fbpx
phone cb
Zostaw swój numer - oddzwonimy!
4 minut/y

Czerwone plamy na nogach, stopach i udach — przyczyny i leczenie

Wszelkie zmiany na naszej skórze są łatwo zauważalnym i kłopotliwym objawem. Czerwone plamy na nogach mogą być problemem nie tylko estetycznym, ale przede wszystkim zdrowotnym. Niektóre z nich są gładkie, inne zaś mogą się łuszczyć. Przyczyn powstawania zaczerwienień może być wiele. Leczenie ich zależne jest od postawionej diagnozy. Czym są czerwone plamy i dlaczego powstają?
Body & Mind
20.07.2023
Spis treści
Kopiuj link

Czym są czerwone plamy na nogach?

Czerwone plamy na nogach są dermatozami. Mogą być objawem wielu chorób. Zarówno niegroźnych, jak i bardzo poważnych. Co więcej, nie zawsze są tylko symptomem choroby skóry. Mogą być również objawem innych chorób w tym narządów wewnętrznych. Niekiedy nie sprawiają większego dyskomfortu, prócz niepokojącego wyglądu. Jednak zdarza się, że czerwone plamy na nogach swędzą lub pieką.

W zależności od schorzeń, które wywołały czerwone plamy, mogą pojawić się różne objawy. Chociażby łuszczenie skóry, podwyższona temperatura, i ogólne osłabienie. Wówczas nie można ignorować powstałych zmian. Brak odpowiedniego leczenia może skutkować rozprzestrzenieniem się czerwonych plam. Niekiedy także pogorszeniem ogólnego stanu zdrowia.

Przyczyny czerwonych plam na nogach, stopach i udach

Czerwone plamy na nogach, stopach i udach są częstym problemem, który może mieć wiele przyczyn. Oto kilka potencjalnych powodów, które mogą prowadzić do powstawania tych plam:

  • Rumień — może wystąpić w wyniku reakcji na czynniki takie alergie, urazy skóry lub stany zapalne.
  • Łuszczyca — jest to autoimmunologiczna, niezakaźna, przewlekła choroba skóry. Powoduje pojawienie się czerwonych, łuszczących się plam na różnych częściach ciała. W tym także na nogach, stopach i udach. Przyczyna łuszczycy nie jest dokładnie znana, ale wiąże się z nieprawidłowym działaniem układu odpornościowego.
  • AZS — czyli atopowe zapalenie skóry lub inaczej egzema. Jest to nieuleczalna, niezakaźna choroba skóry. Objawia się czerwonymi i swędzącymi plamami.
  • Infekcje skórne — niektóre z nich, takie jak grzybica czy świerzb, mogą powodować wystąpienie czerwonych plam.
  • Alergia — plamki na skórze mogą powstawać przez spożyte jedzenie lub leki. Również przez stosowane środki chemiczne czy składniki kosmetyków. Reakcje alergiczne mogą prowadzić do stanu zapalnego skóry.
  • Podrażnienia skóry — mogą pojawić się przez narażenie skóry na drażniące substancje. Mogą to być detergenty, środki chemiczne czy składniki użyte w kosmetykach. Golenie również może powodować wystąpienie podrażnień.
  • Reakcje na ukąszenia owadów — takich jak komary czy osy, mogą powodować pojawienie się czerwonych plamek. Również ugryzienie kleszcza może wywołać nie tylko plamy, ale i groźną dla zdrowia i życia boreliozę.
  • Choroby układowe — np. toczeń rumieniowaty układowy czy zapalenie naczyń. Schorzenia mogą powodować zmiany skórne, w tym czerwone plamy na nogach, stopach i udach.
  • Zmiany nowotworowe — chociażby takie jak naczyniak. Występuje pod postacią czerwonych kropek. Ma zazwyczaj łagodny przebieg. Jednak warto skonsultować taką zmianę skórną ze specjalistą.
  • Stopa cukrzycowa — jest to martwica tkanek. Zaczerwienienie może występować na stopach, przechodząc stopniowo ku łydkom.

Jak widać przyczyn powstawania czerwonych plam na skórze, jest bardzo dużo. Niektóre z nich są łagodne jak np. golenie. Inne zaś mogą świadczyć o poważnych chorobach. Dlatego, aby dowiedzieć się, co może być powodem tych zmian skórnych, konieczne jest zasięgnięcie opinii lekarza.

Body&Mind - Diagnoza-i-rozpoznanie-czerwonych-plam-na-nogach-stopach-i-udach

Diagnoza i rozpoznanie czerwonych plam na nogach, stopach i udach

Postawienie dokładnej diagnozy czerwonych plam na nogach, stopach i udach wymagać może odpowiedniego badania i analizy przez lekarza. Zaczerwienienia mogą nie być jedynym objawem. Dermatoza może obejmować szereg innych dolegliwości. Chcąc rozpocząć skuteczne leczenie, specjalista musi dokładnie określić, dlaczego plamy powstały.

Wizyta u specjalisty z pewnością obejmie wywiad z pacjentem. Kolejnym krokiem zapewne będzie obejrzenie zmiany. Lekarz skupia się na obszarach występowania czerwonych plam. Zwraca uwagę na ich wielkość, wygląd, kształt, teksturę, ewentualne łuszczenie się czy owrzodzenia.

Lekarz może zapytać o historię występowania chorób u pacjenta i w jego rodzinie. Wszystko po to, aby znaleźć ewentualne powiązania lub predyspozycje do wystąpienia czerwonych plam. W przypadku podejrzenia reakcji alergicznej lekarz może zalecić testy alergiczne. Ma to na celu sprawdzenie, na co pacjent może być uczulony.

Dermatolog może zalecić wykonanie badania krwi. Dzięki temu jest w stanie ocenić poziom różnych substancji w naszym ciele. Chociażby takich jak przeciwciała czy markery zapalne, które mogą pomóc w identyfikacji chorób układowych lub infekcji.

W niektórych przypadkach lekarz może zdecydować się na przeprowadzenie biopsji skóry. Polega to na pobraniu próbki tkanki skórnej do analizy pod mikroskopem. To może pomóc w ustaleniu dokładnej przyczyny powstawania plam.

Leczenie czerwonych plam na nogach

Leczenie powinno przebiegać pod okiem lekarza. Proces terapeutyczny wymaga bowiem odpowiedniej diagnozy. Tylko w ten sposób możemy mieć pewność, że leczenie przyniesie oczekiwany rezultat. Stosowanie preparatów w zaciszu domowym może chwilowo załagodzić problem zaczerwienienia. Jednak źródło problemu może powodować nawroty czerwonych plam.

Jeśli specjalista zdiagnozuje u nas alergię, wówczas musimy uważać na dany alergen. Warto także mieć przy sobie leki przeciwhistaminowe. Natomiast jeżeli zmagamy się z grzybicą, warto zadbać o odpowiednie produkty na skórę. Zaczerwienienie na nodze powinno ustąpić po zastosowaniu środka przeciwgrzybicznego.

Powiązane artykuły

Sprawdź kolejne porady, które przygotowaliśmy dla Ciebie

Skorzystaj z rejestracji online i umów wizytę w Body&Mind

Sprawdź swój kalendarz, znajdź dogodny dla siebie termin spotkania i w dowolnym momencie zarejestruj się na wizytę do naszego specjalisty.
Umów się na wizytęBody&Mind - Group 69582
BODY&MIND

Skorzystaj z rejestracji online i umów wizytę!

Sprawdź swój kalendarz, znajdź dogodny dla siebie termin spotkania i w dowolnym momencie zarejestruj się na wizytę do naszego specjalisty.
Body&Mind - Group 2072
Body&Mind - bm-logo
Właścicielem Serwisu Internetowego i jednocześnie administratorem danych jest Klinika Super-Pharm Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (02-515) przy ul. Puławskiej 17, NIP 5213982432 oraz REGON 522984417.
Adres i godziny otwarcia
Na skróty
O centrum
Bod
Bod)
Oferta
© 2024 Body&Mind. Wszelkie prawa zastrzeżone Created by meditrue