Pryszcze nazywamy też wypryskami, niedoskonałościami lub krostami. Są to stany zapalne mieszków włosowych wynikające z zablokowania ujścia gruczołów łojowych. Źródłem problemu może być nadprodukcja sebum będącego pożywką dla bakterii trądzikowych.
Wraz z pojawieniem się kolejnych wyprysków mówimy, że osoba zaczyna zmagać się z trądzikiem. Jest to często spotykana choroba skóry, charakteryzująca się także innymi problemami skórnymi, takimi jak nadprodukcja łoju czy zaskórniki. Pryszcze najczęściej pojawiają się na twarzy, plecach, klatce piersiowej oraz ramionach. Istnieje wiele rodzajów trądziku, ale najczęściej mówimy o trądziku pospolitym (Acne Vulgaris).
Wyciskanie pryszczy na twarzy to niewątpliwie najszybszy sposób, aby pozbyć się wystającej zmiany. Jednak dla niektórych jest to czynność, która przede wszystkim zapewnia poczucie ulgi lub przyjemność. Kiedy przyczyny wyciskania pryszczy są psychologiczne, a sam problem staje się poważny, mówimy o zjawisku trądziku neuropatycznego.
Trądzik neuropatyczny to kompulsywne wyciskanie pryszczy na twarzy lub innych okolicach ciała. Jest to choroba z pogranicza dermatologii oraz psychologii, która może wywoływać pojawianie się nowych wyprysków. Ciągłe rozdrapywanie krost, wyciskanie zaskórników dla wielu osób daje chwilowe zadowolenie. Jednak niestety może namnażać zmiany skórne.
Chcąc uporać się z problemem, powinniśmy udać się do dermatologa, który pomoże nam dobrać odpowiednią metodę leczenia. Równie ważna może okazać się pomoc psychologa lub psychoterapeuty, gdyż przy trądziku neuropatycznym samo leczenie dermatologiczne nie wystarczy. W dużej mierze chodzi o powstrzymanie się od wyciskania i zmianę nawyków. Pomocne jest zwykle unikanie analizowania stanu skóry przy lustrze oraz szukanie innych sposobów na łagodzenie napięcia nerwowego.
Dla poprawy kondycji skóry najlepsze jest unikanie wyciskania pryszczy. Dlaczego? Takie działanie przerywa ciągłość naskórka, co jest szczególnie groźne w przypadku cer z trądzikiem.
Negatywny wpływ na stan skóry z trądzikiem mogą mieć ponadto mechaniczne peelingi. Takie kosmetyki również osłabiają barierę ochronną skóry – zwłaszcza gdy są stosowane z nadmierną częstotliwością lub intensywnością. Uszkodzony naskórek może prowadzić do nadwrażliwości, zwiększonej utraty wilgoci, podrażnień i innych problemów.
Jeśli masz problemy skórne, warto skonsultować się ze specjalistą. Dermatolog i kosmetolog zalecą odpowiednią pielęgnację, która będzie wspierać znikanie zmian oraz zapobiegać powstawaniu kolejnych.
Tak, wyciskanie pryszczy może prowadzić do infekcji skóry. Gdy pryszcze są naciskane zbyt mocno lub niewłaściwie, istnieje ryzyko uszkodzenia naskórka. Tworzy to dobre środowisko do rozwoju bakterii. Bakterie, takie jak Propionibacterium acnes, które naturalnie występują na skórze, mogą dostać się do tych uszkodzonych obszarów i wywołać stan zapalny oraz infekcję.
Najlepszym podejściem jest zatem unikanie wyciskania pryszczy. Jeśli pryszcze są stałym problemem, warto skonsultować się z dermatologiem, który może zalecić odpowiednie leczenie farmakologiczne. Ważna jest także odpowiednia pielęgnacja skóry, aby zapobiec infekcjom i zmniejszyć ryzyko wystąpienia blizn.
Każdy z nas chciałby mieć gładką skórę pozbawioną niedoskonałości i przebarwień. Kiedy na naszej twarzy pojawi się pryszcz, próbujemy się go pozbyć. Najszybszym rozwiązaniem jest jego wyciśnięcie. Jednak aby nie zrobić sobie krzywdy na twarzy, należy wiedzieć, jak zrobić to bezpiecznie. Jeśli zdecydujesz się na wyciśnięcie pryszcza, przestrzeganie poniższych zasad higieny jest kluczowe.
Po pierwsze umyj dokładnie twarz oraz dłonie. Zminimalizuje to ryzyko przedostania się bakterii do rany po wyciśnięciu pryszcza. Następnie przetrzyj zmianę i jej okolicę płynem lub tonikiem antybakteryjnym.
Kolejny krok do sedna procedury, czyli wyciskanie. W żadnym wypadku nie rób tego paznokciami. Łatwiej w ten sposób uszkodzić skórę. Zamiast tego użyj dwóch patyczków higienicznych lub palców owiniętych czystą chusteczką.
Uwaga! Nie należy wyciskać pryszczy na siłę. Jeżeli widzisz, że treść nie chce wyjść na powierzchnię skóry, to należy od razu odpuścić. Można robić to tylko w przypadku zmian, których treść jest tuż pod powierzchnią skóry.
Po wyciśnięciu pryszcza należy ponownie użyć środka antybakteryjnego. Potem zaleca się stosowanie kremów lub maści o właściwościach zarówno antybakteryjnych, jak i łagodząco-regenerujących. Niewskazane jest używanie produktów, które wysuszają skórę. Najlepiej skupić się na ukojeniu stanu zapalnego.
Trzeba pamiętać również, aby nie wyciskać pryszczy zbyt często. Powinno być to rozwiązanie stosowane w wyjątkowych sytuacjach. Opróżnione gruczoły łojowe wzmagają bowiem produkcję sebum, co może pogorszyć stan na skóry.
Leczenie trądziku i pryszczy obejmuje różne metody, które mogą być stosowane osobno lub w połączeniu. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania choroby skóry i od decyzji lekarza.
Niekiedy lekarz rekomenduje leczenie światłem. Terapia laserowa lub IPL mogą pomóc w zwalczaniu bakterii i redukcji stanu zapalnego na skórze. Innym sposobem wykorzystania światła w walce z trądzikiem jest fototerapia UVB lub PUVA.
Zabiegi dermatologiczne mogą znacznie pomóc w walce z trądzikiem. Należą do nich np. peelingi chemiczne, czyli oparte na zastosowaniu kwasów. Złuszczają one martwy naskórek, działają antybakteryjnie i seboregulująco, odblokowują pory oraz usuwają przebarwienia potrądzikowe.
Niezwykle ważne w walce z pryszczami jest stosowanie prawidłowej pielęgnacji skóry. Delikatnie oczyszczanie i wystarczające nawilżanie skóry przy pomocy odpowiednio dobranych kosmetyków to podstawa radzenia sobie z trądzikiem.
Chociaż wpływ diety na trądzik jest nadal tematem badań, niektórzy ludzie zauważają poprawę po wprowadzeniu zmian. Pomocne może okazać się unikanie produktów mlecznych, żywności o wysokim indeksie glikemicznym czy wysokoprzetworzonej.
W radzeniu sobie z pryszczami istotne jest holistyczne podejście. Warto skonsultować się z kilkoma specjalistami (np. dermatologiem, kosmetologiem, psychoterapeutą). Powstawanie trądziku jest bowiem uzależnione od wielu złożonych czynników. Kluczowa jest akceptacja i cierpliwość. To one zwykle prowadzą do trwałej poprawy stanu skóry. Wyciskanie pryszczy to natomiast działanie krótkowzroczne i zwykle przynoszące więcej szkód niż korzyści.