fbpx
phone cb
Zostaw swój numer - oddzwonimy!

Potówki na twarzy - objawy, przyczyny i leczenie

Jak wyglądają potówki? Te niewielkie dermatozy występują pod postacią przezroczystych lub białych grudek. Choć częściej spotykane są u dzieci, dotykają także dorosłych. Może towarzyszyć im świąd, a nawet uczucie pieczenia. Jakie są przyczyny powstawania potówek? W jaki sposób można leczyć te zmiany skórne?
Body & Mind
25.08.2023
Spis treści
Kopiuj link

Potówki na twarzy - charakterystyka problemu

Potówki na policzkach i innych częściach ciała są powszechnym problemem, wynikającym z nieprawidłowego działania gruczołów potowych. Kiedy pracują zbyt intensywnie, może dojść do zapchania gruczołów. Konsekwencją czego jest powstanie stanu zapalnego i pojawienie się rozsianych drobnych gródek na skórze.

Nasz organizm posiada dwa główne rodzaje gruczołów wydzielających pot:

  • Apokrynowe — występują w skórze pokrytej włosami, zwłaszcza w okolicach pach oraz narządów płciowych. Są one odpowiedzialne za charakterystyczny, nieprzyjemny zapach potu, ponieważ ich ujścia prowadzą bezpośrednio do mieszków włosowych. 
  • Ekrynowe — gruczoły te uchodzą na powierzchnię skóry. Ujścia gruczołów znajdują się na całym ciele z wyjątkiem warg. Kiedy pracują nadmiernie, mogą być przyczyną pojawienia się potówek. 

Kiedy ciało się przegrzewa, gruczoły starają się regulować naszą temperaturę. Wówczas wydziela się pot. W ten sposób nasz organizm stara się ochłodzić. Jeśli jednak zmagamy się z nadpotliwością, może to okazać się źródłem wielu zmian skórnych. Mogą powstawać wówczas białe, bezbarwne lub czerwone grudki. Niekiedy z towarzyszącym im świądem i uczuciem pieczenia. Takie symptomy sygnalizują, że możesz zmagać się z potówkami, jednak aby mieć pewność warto zasięgnąć opinii lekarza.

Potówki na twarzy - przyczyny

Potówki mogą mieć różne przyczyny. Jednym z czynników predysponujących do ich powstawania jest wiek. Częściej występują u niemowląt i dzieci, ponieważ ich gruczoły potowe nie są jeszcze w pełni dojrzałe. Zdarza się, że ubieramy siebie bądź dziecko w zbyt wiele warstw ubrań. Jeśli dodatkowo tkaniny są nieoddychające, może to prowadzić do różnych problemów skórnych, w tym potówek. 

Kolejnym czynnikiem jest nadmierna praca gruczołów potowych. W wyniku podwyższonej potliwości ujścia gruczołów mogą się zapychać. Tworzy to warunki idealne do rozwoju stanu zapalnego. Wysoka gorączka, ale i nadwaga czy otyłość również mogą wpływać na wydzielanie większej ilości potu.

Istnieją także schorzenia, które mogą być przyczyną pojawienia się potówek, takie jak:

  • Cukrzyca 
  • Nadczynność tarczycy 
  • Menopauza 
  • Gruźlica 

Niektóre substancje w jedzeniu i napojach, mogą powodować rozszerzenie naczyń krwionośnych i wzmożoną potliwość na twarzy. Jeśli nasz organizm źle radzi sobie z pikantnymi potrawami, powinnyśmy ich unikać w codziennej diecie. Warto także wspomnieć, że alkohol i kawa mogą przyczyniać się do potówek na policzkach. Powinniśmy więc uważać na to, co spożywamy, jeśli chcemy uniknąć przewlekłych zmian skórnych.

Niewłaściwa pielęgnacja twarzy czy brak zachowania zasad higieny mogą być powodem pojawienia się dermatoz. Produkty, które mocno wysuszają naszą skórę, powodują utratę wilgoci. W odpowiedzi obronnej nasz organizm zwiększa wydzielanie potu, aby naturalnie nawilżyć skórę. W konsekwencji prowadzi to do powstania zmian skórnych. Warto wspomnieć, że wysoka wilgotność powietrza czy stres także są źródłem problemów ze skórą. Wszystkie te czynniki sprawiają, że nasza twarz może zmagać się z problemem, jakim są np. potówki na policzkach.

Zdjęcie przedstawiające kobietę z potówkami na twarzy

Potówki na twarzy - leczenie

Wszelkie zmiany na naszej skórze są łatwo zauważalne i sprawiają nam dyskomfort. Nie tylko estetyczny, ale i fizyczny. Chcąc pozbyć się potówek na policzkach, warto znaleźć przyczynę. Jeśli mamy możliwość, należy jej unikać. Jednak jeśli chcemy wyleczyć się z potówek, możemy spróbować metod w zaciszu domowym.

Potówki - domowe sposoby leczenia

  • Żel aloesowy 
  • Napary ziołowe do przemywania twarzy (np. z rumianku, brzozy, szałwii lub mięty pieprzowej) 
  • Kąpiel z dodatkiem nadmanganianu potasu lub kwasu borowego 
  • Maść cynkowa 
  • Zastosowanie dobrze dobranej pielęgnacji 
  • Przykładanie chłodnych okładów 
  • Picie dużej ilości wody 

Jednak jeśli łatwo dostępne sposoby nie pomagają, udaj się na wizytę do specjalisty. Lekarz po szczegółowym wywiadzie oraz badaniu skóry dobierze odpowiednią metodę leczenia. Czasami konieczne może być stosowanie miejscowych środków, na przykład z antybiotykiem.

Kiedy pacjent ma nawroty potówek na policzkach lub ciele, niezbędne mogą okazać się dalsze badania. Warto poszukać źródła problemu w zaburzeniach metabolicznych lub hormonalnych. Również nie należy pomijać prozaicznych czynników jak np. źle wykonany demakijaż. Zdarza się, że problem tkwi w naszej codziennej pielęgnacji, jednak aby mieć pewność warto skorzystać z pomocy dermatologa.

Powiązane artykuły

Sprawdź kolejne porady, które przygotowaliśmy dla Ciebie

Skorzystaj z rejestracji online i umów wizytę w Body&Mind

Sprawdź swój kalendarz, znajdź dogodny dla siebie termin spotkania i w dowolnym momencie zarejestruj się na wizytę do naszego specjalisty.
Umów się na wizytęBody&Mind - Group 69582
BODY&MIND

Skorzystaj z rejestracji online i umów wizytę!

Sprawdź swój kalendarz, znajdź dogodny dla siebie termin spotkania i w dowolnym momencie zarejestruj się na wizytę do naszego specjalisty.
Body&Mind - Group 2072
Body&Mind - bm-logo
Właścicielem Serwisu Internetowego i jednocześnie administratorem danych jest Klinika Super-Pharm Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (02-515) przy ul. Puławskiej 17, NIP 5213982432 oraz REGON 522984417.
Adres i godziny otwarcia
Na skróty
O centrum
Bod
Bod)
Oferta
© 2024 Body&Mind. Wszelkie prawa zastrzeżone Created by meditrue