fbpx
phone cb
Zostaw swój numer - oddzwonimy!
4 minut/y

Brodawka łojotokowa - objawy, przyczyny i leczenie brodawek na skórze

Zmiany skórne mają różne pochodzenie. Jednak przyczyny powstawania brodawki łojotokowej nie są jasno określone. Choroba występuje zazwyczaj u osób po trzydziestce i dotyka najczęściej mężczyzn. Nazywana jest niekiedy brodawką starczą. Poniżej pochylimy się nad tym, czym jest brodawka łojotokowa, jaka jest charakterystyka tej choroby skóry oraz jak przebiega jej leczenie.
Body & Mind
29.04.2023
Spis treści
Kopiuj link

Brodawka łojotokowa - charakterystyka choroby skóry

Brodawka łojotokowa (łac. verruca seborrhoica) to jeden z najczęściej występujących nowotworów skóry. Ma charakter łagodny i nie jest wywoływana przez wirusy HPV, czyli jest niezakaźna. Typowym dla tego schorzenia umiejscowieniem jest twarz oraz tułów. Zmiana skórna wyglądem przypomina pojedyncze, wypukłe wykwity. Ponadto są one okrągłe, grudkowate, posiadają narośla i wyrostki. Zazwyczaj ich średnica nie przekracza 1,5 cm. Zdarzają się zmiany nawet do kilku centymetrów, choć zdecydowanie rzadziej. Ich kolor może być cielisty lub nawet ciemnobrązowy.

Warto nadmienić, iż brodawki nie bolą. Dyskomfort lub świąd zmian skórnych możemy poczuć po mechanicznym podrażnieniu brodawki łojotokowej. Przykładowo przez noszenie przylegającej odzieży lub biżuterii, czy wycieranie ciała ręcznikiem. Jeśli występowaniu brodawki towarzyszy ból, utrzymujący się przez dłuższy czas udaj się do lekarza.

Przyczyny wystepowania brodawki lojotokowej

Przyczyny występowania brodawki łojotokowej

Przyczyny występowania brodawki łojotokowej nie są jasno określone przez lekarzy. Choroba skóry z pewnością nie powstaje przez infekcję, w przeciwieństwie do innych brodawek wirusowych. Niezależnie od formy kontaktu z inną osobą, brodawka łojotokowa jest niezaraźliwa. Zmiany skórne mogą mieć potencjalnie trzy przyczyny powstawania: 

  • Długotrwała ekspozycja na promienie słoneczne. 
  • Czynniki genetyczne. 
  • Wiek pacjenta. 

Częste opalanie się, bez kremów z filtrem z wysokim SPF może zapoczątkować tę chorobę skóry. Dlatego tak ważne jest, by chronić się przed promieniowaniem słonecznym. Szczególnie jeśli mamy w rodzinie osoby, u których wcześniej występowała brodawka łojotokowa. Z wiekiem możemy zaobserwować powstawanie większej ilości brodawek na ciele, dlatego nazywane są one brodawkami starczymi.

Brodawka łojotokowa - różnicowanie choroby

Wiemy już, że przyczyny występowania brodawki łojotokowej nie są potwierdzone. Jak więc odróżnić brodawkę od innych zmian skóry? W razie jakichkolwiek wątpliwości najlepiej udać się na diagnostykę do lekarza dermatologa. Badanie może potwierdzić złośliwą odmianę choroby skóry lub brodawkę łojotokową - różnicowanie choroby ma tu ogromne znaczenie. Nowotwór skóry, jakim jest brodawka łojotokowa, ma łagodny przebieg oraz charakterystyczne objawy. Do szczególnych cech tego schorzenia zalicza się między innymi:

  • Powolny wzrost zmian skórnych. 
  • Brak krwawienia. 
  • Równomierny koloryt brodawki. 
  • Brak bólu oraz świądu skóry. 
  • Równomierny zarys zmiany. 
  • Wyraźne odgraniczenie brodawki od zdrowej skóry. 

Czerniak, rak podstawnokomórkowy czy brodawka łojotokowa - różnicowanie choroby powinno opierać się o diagnostykę. Lekarz dermatolog najczęściej zaczyna badanie od dermatoskopu. Umożliwia on obserwację głębszych warstw zmian skórnych. 

Choroby skóry mogą alarmować nas także o objawach wewnętrznych nowotworów. W przeciwieństwie do brodawki łojotokowej - charakterystyka choroby, jaką jest zespół Lesera-Trelata wygląda inaczej. Pojawia się on, gdy nasz organizm zmaga się z chorobami takimi jak:

  • Rak jelita grubego 
  • Rak żołądka 
  • Gruczolakorak płuc 
  • Chłoniak 
  • Złośliwy rozrost układu krwiotwórczego 

Na naszym ciele w szczególności w okolicy tułowia powstają liczne zmiany w postaci brodawki. Często zmianom skórnym towarzyszy świąd. Objawy te, mogą o wiele miesięcy wyprzedzać pojawienie się objawów specyficznych dla nowotworów narządów wewnętrznych. Umożliwiają wówczas szybsze diagnozowanie i leczenie pacjentów.

Leczenie brodawek lojotokowych

Leczenie brodawek łojotokowych

Różnicowanie oraz charakterystyka choroby, jaką jest brodawka łojotokowa, zostały już omówione. Jak więc wygląda leczenie brodawek? W zdecydowanej większości przypadków brodawki łojotokowe są możliwe do usunięcia. Jednak należy pamiętać, że leczeniem chorób skóry powinien zająć się specjalista. 

Brodawki łojotokowe, możemy leczyć maściami i kremami. Dotyczy to tych, które przybierają kształt płaskich zmian lub subtelne wystają ponad powierzchnię skóry. Musimy liczyć się z tym, iż nie mamy gwarancji pełnego usunięcia brodawki. Istnieją inne metody usunięcia powstałych zmian, poprzez zabiegi takie jak:

  • Laseroterapia — laser niszczy zmiany skórne energią precyzyjnie dobranej wiązki lasera. Metoda ta nie uszkadza zdrowej skóry. Po zabiegu w miejscu usuniętej brodawki łojotokowej pojawia się strupek. Jeśli brodawka była niewielkich rozmiarów po zabiegu nie pozostanie nawet blizna.  
  • Elektrokoagulacja — za pomocą noża lekarz usuwa powstałą zmianę. Metoda ta nie sprawia pacjentowi bólu. Brodawka łojotokowa przed zabiegiem jest ostrzykiwania środkiem znieczulającym, czyli lignokainą. 
  • Krioterapia — przy tym zabiegu miejsce objęte chorobą skóry jest zamrażane. Zazwyczaj używany jest do tego ciekły azot. Po usunięciu zmian skórnych pacjent może odczuwać świąd. Zazwyczaj w miejscu po brodawce łojotokowej pojawia się pęcherzyk. Nie należy go jednak przebijać. 

Bez względu na przyczyny występowania brodawki łojotokowej, warto sięgnąć po pomoc dermatologa lub chirurga. Określi on charakter zmian skórnych po wstępnym wywiadzie oraz objawach, jakie nam towarzyszą. Zadecyduje czy kwalifikujemy się do zabiegu, czy może wystarczy leczenie maściami lub kremami. Niewykluczone, że nasza zmiana może okazać się niebezpieczna. Wówczas lekarz wykona diagnostykę pod kątem histopatologicznym. Od jakich czynników jest to zależne, wyjaśniliśmy powyżej w punkcie ''brodawka łojotokowa - różnicowanie choroby''. Ważne jest, by oddać się pod opiekę wykwalifikowanych specjalistów. Pomogą nam oni ze zwalczeniem brodawki łojotokowej lub innej choroby skóry.

Newsletter

Nie przegap żadnych nowości, zapisz się do newslettera!

Jako pierwszy dowiesz się o nowych promocjach, ofertach oraz poradach zamieszczanych na naszym blogu.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Klinika Super-Pharm sp. z o.o. (ul. Puławska 17, 02-515 Warszawa). Zgodę można wycofać w dowolnym momencie, ale nie wpływa to na zgodność z prawem działań podjętych na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Powiązane artykuły

Sprawdź kolejne porady, które przygotowaliśmy dla Ciebie

Skorzystaj z rejestracji online i umów wizytę w Body&Mind

Sprawdź swój kalendarz, znajdź dogodny dla siebie termin spotkania i w dowolnym momencie zarejestruj się na wizytę do naszego specjalisty.
Umów się na wizytęBody&Mind - Group 69582
BODY&MIND

Skorzystaj z rejestracji online i umów wizytę!

Sprawdź swój kalendarz, znajdź dogodny dla siebie termin spotkania i w dowolnym momencie zarejestruj się na wizytę do naszego specjalisty.
Body&Mind - Group 2072
Body&Mind - bm-logo
Właścicielem Serwisu Internetowego i jednocześnie administratorem danych jest Klinika Super-Pharm Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (02-515) przy ul. Puławskiej 17, NIP 5213982432 oraz REGON 522984417.
Adres i godziny otwarcia
Na skróty
O centrum
Bod
Bod)
Oferta
© 2024 Body&Mind. Wszelkie prawa zastrzeżone Created by meditrue