fbpx
phone cb
Zostaw swój numer - oddzwonimy!
5 minut/y

Pokrzywka - charakterystyka choroby, objawy, przyczyny i leczenie

Świąd, obrzęk, czerwone bąble na ciele — to tylko niektóre z dolegliwości, jakie wskazują na pokrzywkę. Nazwa tego schorzenia nie jest przypadkowa. Przypomina wysypkę, która pojawia się po bliskim kontakcie skóry z pokrzywą. Choroba sprawia dyskomfort, lecz zazwyczaj znika po 6 tygodniach. W poniższym artykule dowiesz się, czy stres może wywołać pokrzywkę? Jakie są objawy pokrzywki? Opowiemy także rodzajach tej choroby i diagnostyce.
Body & Mind
14.03.2023
Spis treści
Kopiuj link

Pokrzywka - charakterystyka choroby

Pojawiające się wypukłe, niewielkie bąble na ciele mogą świadczyć o chorobie, jaką jest pokrzywka. Zazwyczaj skóra w okolicy bąbli ma czerwony kolor. Choroba dotyka nawet 25% osób na świecie. Występuje w różnym wieku, jednak jeśli chodzi o płeć, częściej cierpią na nią kobiety. Zmiany skórne mogą pojawić się w różnych miejscach na ciele.

Przyczyny powstawania pokrzywki

Jedną z częstych przyczyn pojawienia się pokrzywki u pacjentów jest alergia. Warto zwrócić uwagę na dotychczasową dietę, czy zażywane leki, ponieważ to one mogą być przyczyną występowania tego schorzenia. Analizie należy poddać także otoczenie, w jakim przebywaliśmy; bardzo nasłonecznione miejsca oraz niska temperatura negatywnie wpływają na naszą skórę. Prócz wcześniej wymienionych czynników do powstawania choroby mogą przyczynić się również:

  • ostre infekcje, 
  • zakażenie pasożytnicze, 
  • procesy autoimmunologiczne, 
  • tarcie, wibracje oraz ucisk skóry. 

Rodzaje pokrzywki

Pokrzywkę dzieli się na dwa rodzaje - ostrą oraz przewlekłą. Jakie są objawy pokrzywki ostrej? Zazwyczaj odmiana tego schorzenia pojawia się nagle. Szacunkowo co 6 osoba doświadczy choć raz ostrej odmiany pokrzywki. Najczęściej jest wywoływana przez czynniki alergiczne. Trwa od 24 godzin do nawet 6 tygodni. Nie zawsze wymagane jest leczenie. Często ustępuje samoistnie.

A jakie są objawy pokrzywki przewlekłej? Według danych schorzenie występuje stosunkowo rzadko. Ma charakter nawracający lub ciągły. Niekiedy prócz objawów takich jak wsypka i bąble występuje również obrzęk błon śluzowych, który jest niebezpieczny dla zdrowia i życia. W tym przypadku specjalista może wdrożyć leczenie i przepisać leki przeciwhistaminowe, które powinny załagodzić objawy u osoby chorej. 

Możemy wyróżnić kilka rodzajów pokrzywki przewlekłej:

  • Pokrzywka spontaniczna (CSU) - występuje cyklicznie przez minimum 6 tygodni.  
  • Indukowana - dzieli się na: 
  • Pokrzywkę fizyczną- może być wywołana przez słońce, z gorąca, lub z zimna. Często pojawia się pod postacią obrzęku naczynioruchowego spowodowanego wibracją. Do objawów zaliczamy także demografizm oraz pokrzywkę z ucisku 
  • Pokrzywkę kontaktową 
  • Pokrzywkę wodną 
  • Pokrzywkę cholinergiczną 
Jakie są objawy pokrzywki?

Jakie są objawy pokrzywki?

Zmiany, które zachodzą w organizmie podczas tej choroby, wywołują różne objawy. Nie muszą one być widoczne bezpośrednio na skórze. Do częstych objawów występujących u pacjentów cierpiących na pokrzywkę należą:

  • Wysypka i bąble 
  • Świąd 
  • Jasnoróżowa lub czerwona barwa skóry 
  • Obrzęk skóry 
  • Osłabienie 
  • Zawroty głowy 
  • Uderzenia gorąca 
  • Nudności, a nawet wymioty 
  • Niskie ciśnienie tętnicze 

Czy stres może wywołać pokrzywkę?

Czy stres może wywołać pokrzywkę? Zdecydowanie tak. Stres może wywołać zarówno pokrzywkę o zmianach ostrych, jak i przewlekłych. W przypadku objawów na tle nerwowym warto rozważyć leczenie psychodermatologiczne. Nawracanie choroby ma wpływ na pogorszenie kondycji psychicznej pacjentów co może się wiązać z coraz niższą odpornością na stres. Specjalista powinien dobrać leki przeciwhistaminowe oraz rozważyć terapię lub leki poprawiające nasz obecny stan psychiczny.

Co robić w razie wystąpienia objawów pokrzywki?

W przypadku wystąpienia zmian skóry takich jak obrzęk czy wysypka chory powinien sięgnąć po poradę u specjalisty, który dobierze odpowiedni proces leczenia. W czasie wystąpienia objawów pokrzywki duży wpływ na polepszenie zdrowia u pacjentów mają leki przeciwhistaminowe. Jeśli do pojawienia się wysypki przyczyniły się czynniki alergiczne, trzeba szybko je wyeliminować i ich unikać. Wielu pacjentów może mieć np. alergie pokarmowe lub alergie kontaktowe. Jeżeli po spożyciu danych produktów uświadczamy wysypki pokrzywkowej trzeba usunąć czynnik alergizujący z naszej diety.

Diagnostyka pokrzywki

Najważniejsze w zdiagnozowaniu pokrzywki jest uwzględnienie wszelkich czynników, jakie mogły przyczynić się do jej powstania. Warto również zadać sobie pytanie - jakie są objawy pokrzywki, z którą się mierzę? Większość pacjentów w czasie choroby doświadcza bąbli, obrzęku skóry, wysypki i świądu. W pokrzywce ostrej czas trwania jest na tyle krótki, że nie przeprowadza się diagnostyki. Po upływie 24-48 godzin często zmiany u pacjentów ustępują samoistnie. W przypadku podejrzenia pokrzywki wynikającej z alergii sytuacja wygląda inaczej. Jeśli jednym z czynników jest alergia pokarmowa lub uczulenie na leki warto udać się do specjalisty.

Kluczowe do rozpoznania choroby jest znalezienie czynnika wyzwalającego zmiany skóry. Pozwoli to na ustalenie konkretnych działań mających na celu poprawę stanu zdrowia. Dobrze dobrane leki przeciwhistaminowe, wykonane badania i diagnostyka przez lekarza pomogą zapobiegnąć nawrotom choroby.

Rodzaje pokrzywki

Czy możliwe jest całkowite wyleczenie pokrzywki?

U większości pacjentów, u których wystąpiła pokrzywka ostra, można szybko zaobserwować poprawę. Według danych nawet 2/3 osób chorych na tę odmianę pokrzywki zauważa całkowite cofnięcie się zmian skórnych. Warto podkreślić, że na poprawę stanu skóry nie miały wpływu leki przeciwhistaminowe.

Pacjenci, którzy cierpią na choroby skóry, muszą zwracać szczególną uwagę na swoje zdrowie psychiczne. Czynnikiem uwalniającym pokrzywkę może być stres. Należy ograniczyć go w swojej codzienności lub unikać sytuacji stresogennych. Mamy jednak dobrą wiadomość. Wysypki na tle nerwowym również są możliwe do całkowitego wyleczenia.

Co trzeba robić po zakończeniu leczenia pokrzywki?

W przebiegu choroby oraz po jej leczeniu warto być pod okiem specjalisty. Oczywiście w przypadku, gdy bąble, obrzęk czy wysypka mają charakter przewlekły. Możliwe, że pacjent będzie wymagał stałego kontaktu z dermatologiem lub alergologiem. W przypadku kiedy zmiany skóry ustępują samoistnie, należy unikać czynnika wywołującego pokrzywkę. 

Co robić, aby uniknąć zachorowania?

Warto zadać sobie pytanie, czy stres może wywoływać pokrzywkę w moim przypadku? Jeśli odpowiedź brzmi tak, wówczas powinniśmy popracować nad naszą psychiką. Jeśli zmagamy się z przewlekłym stresem, warto udać się do specjalisty. Odpowiednio dobrane przez lekarza leki uspokajające mogą zapobiec pokrzywce. 

Bąble i wysypka mogą być wywołane przez niektóre leki. NLPZ — niesteroidowe leki przeciwzapalne są jedną z przyczyn pojawiania się wysypki u osób nadwrażliwych na niektóre składniki. Pogorszenie stanu skóry może być powiązane z uczuleniem na konkretne produkty spożywcze. Często alkohol, truskawki, konserwanty czy niektóre owoce, warzywa lub przyprawy mogą być powodem wystąpienia pokrzywki. W razie wątpliwości warto zrobić badania, by wiedzieć, czego unikać w swojej diecie.

Newsletter

Nie przegap żadnych nowości, zapisz się do newslettera!

Jako pierwszy dowiesz się o nowych promocjach, ofertach oraz poradach zamieszczanych na naszym blogu.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Klinika Super-Pharm sp. z o.o. (ul. Puławska 17, 02-515 Warszawa). Zgodę można wycofać w dowolnym momencie, ale nie wpływa to na zgodność z prawem działań podjętych na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Powiązane artykuły

Sprawdź kolejne porady, które przygotowaliśmy dla Ciebie

Skorzystaj z rejestracji online i umów wizytę w Body&Mind

Sprawdź swój kalendarz, znajdź dogodny dla siebie termin spotkania i w dowolnym momencie zarejestruj się na wizytę do naszego specjalisty.
Umów się na wizytęBody&Mind - Group 69582
BODY&MIND

Skorzystaj z rejestracji online i umów wizytę!

Sprawdź swój kalendarz, znajdź dogodny dla siebie termin spotkania i w dowolnym momencie zarejestruj się na wizytę do naszego specjalisty.
Body&Mind - Group 2072
Body&Mind - bm-logo
Właścicielem Serwisu Internetowego i jednocześnie administratorem danych jest Klinika Super-Pharm Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (02-515) przy ul. Puławskiej 17, NIP 5213982432 oraz REGON 522984417.
Adres i godziny otwarcia
Na skróty
O centrum
Bod
Bod)
Oferta
© 2024 Body&Mind. Wszelkie prawa zastrzeżone Created by meditrue