fbpx
phone cb
Zostaw swój numer - oddzwonimy!
4 minut/y

Swędzenie skóry w nocy — skąd się bierze i co może oznaczać?

Swędzenie skóry w nocy stanowi jedną z najbardziej uciążliwych dolegliwości, które mogą znacząco zakłócać spokojny sen i utrudniać codzienne funkcjonowanie. Nietypowe nasilenie tego nieprzyjemnego objawu budzi pytania dotyczące jego pochodzenia oraz ewentualnych powiązań z różnymi schorzeniami. Dlaczego swędzenie skóry występuje właśnie nocą? Jak wyleczyć świąd skóry?
Body & Mind
2.11.2023
Spis treści
Kopiuj link

Swędzenie skóry w nocy — skąd się bierze?

Świąd to uczucie nieprzyjemnego podrażnienia skóry, które skłania do drapania. Pacjenci przez to wchodzą w błędne koło nasilającego się stanu zapalnego skóry. Swędzenie skóry w nocy to problem, którego źródła tkwią głęboko w mechanizmach fizjologicznych organizmu. Rytm dobowy organizmu pełni kluczową rolę w intensyfikacji nocnego świądu.

Przyczyną świądu mogą być także problemy związane z naszym umysłem. Na przykład, kiedy jesteśmy zestresowani lub przeżywamy smutek, może to sprawić, że świąd staje się bardziej uciążliwy. Zwłaszcza przy chorobach skóry takich jak egzema, trądzik, atopowe zapalenie skóry czy łuszczyca. Dodatkowo większe swędzenie może być odczuwalne, kiedy wieczorem rozluźniamy się, ograniczamy bodźce z zewnątrz, a nawet wtedy, gdy jest nam po prostu nudno. Nasze emocje i nastrój mogą zatem wpływać na to, jak mocno skóra swędzi w nocy.

Body&Mind - Co-moze-oznaczac-swedzenie-skory-w-nocy_

Co może oznaczać swędzenie skóry w nocy?

Nocne swędzenie skóry to wyraźny sygnał od organizmu, że z naszym ciałem jest coś nie tak. Przyczyn swędzenia skóry może być wiele. Do potencjalnych czynników, przez które swędzenie skóry pojawia się nocą, mogą należeć:

  • Choroby skóry. Świąd nocny może być objawem atopowego zapalenia skóry lub pojawiać się w wyniku reakcji alergicznej. Również może dotyczyć osób, u których pojawił się liszajec zakaźny.
  • Infekcje skóry. Grzyby lub świerzb to infekcje, które mogą wywoływać intensywne swędzenie, szczególnie wieczorem i nocą.
  • Choroby ogólnoustrojowe. Uporczywy świąd może być spowodowany chorobą ogólnoustrojową. Pojawia się najczęściej przy cukrzycy lub w chorobach wątroby.
  • Zmęczenie i ogólny stan zdrowia. Swędzenie skóry w nocy może być również powiązane z ogólnym zmęczeniem i złym funkcjonowaniem naszego organizmu.
  • Czynniki zewnętrzne. Wysokie temperatury, tarcie skóry o pościel czy pot nocny to czynniki zewnętrzne, które mogą zaostrzać uczucie świądu w trakcie snu. Wiatr i mróz również mogą sprawiać, że na naszym ciele występuje nadmierna suchość skóry.

Jakie są możliwe choroby i stany zdrowia związane ze swędzeniem skóry w nocy?

Warto podkreślić, że swędzenie skóry, zwłaszcza w nocy, nie powinno być lekceważone, gdyż może być sygnałem wielu schorzeń. Choroby zakaźne, schorzenia dermatologiczne, autoimmunologiczne, hematologiczne, zaburzenia hormonalne, a także działanie niektórych leków czy choroby pasożytnicze mogą być powiązane z tym nieprzyjemnym objawem. Dlatego też, kiedy swędzenie staje się uporczywe, zaleca się skorzystanie z konsultacji dermatologicznej. Lekarz po dokładnych badaniach może zidentyfikować przyczynę i zalecić odpowiednie leczenie. Odpowiedzialne podejście do tego problemu może przyczynić się nie tylko do złagodzenia objawów, ale także poprawy jakości snu i codziennego funkcjonowania.

Jakie sa mozliwe choroby i stany zdrowia zwiazane ze swedzeniem skory w nocy

Jak można leczyć i łagodzić swędzenie skóry w nocy?

Świąd skóry, zwłaszcza w nocy, może być bardzo uciążliwym objawem. Łagodzenie tego nieprzyjemnego stanu wymaga zrozumienia potencjalnych przyczyn i skutecznych sposobów leczenia.

Chcąc załagodzić uczucie swędzenia, warto skorzystać z tych kilku kroków:

  • Nawilżanie skóry. Używaj kremów lub balsamów głęboko nawilżających, aby utrzymać skórę w dobrej kondycji.
  • Unikaj gorącej kąpieli. Kąpiele w gorącej wodzie mogą powodować suchość skóry, co z kolei może nasilać swędzenie. Zaleca się korzystanie z letniej wody podczas kąpieli.
  • Unikaj drażniących substancji. Ogranicz kontakt z substancjami drażniącymi, takimi jak detergenty, które mogą podrażniać skórę. Używaj łagodnych, hipoalergicznych środków czystości.
  • Noszenie luźnych ubrań. Unikaj noszenia zbyt ciasnych ubrań, zwłaszcza wykonanych z materiałów syntetycznych, które mogą zaostrzać swędzenie.
  • Unikaj czynników alergicznych. Nocny świąd skóry mogą powodować alergeny. Jeśli więc zauważasz swędzenie skóry wieczorem po zjedzeniu konkretnych produktów, możesz mieć alergią pokarmową.
  • Leki przeciwhistaminowe. Leki te dostępne są bez recepty i mogą pomóc w złagodzeniu swędzenia, zwłaszcza jeśli jest ono związane z reakcjami alergicznymi.
  • Łagodzenie stresu. Jeśli swędzenie skóry jest związane z czynnikami psychologicznymi, takimi jak stres, warto rozważyć techniki relaksacyjne, takie jak joga czy medytacja.

Jakie są naturalne metody na swędzenie skóry w nocy?

Nieprzyjemne uczucie swędzenia możemy załagodzić, używając naturalnych olejów, takich jak olej kokosowy czy jojoba. Przed snem należy delikatnie nałożyć niewielką ilość na dotknięte zmianami miejsca. Warto również zadbać o jakość produktów stosowanych do kąpieli. Należy wybierać mydła bez substancji chemicznych, najlepiej te bezzapachowe. 

Jeśli swędzenie jest uciążliwe, z podrażnieniem skóry może poradzić sobie żel aloesowy ze względu na swoje właściwości chłodzące i łagodzące. Można także zastosować zimny kompres, który z pewnością przyniesie chwilową ulgę. Jednak w przypadku utrzymującego się swędzenia zawsze zaleca się konsultację z lekarzem, aby zidentyfikować przyczynę i uzyskać spersonalizowane rady dotyczące leczenia.

Powiązane artykuły

Sprawdź kolejne porady, które przygotowaliśmy dla Ciebie

Skorzystaj z rejestracji online i umów wizytę w Body&Mind

Sprawdź swój kalendarz, znajdź dogodny dla siebie termin spotkania i w dowolnym momencie zarejestruj się na wizytę do naszego specjalisty.
Umów się na wizytęBody&Mind - Group 69582
BODY&MIND

Skorzystaj z rejestracji online i umów wizytę!

Sprawdź swój kalendarz, znajdź dogodny dla siebie termin spotkania i w dowolnym momencie zarejestruj się na wizytę do naszego specjalisty.
Body&Mind - Group 2072
Body&Mind - bm-logo
Właścicielem Serwisu Internetowego i jednocześnie administratorem danych jest Klinika Super-Pharm Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (02-515) przy ul. Puławskiej 17, NIP 5213982432 oraz REGON 522984417.
Adres i godziny otwarcia
Na skróty
O centrum
Bod
Bod)
Oferta
© 2024 Body&Mind. Wszelkie prawa zastrzeżone Created by meditrue