Informujemy, że obecnie nasza działalność skupia się wyłącznie na świadczeniu usług z zakresu medycyny estetycznej. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą w zakresie tych specjalizacji.
Potencjalnym powodem powstawania szumów usznych są schorzenia występujące w okolicy głowy i szyi. Źródło problemu może leżeć również w powikłaniach pooperacyjnych czy nawet w objawach choroby błędnika. Jak widać, szumy uszne mogą mieć różne przyczyny. Jednak do najczęstszych możemy zaliczyć:
Szumy w uszach mogą być odbierane przez pacjenta w różnoraki sposób. Niekiedy są to szmery, pisk, dzwonienie czy syczenie w uszach. Czasami występują w jednych uchu lub w trudnym do zlokalizowania miejscu w głowie. Specjaliści wymieniają dwa podstawowe rodzaje szumów usznych; obiektywne oraz subiektywne. Czym się różnią?
Obiektywne szumy uszne występują stosunkowo rzadko. Dźwięki te słyszymy z faktycznego źródła, mogą nimi być np. odgłosy przepływu krwi. Dotyczy to zwężonych lub zniekształconych żył, lub naczyniaków. Jednak nie tylko. Zaburzenia trąbki słuchowej lub podniebienia, ale i guzy w uchu środkowym mogą być źródłem objawów. Lekarz podczas badania słuchu jest w stanie usłyszeć szumy. Oczywiście, jeśli dotyczą one np. zwężonej tętnicy, która wydaje pulsujący dźwięk.
Subiektywne szumy uszne to przypadki zaburzeń słuchu, w których źródło dźwięku nie istnieje. Precyzyjniej mówiąc, jedynie pacjent słyszy dźwięk w głowie. Natomiast dla lekarza podczas badania szum jest niesłyszalny. Zdecydowany odsetek osób skarżących się na dolegliwości słuchu cierpi na ten rodzaj szumu. Dźwięk nie powstaje w środku ucha, a jest spowodowany patologiczną aktywnością komórek nerwowych w głowie. Jest to porównywalne do bólu fantomowego. Mózg pacjenta decyduje o tym, jak postrzega on szum uszny.
W medycynie wyróżnia się również inne rodzaje szumów usznych, są to:
Rozpoznanie szumów usznych nie jest do końca oczywiste. Niekiedy do postawienia ostatecznej diagnozy potrzeba kilku specjalistów. Podczas pierwszej wizyty lekarz zbiera wywiad od pacjenta i wykonuje badanie otolaryngologiczne. Ewentualnie usuwa nadmiar woskowiny lub znajdujące się w uchu ciało obce. Jeśli jednak szumy uszne są spowodowane infekcją, potrzebna będzie ukierunkowana terapia lekami. Jak wygląda pełna diagnostyka aparatu słuchowego pacjenta? Wykorzystywane są następujące metody:
Jak pozbyć się szumu w uszach? Najważniejsze w leczeniu szumów usznych jest ustalenie przyczyny problemu. Najczęstsze choroby, jakie mogą powodować szumy uszne, zostały wymienione na początku artykułu. Jednak skupmy się na chorobach związanych z narządem słuchu. Choroby słuchu, które mogą powodować dzwonienie w uszach to:
Szumy uszne mogą być spowodowane częściową utratą słuchu. Lekarz po badaniu może zasugerować noszenie aparatu słuchowego. Wiele osób, których dotykają szumy uszne przez utratę słuchu, wstydzi się swojego problemu. Jednak w obecnych czasach aparaty słuchowe są bardzo dyskretne. Wręcz niedostrzegalne w uszach pacjentów.
Szumy uszne to nie tylko problem pod względem medycznym. Jest to schorzenie niosące ze sobą codzienny dyskomfort. Osoby dotknięte dzwonieniem w uszach często mają problemy ze snem i koncentracją. Wzmagają się u nich także zaburzenia lękowe i rozdrażnienie, a z czasem mogą pojawić się również objawy depresji. Terapia poznawczo-behawioralna to jeden z bardziej skutecznych sposobów na walkę z szumem usznym. Częstą przyczyną szumów w uszach jest stres. Osoby, które są przewlekle narażone na nerwowe sytuacje, mogą słyszeć pisk oraz szumiące dźwięki w głowie. Stres może być zarówno powodem szumów, jak i ich objawem. Techniki relaksacyjne mogą pomóc w objawach szumów usznych. Warto także unikać bardzo głośnych dźwięków, np. poprzez słuchanie muzyki na słuchawkach. Jeśli pracujemy w miejscu, gdzie występuje nadmierny hałas, powinniśmy chronić nasz słuch. Niektóre leki mogą być przyczyną szumów w uszach. Jednak czy istnieją leki na szumy uszne? Jeśli chodzi o leczenie farmakologiczne tego schorzenia, istnieją suplementy oraz leki bez recepty. Mogą one pomóc na sporadyczne objawy szumu usznego. W przypadku kiedy pacjent skarży się na uporczywe szumy, lekarz może zastosować terapię lekami na receptę. Terapia farmakologiczna może wiązać się z leczeniem chorób współistniejących. Jeśli pacjent mierzy się z nadciśnieniem, zostaną mu przepisane leki na obniżenie poziomu ciśnienia krwi. W przypadku infekcji może zostać wdrożona terapia antybiotykami.
Jak pozbyć się szumu w uszach w zaciszu domowym? Przede wszystkim unikaj bezpośrednich przyczyn takich jak hałas. Kontroluj poziom ciśnienia we krwi oraz stosuj środki przeznaczone do czyszczenia woskowiny w uszach. Zastosuj dietę przeciwzapalną bogatą w zielone warzywa liściaste, suszone owoce czy zdrowe źródła tłuszczów. Odpowiednie żywienie może zniwelować przyczynę powstawania stanów zapalnych w uszach.
Unikaj zmęczenia i stresu. Po ciężkim dniu pozwól sobie na odpoczynek. Zastosuj techniki relaksacyjne takie jak masaż czy medytacja. Pozwolą Ci one na spokojny i jakościowy sen. Brak odpowiedniej dawki snu może powodować przewlekłe szumy uszne. Pamiętaj, że jeśli Twoje piski i szmery w uszach nie ustają, warto zasięgnąć pomocy specjalisty.