Tak, jest to bezpieczne dla mamy oraz dziecka. Nawet jeśli chodzi o te znamiona, które są na brzuchu. Lekarz po usunięciu podejrzanej zmiany na ciele przekaże ją do badań histopatologicznych. Wyniki badań dadzą pełny obraz tego, jaki charakter ma znamię. Nie należy zwlekać, jeśli zaobserwujemy niepokojące zmiany skórne. W razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultuj się z odpowiednim lekarzem.

Powiązane artykuły

Sprawdź kolejne porady, które przygotowaliśmy dla Ciebie

Skorzystaj z rejestracji online i umów wizytę w Body&Mind

Sprawdź swój kalendarz, znajdź dogodny dla siebie termin spotkania i w dowolnym momencie zarejestruj się na wizytę do naszego specjalisty.
Umów się na wizytęBody&Mind - Group 69582
BODY&MIND

Skorzystaj z rejestracji online i umów wizytę!

Sprawdź swój kalendarz, znajdź dogodny dla siebie termin spotkania i w dowolnym momencie zarejestruj się na wizytę do naszego specjalisty.
Body&Mind - Group 2072
Body&Mind - bm-logo
Właścicielem Serwisu Internetowego i jednocześnie administratorem danych jest Klinika Super-Pharm Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (02-515) przy ul. Puławskiej 17, NIP 5213982432 oraz REGON 522984417.
Adres i godziny otwarcia
Na skróty
O centrum
Bod
Bod)
Oferta
© 2024 Body&Mind. Wszelkie prawa zastrzeżone Created by meditrue