fbpx
phone cb
Zostaw swój numer - oddzwonimy!
4 minut/y

Brodawki na szyi — przyczyny i metody usuwania

Brodawki na szyi to powszechny problem dermatologiczny. Mogą występować u osób w różnym wieku. Jednak szczególną grupą ryzyka są dzieci i osoby starsze. Choć zwykle nie są groźne dla zdrowia, mogą powodować dyskomfort. Jak usunąć brodawki? Czy można usunąć brodawkę samodzielnie w domu?
Body & Mind
6.07.2023
Spis treści
Kopiuj link

Brodawki na szyi: Przegląd problemu i wprowadzenie

Brodawki mogą pojawiać się w wielu miejscach na ciele. Na stopach, dłoniach, twarzy, czy pod pachami. Jednak równie często występują właśnie na szyi. Mogą pojawiać się pojedynczo. Mają jednak tendencję do rozprzestrzeniania się i tworzenia skupisk. Zazwyczaj są lekko wypukłe i owalne, a kolorem przypominają zdrową skórę.

Brodawczakiem lub potocznie mówiąc kurzajką, możemy zarazić się właściwie wszędzie. Ważna jest więc profilaktyka. Na basenie lub na siłowni noś obuwie ochronne. Nie korzystaj z tych samych przedmiotów co osoba zarażona. Dbaj o kondycję swojej skóry. Wszelkie rany i zmiany skórne mogą narazić nas na zakażenie się wirusem HPV. Równie ważny jest nasz układ odpornościowy. Jeśli jest wystarczająco silny mimo zarażenia się, nie zaobserwujemy na ciele brodawek.

Brodawki na szyi Przeglad problemu i wprowadzenie

Przyczyny powstawania brodawek na szyi i czynniki ryzyka

Główną przyczyną powstawania brodawek na szyi jest wirus brodawczaka ludzkiego HPV. Trzeba nadmienić, że wirus ten ma ponad 100 rodzajów. Z tego powodu brodawki mogą się od siebie różnić. Należy pamiętać, że brodawki są zaraźliwe. Możemy więc zarazić się nim od innych oraz przenosić wirus HPV.

Do zakażenia dochodzi przez kontakt ze skórą nosiciela. Jednak nie tylko. Zakazić możemy się również, współdzieląc rzeczy osobiste. Mogą to być ręczniki czy ubrania. Niestety wirusem możemy zarazić się również na basenie, siłowni czy w salonie kosmetycznym. Przez długi czas utrzymuje się on na różnych powierzchniach. Warto nadmienić, że wirus jest przenoszony również drogą płciową.

Metody usuwania brodawek na szyi: Od tradycyjnych do nowoczesnych

Usuwanie brodawek na szyi jest powszechnie stosowanym zabiegiem dermatologicznym. Ma na celu poprawę estetyki i wyeliminowanie problemu, jakim jest obecność kurzajek. Istnieje wiele różnych metod usuwania brodawek, zarówno tradycyjnych, jak i nowoczesnych.

Na rynku dostępne są specjalne kremy i maści, które można stosować samodzielnie. Zawierają one substancje, takie jak kwas salicylowy, który działa na tkankę brodawki i pomaga ją usunąć. Należy jednak pamiętać, że takie metody wymagają cierpliwości.

Do tradycyjnych metod możemy zaliczyć również krioterapię. Polega ona na zamrażaniu brodawek przy użyciu ciekłego azotu. Niskie temperatury niszczą tkankę kurzajki. Prowadzi to do jej stopniowego odpadania. Procedura jest stosunkowo prosta i mało inwazyjna. Do uzyskania oczekiwanych efektów często konieczne jest odbycie kilku wizyt.

Do nieco bardziej nowoczesnych rozwiązań możemy zaliczyć zabieg laserem. Laser narusza tkankę brodawki, jednocześnie minimalizując uszkodzenia wokół niej. Jest to skuteczna i bezpieczna metoda, często stosowana w przypadku większych brodawek. Do zabiegu nie jest konieczne stosowanie znieczulenia.

Body&Mind - Bezpieczne-i-skuteczne-usuwanie-brodawek-na-szyi-w-domu

Bezpieczne i skuteczne usuwanie brodawek na szyi w domu

Występowanie brodawek jest problematyczne. Mają one tendencję do rozprzestrzeniania się, kiedy są narażone na ciągłe otarcia np. od biżuterii lub ubrań. Ponadto każdy z nas chciałby mieć gładką skórę bez żadnej skazy. Jeśli jednak pojawi się na niej kurzajka, z pewnością będziemy chcieli się jej pozbyć. Jednak zanim sięgniemy po domowe sposoby, warto upewnić się, że powstała zmiana to na pewno brodawka.

Brodawczaki na szyi mają zazwyczaj od kilku do kilkunastu centymetrów. Ich powierzchnia jest nierówna a pośrodku zmiany, możemy zauważyć ciemny punkt. Jest to naczynie krwionośne. Bardzo często mają owalny kształt i są przybliżone kolorystycznie do naszego odcienia skóry. Jeśli zmiana nie ma niepokojących objawów jak świąd czy pieczenie, możemy spróbować pozbyć się brodawki za pomocą metod domowych.

Do najczęstszych form usuwania brodawek w domu należą:

  • Olejki eteryczne — dobrze sprawdzi się olejek z drzewa herbacianego. Ma on działanie antyseptyczne, podobnie jak olejek lawendowy lub eukaliptusowy.
  • Kwas salicylowy — stosowany miejscowo ma działanie zmiękczające.
  • Kwas retinowy — jest pochodną witaminy A. Dostępny jest w formie maści lub płynu. 
  • Ocet jabłkowy — rozcieńczony z wodą jako okład powinien zwalczyć kurzajkę w ciągu kilku dni.

Jeśli nie masz pewności, że powstała grudka na skórze to brodawka, udaj się do dermatologa. Każdą zmianę na skórze warto najpierw skonsultować z lekarzem. Specjalista zbada zmianę za pomocą dermatoskopu. Postawi diagnozę i zaproponuje ewentualne metody leczenia. 

Profesjonalne i trwałe metody usuwania brodawek na szyi: Kiedy skonsultować się z lekarzem?

Wiele osób próbuje usuwać brodawki na szyi w domu. Metody te mogą przynieść tymczasową poprawę. Jednak brodawki mogą nawracać. Domowe sposoby nie gwarantują całkowitego rozwiązania problemu i mogą prowadzić do powikłań lub trwałych blizn. Samodzielnie usuwane brodawek na szyi nie jest więc zalecane.

Istnieje kilka profesjonalnych metod stosowanych w gabinetach dermatologicznych:

  • Elektrokoagulacja — w tym zabiegu brodawka jest usuwana za pomocą prądu elektrycznego. Specjalne urządzenie wykorzystuje prąd do wypalenia brodawki i zamknięcia naczyń krwionośnych, minimalizując ryzyko krwawienia.
  • Chirurgiczne usunięcie brodawki — w przypadku większych brodawek, może być konieczne wykonanie zabiegu chirurgicznego. Lekarz usuwa brodawkę w całości. Ta metoda wymaga zastosowania znieczulenia miejscowego i może pozostawić niewielkie blizny.
  • Laseroterapia — działa bardzo precyzyjnie. Nie uszkadza skóry otaczającej brodawkę. Po usunięciu kurzajki może wystąpić niewielkie zaczerwienienie, które zazwyczaj szybko znika.

Warto zatem udać się na wizytę do specjalisty. Istotnym argumentem jest nasze bezpieczeństwo i zdrowie. Zmiana skórna, która może nam się wydawać brodawką, może okazać się groźną dermatozą, czyli chorobą skóry. Troszcząc się o własne zdrowie, nie powinniśmy usuwać żadnych zmian samodzielnie, domowymi metodami.

Newsletter

Nie przegap żadnych nowości, zapisz się do newslettera!

Jako pierwszy dowiesz się o nowych promocjach, ofertach oraz poradach zamieszczanych na naszym blogu.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Klinika Super-Pharm sp. z o.o. (ul. Puławska 17, 02-515 Warszawa). Zgodę można wycofać w dowolnym momencie, ale nie wpływa to na zgodność z prawem działań podjętych na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Powiązane artykuły

Sprawdź kolejne porady, które przygotowaliśmy dla Ciebie

Skorzystaj z rejestracji online i umów wizytę w Body&Mind

Sprawdź swój kalendarz, znajdź dogodny dla siebie termin spotkania i w dowolnym momencie zarejestruj się na wizytę do naszego specjalisty.
Umów się na wizytęBody&Mind - Group 69582
BODY&MIND

Skorzystaj z rejestracji online i umów wizytę!

Sprawdź swój kalendarz, znajdź dogodny dla siebie termin spotkania i w dowolnym momencie zarejestruj się na wizytę do naszego specjalisty.
Body&Mind - Group 2072
Body&Mind - bm-logo
Właścicielem Serwisu Internetowego i jednocześnie administratorem danych jest Klinika Super-Pharm Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (02-515) przy ul. Puławskiej 17, NIP 5213982432 oraz REGON 522984417.
Adres i godziny otwarcia
Na skróty
O centrum
Bod
Bod)
Oferta
© 2024 Body&Mind. Wszelkie prawa zastrzeżone Created by meditrue