Jedną z głównych przyczyn pojawienia się opuchlizny w okolicy oczu jest alergia miejscowa. Źródłem jej powstania może być źle dobrany produkt do pielęgnacji skóry twarzy, jak również zabiegi kosmetyczne, np. przedłużanie rzęs. Jednak opuchnięte powieki mogą wskazywać na poważniejsze problemy zdrowotne, takie jak zaburzenia rytmu serca, cukrzyca lub choroby tarczycy. Obrzęk występuje także podczas zapalenia zatok lub chorób oczu.
Kolejnym częstym problemem jest gradówka. To stan zapalny gruczołów łojowych Meiboma. Pojawia się, gdy gruczoły mają zablokowane ujście. Konsekwencją czego jest gromadzenie się łoju i powstanie stanu zapalnego. Gradówka mylona bywa z jęczmieniem. Może wystąpić zarówno na górnej, jak i na dolnej powiece i powodować ból oraz obrzęk wokół oczu.
Zapalenie spojówek to również powszechna przyczyna obrzęku w okolicy oczu. Tak samo, jak zapalenie brzegów powiek. Opuchlizna nie tylko powiek, ale i całej twarzy towarzyszy także chorobie Hashimoto.
Opuchlizna powiek może być spowodowana szeregiem różnych czynników. Mogą to być alergie, infekcje, urazy, zmęczenie, czy niezdrowy styl życia.
Oto kilka możliwych objawów opuchlizny powiek:
W przypadku pojawienia opuchlizny powiek ważne jest skonsultowanie się z lekarzem, ponieważ może ona wskazywać na poważne problemy zdrowotne.
Wszelkie zmiany w okolicy oczu sprawiają nam duży dyskomfort. Jeśli są przewlekłe, wymagają konsultacji z lekarzem. Gdy okaże się, że obrzęk jest reakcją alergiczną, prawdopodobnie zostaną nam przepisane leki przeciwhistaminowe. Jeśli zmagamy się ze stanami zapalnymi powiek, specjalista zaleci stosowanie leków przeciwzapalnych. Zarówno doustnie, jak i w postaci kropli do oczu lub maści na powieki.
W przypadku infekcji może zostać przepisana recepta na antybiotyk. Dzięki temu obrzęk powinien się zmniejszyć w niedługim czasie. Jeśli nie cierpimy na żadne infekcje czy inne schorzenia, a mimo to opuchlizna wokół oczu ciągle występuje, warto spróbować innych metod. Niekiedy pomocna okazuje się terapia światłem. Może to być laser lub światło pulsacyjne. Pobudzają one krążenie krwi oraz przepływ limfy. Dzięki temu nasze oko wygląda na mniej zmęczone, a obrzęk oraz cienie pod oczami stopniowo znikają.
Problem opuchniętych oczu jest kłopotliwy dla naszego zdrowia. Zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Jeśli cokolwiek nas niepokoi warto umówić się na wizytę lekarską. Postawienie odpowiedniej diagnozy oraz seria zabiegów leczniczych może pomóc nam w uporaniu się z tym problemem.
Zanim zdecydujemy się na zastosowanie domowych metod, warto sprawdzić, czy obrzęk nie wynika z choroby. Jeśli nie zmagamy się z poważnym schorzeniem, możemy skorzystać z kilku sposobów w domowym zaciszu.
Na opuchnięte oczy mogą pomóc:
Niekiedy opuchlizna wynika z niewyspania i przemęczenia. Wówczas warto zadbać o odpowiednią ilość i higienę snu. Kolejnym czynnikiem może być źle wykonany demakijaż, który również może przyczynić się do powstawania obrzęku.
W sytuacji, kiedy opuchlizna wokół oczu występuje często, a dodatkowo towarzyszy jej świąd lub pieczenie należy udać się do lekarza. Może to być poważny objaw chorobowy. Wówczas domowe sposoby nie pomogą nam rozwiązać problemu.
Jeżeli po zastosowaniu nowego kremu zmagasz się z obrzękiem, także udaj się do lekarza. Może być on oznaką silnej reakcji alergicznej na któryś ze składników. Analogicznie postąp, jeśli po wizycie u kosmetyczki zauważysz niepokojące objawy. Składnik kleju do rzęs lub preparat użyty do zabiegu mógł wywołać alergiczny obrzęk powiek.
Nie można lekceważyć objawu, jakim są opuchnięte oczy. Skóra w tym miejscu jest bardzo cienka i delikatna. Jakiekolwiek zmiany w okolicy oka mogą narazić nas na problemy z widzeniem.