Czerwone plamy na nogach są dermatozami. Mogą być objawem wielu chorób. Zarówno niegroźnych, jak i bardzo poważnych. Co więcej, nie zawsze są tylko symptomem choroby skóry. Mogą być również objawem innych chorób w tym narządów wewnętrznych. Niekiedy nie sprawiają większego dyskomfortu, prócz niepokojącego wyglądu. Jednak zdarza się, że czerwone plamy na nogach swędzą lub pieką.
W zależności od schorzeń, które wywołały czerwone plamy, mogą pojawić się różne objawy. Chociażby łuszczenie skóry, podwyższona temperatura, i ogólne osłabienie. Wówczas nie można ignorować powstałych zmian. Brak odpowiedniego leczenia może skutkować rozprzestrzenieniem się czerwonych plam. Niekiedy także pogorszeniem ogólnego stanu zdrowia.
Czerwone plamy na nogach, stopach i udach są częstym problemem, który może mieć wiele przyczyn. Oto kilka potencjalnych powodów, które mogą prowadzić do powstawania tych plam:
Jak widać przyczyn powstawania czerwonych plam na skórze, jest bardzo dużo. Niektóre z nich są łagodne jak np. golenie. Inne zaś mogą świadczyć o poważnych chorobach. Dlatego, aby dowiedzieć się, co może być powodem tych zmian skórnych, konieczne jest zasięgnięcie opinii lekarza.
Postawienie dokładnej diagnozy czerwonych plam na nogach, stopach i udach wymagać może odpowiedniego badania i analizy przez lekarza. Zaczerwienienia mogą nie być jedynym objawem. Dermatoza może obejmować szereg innych dolegliwości. Chcąc rozpocząć skuteczne leczenie, specjalista musi dokładnie określić, dlaczego plamy powstały.
Wizyta u specjalisty z pewnością obejmie wywiad z pacjentem. Kolejnym krokiem zapewne będzie obejrzenie zmiany. Lekarz skupia się na obszarach występowania czerwonych plam. Zwraca uwagę na ich wielkość, wygląd, kształt, teksturę, ewentualne łuszczenie się czy owrzodzenia.
Lekarz może zapytać o historię występowania chorób u pacjenta i w jego rodzinie. Wszystko po to, aby znaleźć ewentualne powiązania lub predyspozycje do wystąpienia czerwonych plam. W przypadku podejrzenia reakcji alergicznej lekarz może zalecić testy alergiczne. Ma to na celu sprawdzenie, na co pacjent może być uczulony.
Dermatolog może zalecić wykonanie badania krwi. Dzięki temu jest w stanie ocenić poziom różnych substancji w naszym ciele. Chociażby takich jak przeciwciała czy markery zapalne, które mogą pomóc w identyfikacji chorób układowych lub infekcji.
W niektórych przypadkach lekarz może zdecydować się na przeprowadzenie biopsji skóry. Polega to na pobraniu próbki tkanki skórnej do analizy pod mikroskopem. To może pomóc w ustaleniu dokładnej przyczyny powstawania plam.
Leczenie powinno przebiegać pod okiem lekarza. Proces terapeutyczny wymaga bowiem odpowiedniej diagnozy. Tylko w ten sposób możemy mieć pewność, że leczenie przyniesie oczekiwany rezultat. Stosowanie preparatów w zaciszu domowym może chwilowo załagodzić problem zaczerwienienia. Jednak źródło problemu może powodować nawroty czerwonych plam.
Jeśli specjalista zdiagnozuje u nas alergię, wówczas musimy uważać na dany alergen. Warto także mieć przy sobie leki przeciwhistaminowe. Natomiast jeżeli zmagamy się z grzybicą, warto zadbać o odpowiednie produkty na skórę. Zaczerwienienie na nodze powinno ustąpić po zastosowaniu środka przeciwgrzybicznego.