fbpx
phone cb
Zostaw swój numer - oddzwonimy!
6 minut/y

Czerwona twarz: przyczyny i sposoby na czerwoną skórę

Artykuł omawia problem zaczerwienienia twarzy, który może być naturalnym procesem, ale gdy występuje zbyt często, warto zbadać jego przyczyny. Do najczęstszych należą alergie, choroby skóry, stres oraz ekspozycja na skrajne temperatury. Zaczerwienienie często dotyczy osób z cerą naczynkową, gdzie naczynia krwionośne są płytko osadzone i mało elastyczne, co sprawia, że skóra jest bardziej podatna na uszkodzenia. W artykule omówiono sposoby radzenia sobie z tym problemem, takie jak odpowiednia pielęgnacja, zmiana nawyków żywieniowych oraz konsultacja z dermatologiem. W niektórych przypadkach można skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej, w tym laseroterapii, która skutecznie redukuje zaczerwienienia.

Body & Mind
14.02.2023
Body&Mind - informacja

Informujemy, że obecnie nasza działalność skupia się wyłącznie na świadczeniu usług z zakresu medycyny estetycznej. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą w zakresie tych specjalizacji.

Spis treści
Kopiuj link

Czerwona twarz — charakterystyka problemu

Zaczerwienienie twarzy to powszechna i wstydliwa dolegliwość, która dotyka wielu osób niezależnie od płci i wieku. Czerwona skóra na twarzy jest naturalnym procesem, który zachodzi w naszym organizmie. Mimo wszystko, jeśli występuje zbyt często, powinniśmy zwrócić na nie szczególną uwagę.

Jeśli skóra jest wrażliwa i gwałtownie reaguje na różne czynniki, najczęściej charakteryzowana jest jako cera naczynkowa. Jest to efekt płytko umiejscowionych i za mało elastycznych naczyń krwionośnych, przez co skóra jest cienka i delikatna- czyli bardziej narażona na uszkodzenia i wpływ czynników zewnętrznych.

Warto zauważyć, że nie tylko cera naczynkowa może prowadzić do pojawienia się czerwonej twarzy, ale także różne przyczyny zaczerwienienia twarzy, takie jak alergie, reakcje na kosmetyki, stres czy ekspozycja na skrajne temperatury.

  • różnego rodzaju alergie; 
  • toczeń rumieniowaty układowy; 
  • trądzik pospolity; 
  • atopowe zapalenie skóry; 
  • infekcje; 
  • łuszczyca; 
  • trądzik różowaty.
Zdjęcie przedstawiające czerwoną twarz

Czerwona twarz - przyczyny

Przyczynami czerwonej twarzy, mogą być bodźce, na których działanie jesteśmy narażeni na co dzień. Przykładem mogą być spożywane potrawy, działanie promieni słonecznych oraz nagłe zmiany temperatury. Są też czynniki, na które nie mamy wpływu, takie jak alergie i choroby skóry.

Do najczęstszych czynników powodujących rumień na twarzy należą:

  • wszelkiego rodzaju alergie; 
  • przewlekły stres; 
  • silne bodźcie emocjonalne; 
  • spożywanie alkoholu; 
  • zmiany temperatury; 
  • nieodpowiednia pielęgnacja skóry twarzy; 
  • problemy hormonalne; 
  • choroby skóry; 
  • działanie promieni UV. 

Czerwona twarz — jak sobie z nią radzić?

Przede wszystkim warto odnaleźć przyczynę problemu. Może okazać się, że kosmetyki, których używamy w codziennej pielęgnacji, podrażniają skórę twarzy. Warto z nich zrezygnować i wybrać takie, które są przeznaczone do dbania o delikatną skórę. Ograniczenie spożywania alkoholu oraz gorących i pikantnych potraw również może okazać się skuteczne. 

Należy ograniczyć wpływ szkodliwych czynników. Zbyt duża ekspozycja na słońce i nagłe zmiany temperatury mogą przyczyniać się do utrwalania problemu.

Jednym z elementów skutecznej walki z zaczerwienieniem na policzkach jest wizyta u dermatologa. Ustali on przyczynę dolegliwości, postawi odpowiednią diagnozę oraz dobierze proces leczenia.

Pielęgnacja czerwonej skóry twarzy

Czerwona twarz wymaga od nas specjalnej pielęgnacji. Przy wyborze kosmetyków warto zwrócić szczególną uwagę na takie z delikatnym składem, przeznaczone do skóry suchej i wrażliwej. Należy sięgnąć po produkty, które pomagają w odbudowie, regeneracji i wzmocnieniu warstwy ochronnej skóry oraz wzmocnią naczynia krwionośne (kapilary).

Pożądanymi składnikami w kosmetykach będą witaminy C, K oraz E, gliceryna, pantenol, kwas laktobionowy, wyciąg z kasztanowca i arniki, oczar wirginijski, nagietek, rutyna, a także oleje roślinne (np. olej z awokado) oraz ceramidy.

Należy unikać peelingów gruboziarnistych, mycia w gorącej lub zbyt zimnej wodzie oraz pocierania twarzy ręcznikiem. Wybieraj kosmetyki, które w składzie nie posiadają alkoholu oraz mocnych detergentów.

Warto, żeby produkty nawilżały i natłuszczały skórę. Do tego zadania idealnie sprawdzą się emolienty, które nawilżają i dodatkowo zostawiają delikatną warstwę na powierzchni skóry (chroni ona przed wysychaniem naskórka). Zaleca się także codzienne używanie kremu z filtrem UV SPF 50 do ochrony przed promieniowaniem słonecznym (również zimą).

Seniorka z problemem czerwonej twarzy

Domowe sposoby na zaczerwienioną skórę

Domowe zabiegi pielęgnacyjne mogą pomóc w niwelowaniu zaczerwienionej skóry twarzy. Chcąc odpowiednio o nią dbać, warto stosować kilka z nich. Większość nie wymaga skomplikowanego przygotowania i możemy używać ich na co dzień bez dużego nakładu finansowego. Należy pamiętać, że są one tylko częścią całego procesu redukowania rumienia, a tylko opinia lekarza może wykluczyć problemy na tle zdrowotnym, którym często towarzyszy farmakoterapia.

Do metod, które są warte polecenia, z pewnością należą:

SposóbOpis
Okłady z zielonej herbatyZielona herbata ma właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Po zaparzeniu naparu, ostudź go i nasącz ręcznik lub bawełniane płatki, które przykłada się do twarzy na około 10-15 minut. Pomaga to redukować zaczerwienienia oraz obrzęki, szczególnie dzięki obecności flawonoidów wspomagających regenerację skóry.
Okłady z ziół (np. skrzyp polny)Skrzyp polny jest bogaty w krzemionkę, co pomaga wzmacniać naczynia krwionośne. Napar z tego zioła stosuje się w formie kompresów, które uszczelniają ścianki naczyń, zmniejszając widoczność popękanych naczynek na twarzy. Okład należy trzymać na twarzy przez kilka minut.
Maseczka z płatków owsianychPłatki owsiane zawierają skrobię, fenole i beta-glukany, które koją podrażnienia. Maseczkę przygotowuje się, mieszając szklankę płatków z niewielką ilością wody. Po nałożeniu na skórę, pozostaw na twarzy na 15 minut, aby złagodzić zaczerwienienia i zmiękczyć skórę.
Plasterki ogórkaOgórek ma działanie chłodzące i nawilżające. Wystarczy schłodzić plastry świeżego ogórka i położyć je na skórę twarzy na około 15 minut. Pomaga to złagodzić podrażnienia i zmniejszyć zaczerwienienie, dzięki wysokiej zawartości witaminy C i krzemionki.

Czerwona twarz — zabiegi w ramach medycyny estetycznej

Czasami domowe metody i odpowiednia pielęgnacja nie wystarczą. Konieczna jest wtedy konsultacja z dermatologiem. Jeśli lekarz stwierdzi, że czerwona twarz nie ma podłoża chorobowego, możemy skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej.

Często stosowaną metodą jest laseroterapia, która pozbywa się niechcianego koloru twarzy. W zależności od wskazań lekarza kuracja może składać się z kilku zabiegów, które nie wymagają znieczulenia. Emitowanie energii przez drobne naczynia krwionośne zamyka je, dzięki czemu zmniejszamy zaczerwienienie.

Czerwona twarz - FAQ

O czym świadczy czerwona twarz?

Czerwona twarz może być spowodowana przez różne czynniki, takie jak emocje, wysiłek fizyczny, alergie, choroby skóry, infekcje, leki, zmiany temperatury lub uwarunkowania genetyczne. Niektóre z nich są przejściowe i niegroźne, inne mogą wymagać konsultacji lekarskiej i leczenia.

Jakie choroby powodują zaczerwienienie twarzy?

Zaczerwienienie twarzy może być objawem wielu chorób skóry, takich jak:
1. Łojotokowe zapalenie skóry - stan zapalny skóry związany z nadmierną produkcją łoju. Skóra łuszczy się i rumieni, zwłaszcza w miejscach bogatych w gruczoły łojowe, np. na nosie, czole czy brodzie.
2. Trądzik różowaty - przewlekła choroba zapalna skóry twarzy, charakteryzująca się wyraźnym rumieniem i widocznymi naczynkami krwionośnymi. Może towarzyszyć jej pojawianie się grudek i krost.
3. Toczeń rumieniowaty układowy - rzadka choroba autoimmunologiczna, która może atakować wiele narządów. Na skórze twarzy pojawia się rumień przypominający kształtem motyla, obejmujący nos i policzki.
4. Atopowe zapalenie skóry - alergiczna choroba skóry związana z uczuleniem na różne substancje z otoczenia. Skóra jest sucha, swędząca i podrażniona. Na twarzy mogą występować czerwone plamy lub wypryski.
5. Łuszczyca - choroba zapalna skóry o podłożu genetycznym i immunologicznym. Na skórze pojawiają się wypukłe, czerwone plamy pokryte srebrzystymi łuskami.

Jak usunąć czerwoną twarz?

Sposób leczenia czerwonej twarzy zależy od jej przyczyny. W niektórych przypadkach wystarczy unikać czynników wywołujących zaczerwienienie, np. alkoholu, pikantnych potraw, stresu czy ekstremalnych temperatur. W innych konieczne jest stosowanie odpowiednich preparatów kosmetycznych lub farmakologicznych.
W przypadku łojotokowego zapalenia skóry zaleca się stosowanie szamponów i kremów zawierających substancje przeciwgrzybicze lub przeciwzapalne. W przypadku trądziku różowatego stosuje się leczenie miejscowe lub ogólne za pomocą antybiotyków lub leków zmniejszających napięcie naczyń krwionośnych. W przypadku tocznia rumieniowatego układowego stosuje się leki immunosupresyjne lub przeciwmalaryczne. W przypadku atopowego zapalenia skóry stosuje się leki przeciwhistaminowe, kortykosteroidy lub inhibitory kalcyneuryny. W przypadku łuszczycy stosuje się leki zmniejszające rogowacenie naskórka, kortykosteroidy lub leki immunomodulujące.
Ważną rolę w zapobieganiu i łagodzeniu czerwonej twarzy odgrywa również odpowiednia pielęgnacja skóry. Należy używać delikatnych kosmetyków o neutralnym pH, nawilżać skórę kremami lub olejkami, chronić ją przed słońcem i zanieczyszczeniami, unikać drażniących substancji, np. alkoholu, mentolu czy perfum.

Newsletter

Nie przegap żadnych nowości, zapisz się do newslettera!

Jako pierwszy dowiesz się o nowych promocjach, ofertach oraz poradach zamieszczanych na naszym blogu.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Klinika Super-Pharm sp. z o.o. (ul. Puławska 17, 02-515 Warszawa). Zgodę można wycofać w dowolnym momencie, ale nie wpływa to na zgodność z prawem działań podjętych na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Powiązane artykuły

Sprawdź kolejne porady, które przygotowaliśmy dla Ciebie

Skorzystaj z rejestracji online i umów wizytę w Body&Mind

Sprawdź swój kalendarz, znajdź dogodny dla siebie termin spotkania i w dowolnym momencie zarejestruj się na wizytę do naszego specjalisty.
Umów się na wizytęBody&Mind - Group 69582
BODY&MIND

Skorzystaj z rejestracji online i umów wizytę!

Sprawdź swój kalendarz, znajdź dogodny dla siebie termin spotkania i w dowolnym momencie zarejestruj się na wizytę do naszego specjalisty.
Body&Mind - Group 2072
Body&Mind - bm-logo
Właścicielem Serwisu Internetowego i jednocześnie administratorem danych jest Klinika Super-Pharm Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (02-515) przy ul. Puławskiej 17, NIP 5213982432 oraz REGON 522984417.
Adres i godziny otwarcia
Na skróty
O centrum
Bod
Bod)
Oferta
© 2024 Body&Mind. Wszelkie prawa zastrzeżone Created by meditrue