fbpx

Cienie pod oczami — przyczyny i sprawdzone sposoby na rozjaśnienie

Body & Mind

14.02.2023

Sińce pod oczami sprawiają, że Twoja twarz wygląda na przemęczoną, zaniedbaną i chorą. Wiele osób tylko zmniejsza ich widoczność i nie zastanawiają się jak usunąć je na stałe. Jakie kroki należy podjąć, żeby poradzić sobie z tym problemem? Jakie są przyczyny powstawania cieni pod oczami? Czy istnieją domowe sposoby na ich usunięcie?

Cienie pod oczami — charakterystyka problemu

Sińce pod oczami to bardzo częsta przypadłość, z jaką pacjenci odwiedzają naszą placówkę. Są one efektem ciemnienia naczyń krwionośnych. Występuje ono przez brak odpowiedniego nawilżenia skóry, brak nawodnienia organizmu i przez proces starzenia.

Sińce pod oczami mogą być objawem choroby wymagającej szybkiej konsultacji z lekarzem. Ich utrzymanie przez dłuższy okres może być konsekwencją:

 • anemii; 
 • różnych schorzeń wątroby, nerek oraz śledziony; 
 • problemów z funkcjonowaniem tarczycy; 
 • atopowego zapalenia skóry; 
 • alergii błony śluzowej nosa;
 • cukrzycy; 
 • zakażenia pasożytami; 
 • zapalenia spojówek. 

W celu wykluczenia chorób, których efektem są cienie pod oczami, konieczne jest wykonanie odpowiednich badań. Podstawowym badaniem, które może pomóc nam w określeniu przyczyny fioletowych cieni, jest badanie krwi.

Przyczyny powstawania cieni pod oczami

Przyczyny powstawania cieni pod oczami

Sińce pod oczami mają wiele przyczyn. Jedną z nich, która wbrew pozorom często występujące są uwarunkowania genetyczne. Skóra u tych osób jest bardzo cienka i delikatna. Widoczne są drobne naczynia krwionośne, które sprawiają wrażenie, że skóra jest zasiniona.

Najczęstszymi przyczynami występowania worków pod oczami są:

 • przewlekłe zmęczenie; 
 • zaburzenia snu; 
 • ciągły stres; 
 • nieprawidłowa dieta; 
 • odwodnienie organizmu; 
 • stosowanie niektórych leków. 

Najlepszym sposobem na rozjaśnienie lub całkowite usunięcie cieni pod oczami jest zdrowy styl życia. Odpowiednie nawodnienie, zdrowa dieta i wystarczająca ilość snu mogą zdziałać cuda.

Domowe sposoby na cienie pod oczami — pielęgnacja skóry

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy istnieją domowe sposoby na cienie pod oczami. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Szczególnie gdy weźmiemy pod uwagę wszystkie wyżej wymienione przyczyny, jakie mogą je powodować.

Istnieje kilka doraźnych domowych sposobów na pielęgnację, które mogą skutecznie usunąć niechciany problem. Jednym z nich, który szczególnie działa w przypadku zmęczenia, są okłady z plasterków zielonego ogórka, ziemniaków lub alg.

Pomóc mogą również zimne okłady, a szczególnie schłodzone maseczki, które obkurczają naczynia krwionośne i redukują sińce. Kolejnym skutecznym sposobem, okazują się okłady z herbaty, kawy oraz z ziół takich jak nagietek czy rumianek.

Cienie pod oczami u mężczyzny

Sińce pod oczami to często spotkany problem, z którym mierzą się również mężczyźni. Szczególnie ci, którzy nie dbają o zdrową dietę, korzystają z używek, nie nawadniają odpowiednio organizmu oraz nie przykładają uwagi do pielęgnacji. Przyczyny powstawania fioletowych sińców u panów są dokładnie takie same jak w przypadku kobiet. Mimo że panowie mają grubszą i bardziej zwartą skórę.

Wykluczając choroby wszystkie choroby, cienie pod oczami pojawiają się głównie z przemęczenia, na skutek dużej ilości stresu i braku pielęgnacji twarzy. Należy pamiętać, że stosowanie kremów lub innych naturalnych metod pielęgnacji nie jest zarezerwowane jedynie dla pań. To tyczy się również zabiegów medycyny estetycznej.

Cienie pod oczami u mezczyzny

Sińce pod oczami u dziecka

W przypadku dzieci cienie pod oczami bardzo rzadko są zwiastunami poważnych chorób. Nie oznacza to jednak, że jeśli się pojawią, to można je ignorować. Szczególnie jeśli możemy zaobserwować inne niepokojące objawy, takie jak puchnięcie powiek, ból głowy, gorączka czy ból brzucha.

W takiej sytuacji warto pamiętać, że tak samo w przypadku dorosłych, szybka konsultacja z lekarzem i badania krwi są konieczne. Mogą wykluczyć przyczyny powstawania cieni pod oczami takie jak anemia, choroby pasożytnicze czy choroby tarczycy.

Skuteczne usuwanie cieni pod oczami — medycyna estetyczna

Cienie pod oczami można usunąć za pomocą preparatów pielęgnacyjnych na okolice oczu, które nawilżą skórę i pobudzą naczynia krwionośne. Pamiętajmy, że w przypadku braku efektów kuracji można poddać się zabiegowi medycyny estetycznej. Jest to uwarunkowane wcześniejszym sprawdzeniem stanu zdrowia i wykluczeniem powstawania cieni pod oczami z przyczyn zdrowotnych.

Niechciane sińce mogą zniknąć z pomocą kwasu hialuronowego. Na ten sposób usuwania cieni pod oczami często decydują się osoby, u których występuje znaczne zasinienie powieki dolnej, przez co oczy bez względu na uwarunkowania zewnętrzne zawsze wyglądają na opuchnięte i zmęczone.

Udostępnij post
Skopiuj link

Powiązane artykuły

Sprawdź kolejne porady, które przygotowaliśmy dla Ciebie
Zobacz wszystkie
BODY&MIND

Zapisz się na wizytę online

Sprawdź swój kalendarz, znajdź dogodny dla siebie termin spotkania i w dowolnym momencie zarejestruj się na wizytę do naszego specjalisty.