fbpx
phone cb
Zostaw swój numer - oddzwonimy!
4 minut/y

Opuchnięte powieki — przyczyny. Jak zniwelować obrzęk powiek?

Obrzęk powiek nie jest tylko kosmetycznym problemem. Może być on reakcją na różne schorzenia w naszym ciele. Począwszy od alergii przez różnego typu zapalenia po choroby serca. Możemy stosować domowe sposoby na opuchliznę wokół oczu. Jednak jeśli problem nawraca, konieczna będzie wizyta u specjalisty. Czy istnieją skuteczne sposoby na pozbycie się opuchniętych oczu?
Body & Mind
3.07.2023
Spis treści
Kopiuj link

Przyczyny opuchnięcia powiek: Poznaj główne czynniki

Jedną z głównych przyczyn pojawienia się opuchlizny w okolicy oczu jest alergia miejscowa. Źródłem jej powstania może być źle dobrany produkt do pielęgnacji skóry twarzy, jak również zabiegi kosmetyczne, np. przedłużanie rzęs. Jednak opuchnięte powieki mogą wskazywać na poważniejsze problemy zdrowotne, takie jak zaburzenia rytmu serca, cukrzyca lub choroby tarczycy. Obrzęk występuje także podczas zapalenia zatok lub chorób oczu.

Kolejnym częstym problemem jest gradówka. To stan zapalny gruczołów łojowych Meiboma. Pojawia się, gdy gruczoły mają zablokowane ujście. Konsekwencją czego jest gromadzenie się łoju i powstanie stanu zapalnego. Gradówka mylona bywa z jęczmieniem. Może wystąpić zarówno na górnej, jak i na dolnej powiece i powodować ból oraz obrzęk wokół oczu.

Zapalenie spojówek to również powszechna przyczyna obrzęku w okolicy oczu. Tak samo, jak zapalenie brzegów powiek. Opuchlizna nie tylko powiek, ale i całej twarzy towarzyszy także chorobie Hashimoto.

Objawy opuchnietych powiek i ich wplyw na codzienne zycie

Objawy opuchniętych powiek i ich wpływ na codzienne życie

Opuchlizna powiek może być spowodowana szeregiem różnych czynników. Mogą to być alergie, infekcje, urazy, zmęczenie, czy niezdrowy styl życia.

Oto kilka możliwych objawów opuchlizny powiek:

  • Obrzęk — powieki są widocznie większe niż zwykle. Mogą sprawiać, że oczy wyglądają na zmęczone lub „zmrużone". Opuchlizna może również powodować dyskomfort i uczucie ciężkości w okolicy oczu.
  • Trudności w widzeniu — bardzo opuchnięte powieki, mogą ograniczać pole widzenia. Oczy mogą być bardziej wrażliwe na światło, co może utrudniać wykonywanie codziennych czynności.
  • Swędzenie i pieczenie — może prowadzić do drapania lub pocierania oczu. Z kolei to może pogorszyć stan powiek i prowadzić do podrażnień lub infekcji.
  • Zasinienia pod oczami — dają one wrażenie zmęczenia. Bywają także problematyczne do zakrycia np. makijażem. 
  • Trudności w aplikacji makijażu — obrzęk może utrudniać nałożenie cieni czy tuszu do rzęs.
  • Soczewki kontaktowe — obrzęk może sprawiać, że noszenie soczewek kontaktowych staje się niewygodne lub niemożliwe.
  • Społeczne i emocjonalne skutki — obrzęk może wpływać na samoocenę i pewność siebie. Szczególnie jeśli objawy są widoczne i trwają dłużej. Pacjent może czuć się niekomfortowo w towarzystwie innych osób.

W przypadku pojawienia opuchlizny powiek ważne jest skonsultowanie się z lekarzem, ponieważ może ona wskazywać na poważne problemy zdrowotne.

Skuteczne sposoby na zmniejszenie obrzęku powiek

Wszelkie zmiany w okolicy oczu sprawiają nam duży dyskomfort. Jeśli są przewlekłe, wymagają konsultacji z lekarzem. Gdy okaże się, że obrzęk jest reakcją alergiczną, prawdopodobnie zostaną nam przepisane leki przeciwhistaminowe. Jeśli zmagamy się ze stanami zapalnymi powiek, specjalista zaleci stosowanie leków przeciwzapalnych. Zarówno doustnie, jak i w postaci kropli do oczu lub maści na powieki.

W przypadku infekcji może zostać przepisana recepta na antybiotyk. Dzięki temu obrzęk powinien się zmniejszyć w niedługim czasie. Jeśli nie cierpimy na żadne infekcje czy inne schorzenia, a mimo to opuchlizna wokół oczu ciągle występuje, warto spróbować innych metod. Niekiedy pomocna okazuje się terapia światłem. Może to być laser lub światło pulsacyjne. Pobudzają one krążenie krwi oraz przepływ limfy. Dzięki temu nasze oko wygląda na mniej zmęczone, a obrzęk oraz cienie pod oczami stopniowo znikają.

Problem opuchniętych oczu jest kłopotliwy dla naszego zdrowia. Zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Jeśli cokolwiek nas niepokoi warto umówić się na wizytę lekarską. Postawienie odpowiedniej diagnozy oraz seria zabiegów leczniczych może pomóc nam w uporaniu się z tym problemem.

Body&Mind - Domowe-metody-lagodzenia-opuchlizny-powiek

Domowe metody łagodzenia opuchlizny powiek

Zanim zdecydujemy się na zastosowanie domowych metod, warto sprawdzić, czy obrzęk nie wynika z choroby. Jeśli nie zmagamy się z poważnym schorzeniem, możemy skorzystać z kilku sposobów w domowym zaciszu. 

Na opuchnięte oczy mogą pomóc:

  • Plastry ze świeżego ogórka 
  • Okłady z naparu rumiankowego lub innych ziół 
  • Delikatny masaż kostkami lodu 
  • Okłady z aloesu 
  • Zastosowanie masażerów 
  • Prawidłowe nawodnienie organizmu 
  • Unikanie soli w diecie 
  • Żel ze świetlikiem

Niekiedy opuchlizna wynika z niewyspania i przemęczenia. Wówczas warto zadbać o odpowiednią ilość i higienę snu. Kolejnym czynnikiem może być źle wykonany demakijaż, który również może przyczynić się do powstawania obrzęku.

Kiedy skonsultować się z lekarzem: poważniejsze przyczyny opuchniętych powiek

W sytuacji, kiedy opuchlizna wokół oczu występuje często, a dodatkowo towarzyszy jej świąd lub pieczenie należy udać się do lekarza. Może to być poważny objaw chorobowy. Wówczas domowe sposoby nie pomogą nam rozwiązać problemu.

Jeżeli po zastosowaniu nowego kremu zmagasz się z obrzękiem, także udaj się do lekarza. Może być on oznaką silnej reakcji alergicznej na któryś ze składników. Analogicznie postąp, jeśli po wizycie u kosmetyczki zauważysz niepokojące objawy. Składnik kleju do rzęs lub preparat użyty do zabiegu mógł wywołać alergiczny obrzęk powiek.

Nie można lekceważyć objawu, jakim są opuchnięte oczy. Skóra w tym miejscu jest bardzo cienka i delikatna. Jakiekolwiek zmiany w okolicy oka mogą narazić nas na problemy z widzeniem.

Newsletter

Nie przegap żadnych nowości, zapisz się do newslettera!

Jako pierwszy dowiesz się o nowych promocjach, ofertach oraz poradach zamieszczanych na naszym blogu.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Klinika Super-Pharm sp. z o.o. (ul. Puławska 17, 02-515 Warszawa). Zgodę można wycofać w dowolnym momencie, ale nie wpływa to na zgodność z prawem działań podjętych na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Powiązane artykuły

Sprawdź kolejne porady, które przygotowaliśmy dla Ciebie

Skorzystaj z rejestracji online i umów wizytę w Body&Mind

Sprawdź swój kalendarz, znajdź dogodny dla siebie termin spotkania i w dowolnym momencie zarejestruj się na wizytę do naszego specjalisty.
Umów się na wizytęBody&Mind - Group 69582
BODY&MIND

Skorzystaj z rejestracji online i umów wizytę!

Sprawdź swój kalendarz, znajdź dogodny dla siebie termin spotkania i w dowolnym momencie zarejestruj się na wizytę do naszego specjalisty.
Body&Mind - Group 2072
Body&Mind - bm-logo
Właścicielem Serwisu Internetowego i jednocześnie administratorem danych jest Klinika Super-Pharm Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (02-515) przy ul. Puławskiej 17, NIP 5213982432 oraz REGON 522984417.
Adres i godziny otwarcia
Na skróty
O centrum
Bod
Bod)
Oferta
© 2024 Body&Mind. Wszelkie prawa zastrzeżone Created by meditrue