Informujemy, że obecnie nasza działalność skupia się wyłącznie na świadczeniu usług z zakresu medycyny estetycznej. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą w zakresie tych specjalizacji.
Kaszaki to niewielkie torbiele naskórkowe, które powstają w okolicach mieszków włosowych i gruczołów łojowych. Mają postać wypukłych guzków wypełnionych masą łojową i rogową. Kaszaki zazwyczaj tworzą się w wyniku uszkodzenia mieszka włosowego lub gruczołu łojowego.
Zmiany skórne tego typu najczęściej występują na obszarze twarzy i szyi oraz w okolicach tułowia. Choć kaszaki nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia, mogą być uciążliwe i nieestetyczne, zwłaszcza gdy występują w widocznych miejscach. Ponadto bywają przyczyną zakażeń skórnych.
Ważne jest zachowanie ostrożności przy próbach usuwania kaszaków, ponieważ nieprawidłowe metody mogą prowadzić do powstania blizn lub rozwoju infekcji. Dlatego w przypadku pojawienia się kaszaka zaleca się konsultację z dermatologiem, który zaproponuje odpowiednie metody diagnostyki i leczenia, dostosowane do konkretnego przypadku.
Przyczyny powstawania kaszaków są różnorodne, a proces ten zazwyczaj wiąże się z uszkodzeniem mieszka włosowego lub gruczołu łojowego. Istnieje kilka potencjalnych czynników, które najczęściej wpływają na powstawanie kaszaków:
Kaszaki to charakterystyczne narośle o wielkości od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Zazwyczaj mają kolor przypominający naturalny odcień skóry. W przypadku większych rozmiarów kaszak często zmienia barwę na żółtą lub białą. W dotyku może być miękki lub twardy, łatwo przemieszcza się pod naciskiem palca. Czasem widoczny jest na nim ciemny punkt – czop zatykający ujście gruczołu łojowego. Kaszaki nie bolą, dopiero gdy dojdzie do ich zakażenia, stają się zaczerwienione i bolesne. W takim przypadku zaleca się konsultację z dermatologiem.
Kaszaki nie są uznawane za niebezpieczne dla zdrowia. Mogą jednak być mylone z innymi zmianami skórnymi, takimi jak tłuszczaki, prosaki, nerwiakowłókniaki czy ropnie. Ostateczne rozpoznanie i ocenę ryzyka powinien przeprowadzić dermatolog, który podejmie decyzję o dalszych krokach diagnostycznych i leczniczych.
Skutecznym sposobem usunięcia kaszaka jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego w znieczuleniu miejscowym. Zabieg ten powinien być wykonany w gabinecie chirurgicznym przy użyciu sterylnego sprzętu, aby uniknąć ryzyka rozwoju infekcji.
Podczas chirurgicznego usuwania kaszaka naskórek oraz głębsze warstwy skóry są nacinane, a torbiel jest w całości wyłuszczany. To ważny krok, aby zapobiec ponownemu uformowaniu się torbieli łojowej.
Inne metody usuwania kaszaków to krioterapia i laserowe usunięcie zmian. Krioterapia polega na wymrożeniu kaszaka poprzez działanie bardzo niskiej temperatury, podczas gdy laseroterapia do usunięcia torbieli wykorzystuje wiązkę lasera. Takie zabiegi są mniej popularne, ponieważ nie są refundowane, choć są bezinwazyjne i bezbolesne. Podczas podejmowania decyzji odnośnie do sposobu pozbycia się zmiany należy jednak pamiętać, że chirurgiczne usunięcie kaszaka daje największą szansę na uniknięcie nawrotu tej zmiany skórnej.
Usuwanie kaszaka nie jest zalecane w warunkach domowych. Wiąże się to bowiem z ryzykiem rozwoju zakażenia i pojawienia się dolegliwości bólowych. Ponadto samodzielne wyciskanie kaszaka za pomocą igły bądź szpilki bywa zwyczajnie bolesne. Dlatego leczenie kaszaków powinno się odbywać w warunkach ambulatoryjnych. W utrzymaniu zdrowej skóry, a zwłaszcza w zapobieganiu powstawania kolejnych kaszaków, kluczowa jest odpowiednia pielęgnacja. Regularne stosowanie peelingów pomaga usuwać martwe komórki naskórka, co minimalizuje ryzyko zaczopowania gruczołów łojowych.
Powinniśmy się zgłosić do lekarza w przypadku dostrzeżenia podejrzanej zmiany skórnej, nawet jeśli nie powoduje ona dolegliwości bólowych. Na skórze mogą się rozwijać różnego rodzaju zmiany, w tym te związane z ryzykiem nowotworowym. Dlatego nigdy nie warto bagatelizować swoich podejrzeń.