fbpx
phone cb
Zostaw swój numer - oddzwonimy!
3 minut/y

Brodawka łojotokowa – jak wygląda? Jak ją usunąć?

Brodawki łojotokowe (łac. verruca seborrhoica) bywają też nazywane brodawkami starczymi. Pojawiają się wraz z wiekiem, najczęściej po 30. roku życia na tułowiu, głowie, a niekiedy narządach płciowych. Ze względów estetycznych lub praktycznych wiele osób decyduje się na ich usunięcie. Jak wygląda brodawka łojotokowa? Czy jest groźna? Jak ją usunąć? 
Body & Mind
30.10.2023
Spis treści
Kopiuj link

Co to jest brodawka łojotokowa?

Brodawka łojotokowa jest jednym z najczęstszych, łagodnych nowotworów skóry. Nie wywołuje go wirus HPV, więc nie jest zakaźna. Typowe miejsca jej występowania to twarz i tułów, niekiedy owłosiona skóra głowy. Zazwyczaj pojawia się u osób powyżej 30. roku życia. Liczba brodawek łojotokowych na skórze może rosnąć wraz z wiekiem. 

W większości przypadków brodawki starcze nie powodują żadnych dokuczliwych objawów. Zwykle nie wymagają leczenia medycznego, chyba że stają się uciążliwe. Czasami może bowiem dojść do jej mechanicznego podrażnienia. Wówczas pacjentowi towarzyszą dolegliwości bólowe lub swędzenie.

Jak wygląda brodawka łojotokowa? 

Brodawka łojotokowa ma postać pojedynczych, wypukłych wykwitów o okrągłym kształcie i grudkowatej strukturze. Na jej powierzchni można zauważyć małe zagłębienia. Może nie różnić się od koloru skóry lub mieć kolor od brązowego do nawet ciemnobrązowego. 

Brodawki łojotokowe są zazwyczaj chropowate i wyraźnie odgraniczone od powierzchni skóry. Zazwyczaj nie przekraczają średnicy 1,5 cm. Rzadko pojawiają się większe. 

Jakie są przyczyny powstawania brodawki łojotokowej?

Przyczyna powstawania brodawek łojotokowych nie jest dokładnie znana. Zwykle uważa się, że mają podłoże genetyczne. Wpływ na ich pojawianie się ma też długotrwała ekspozycja na promienie słoneczne. Zatem częste opalanie nie jest zalecane osobom, u których w rodzinie istnieje predyspozycja do powstawania brodawek łojotokowych. 

Body&Mind - Jakie-sa-przyczyny-powstawania-brodawki-lojotokowej_

Jak usunąć brodawki łojotokowe? Sposoby

Istnieje kilka różnych metod usuwania brodawek łojotokowych. Niektóre zabiegi przeprowadzane są w znieczuleniu miejscowym.

Poniżej przedstawimy dostępne metody usuwania brodawek łojotokowych:

  • Środki farmakologiczne: Można stosować preparaty zawierające (m.in. kwas salicylowy), które mają działanie złuszczające. Leczenie farmakologiczne wymaga zazwyczaj systematycznego stosowania preparatów przez dłuższy okres czasu.
  • Łyżeczkowanie: Polega na usunięciu zmiany brodawkowej za pomocą łyżeczki dermatologicznej w znieczuleniu miejscowym.
  • Krioterapia: W przypadku krioterapii zabieg przeprowadza się za pomocą ciekłego azotu. Po zabiegu dochodzi do obumarcia brodawki, po czym zamrożona brodawka odpada. Następnie zrogowaciały naskórek zostaje usunięty. Niekiedy na ciele może pozostać niewielka blizna.
  • Elektrokoagulacja: Jest to zabieg polegający na niszczeniu brodawek za pomocą zmiennego prądu. Metoda ta wymaga znieczulenia miejscowego i powoduje uszkodzenie zmiany poprzez koagulację białek. Po zabiegu zazwyczaj nie pozostaje blizna.
  • Laseroterapia: W przypadku laseroterapii wykorzystuje energię lasera do usunięcia brodawki. Po zabiegu następuje obumarcie brodawki, po czym odpada ona samoistnie po kilku tygodniach. Metoda ta jest często wykonywana w znieczuleniu miejscowym.

Wybór metody usuwania brodawki łojotokowej może zależeć od rozmiaru, lokalizacji i przypadku pacjenta. Warto skonsultować się z lekarzem dermatologiem, który oceni, jaka metoda będzie najlepiej dostosowana do danej sytuacji. Nie zaleca się usuwania brodawek łojotokowych samodzielnie. Zabiegi w domu mogą powodować powstanie blizny.

Body&Mind - Jak-usunac-brodawki-lojotokowe_-Sposoby

Czy brodawka łojotokowa jest groźna dla zdrowia?

Brodawka łojotokowa jest łagodną zmianą skórną i zazwyczaj nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. W przeciwieństwie do większości zmian, które określa się jako nowotwory złośliwe skóry, brodawka nie przekształca się w złośliwe komórki nowotworowe. Brodawki łojotokowe są więc raczej problemem estetycznym. 

Chociaż brodawki łojotokowe same w sobie nie są niebezpieczne, łatwo można je pomylić z groźnymi zmianami skórnymi, np. czerniakiem. Dlatego zawsze w przypadku pojawienia się nowych zmian skórnych – należy skonsultować się z lekarzem. Tylko on może postawić diagnozę. 

Czy brodawki łojotokowe trzeba usuwać?

Usuwanie brodawek łojotokowych nie jest konieczne ze względów zdrowotnych. Są to łagodne zmiany skórne, które nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Jednak istnieją pewne sytuacje, w których pacjenci decydują się na ich usunięcie.

Częste powody usuwania brodawek łojotokowych, mogą być różne, np. takie jak:

  • Powód estetyczny: Brodawki łojotokowe często są postrzegane jako nieestetyczne, szczególnie jeśli znajdują się na twarzy. Osoby, które odczuwają dyskomfort związany z obecnością brodawek na widocznych częściach ciała, mogą zdecydować się na ich usunięcie ze względów kosmetycznych.
  • Dyskomfort: Choć brodawki łojotokowe zazwyczaj nie powodują bólu ani świądu, mogą być podrażniane czy uszkodzone przez odzież, biżuterię lub w trakcie codziennych czynności. W takich przypadkach usunięcie brodawki jest wskazane, aby zapobiec potencjalnym problemom.
  • Podejrzenie nowotworu: Chociaż brodawki łojotokowe są łagodne, czasami mogą być mylone z innymi zmianami skórnymi, takimi jak czerniak. Jeśli istnieje uzasadniona niepewność, lekarz może zalecić usunięcie danej zmiany skórnej i dalszą diagnostykę.

Jeśli niepokoi nas wygląd brodawki łojotokowej, trzeba jak najszybciej sięgnąć po poradę lekarza. Specjalista poprzez badania odróżni brodawkę łojotokową od zmian złośliwych. 

Newsletter

Nie przegap żadnych nowości, zapisz się do newslettera!

Jako pierwszy dowiesz się o nowych promocjach, ofertach oraz poradach zamieszczanych na naszym blogu.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Klinika Super-Pharm sp. z o.o. (ul. Puławska 17, 02-515 Warszawa). Zgodę można wycofać w dowolnym momencie, ale nie wpływa to na zgodność z prawem działań podjętych na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Powiązane artykuły

Sprawdź kolejne porady, które przygotowaliśmy dla Ciebie

Skorzystaj z rejestracji online i umów wizytę w Body&Mind

Sprawdź swój kalendarz, znajdź dogodny dla siebie termin spotkania i w dowolnym momencie zarejestruj się na wizytę do naszego specjalisty.
Umów się na wizytęBody&Mind - Group 69582
BODY&MIND

Skorzystaj z rejestracji online i umów wizytę!

Sprawdź swój kalendarz, znajdź dogodny dla siebie termin spotkania i w dowolnym momencie zarejestruj się na wizytę do naszego specjalisty.
Body&Mind - Group 2072
Body&Mind - bm-logo
Właścicielem Serwisu Internetowego i jednocześnie administratorem danych jest Klinika Super-Pharm Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (02-515) przy ul. Puławskiej 17, NIP 5213982432 oraz REGON 522984417.
Adres i godziny otwarcia
Na skróty
O centrum
Bod
Bod)
Oferta
© 2024 Body&Mind. Wszelkie prawa zastrzeżone Created by meditrue