fbpx
phone cb
Zostaw swój numer - oddzwonimy!
3 minut/y

Przyczyny asymetrii ust - skąd się biorą „krzywe usta"?

Asymetria ust to zjawisko, które dotyka wielu osób i często jest przyczyną kompleksów oraz niskiej samooceny. Powody występowania tego defektu mogą być różnorodne, obejmując genetykę, urazy, a także proces starzenia. W tym artykule dowiemy się, o tym dlaczego pojawiają się „krzywe usta” i jakie są główne przyczyny asymetrii.
Body & Mind
27.12.2023
Body&Mind - informacja

Informujemy, że obecnie nasza działalność skupia się wyłącznie na świadczeniu usług z zakresu medycyny estetycznej. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą w zakresie tych specjalizacji.

Spis treści
Kopiuj link

Przyczyny naturalnej asymetrii ust

Naturalna asymetria ust może być spowodowana różnicami w budowie anatomicznej twarzy, które często są dziedziczne. Każdy człowiek jest inny, a drobne różnice w symetrii twarzy, na przykład: kształt brody czy ust, są zupełnie normalne. Wielkość, kształt, a nawet położenie kącików ust między prawą a lewą stroną twarzy mogą być inne.

Czynniki genetyczne odgrywają zatem znaczącą rolę w kształtowaniu wyglądu ust, wpływając na ich symetrię już od momentu narodzin. Ponadto naturalne procesy starzenia się również przyczyniają się do zmian w ich wyglądzie, zmniejszając ich objętość i zmieniając kontur.

Jak zmiany w rozwoju wpływają na asymetrię ust?

Zmiany w rozwoju mogą znacząco wpływać na nierówne usta, prowadząc do umiejscowienia kącików i kształtu warg. Nieprawidłowości, na przykład wady zgryzu mogą powodować asymetryczne usta, gdzie widoczne są różnice między górną a dolną wargą.

Zabiegi medycyny estetycznej mogą skutecznie przywrócić wargom odpowiednie proporcje, poprawiając objętość czerwieni wargowej i kształt ust. Asymetria ust jest więc problemem, który można rozwiązać z pomocą specjalisty.

9977

Wpływ urazów i zabiegów medycznych na kształt ust

Urazy i zabiegi medyczne często prowadzą do asymetrii ust, zmieniając ich naturalny kształt i umiejscowienie kącików warg. Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej mają na celu wyrównanie tej asymetrii. Jednym ze skutecznych środków używanych w tego typu przypadkach jest kwas hialuronowy, który umożliwia odbudowę objętości czerwieni wargowej i korektę nierównych warg, eliminując tym samym przyczyny ich asymetrii spowodowane przez blizny powypadkowe czy wady zgryzu.

Rola genetyki w kształtowaniu asymetrii ust

Asymetria ust ma również podłoże genetyczne. Uwarunkowania genetyczne mogą predysponować do naturalnej asymetrii, tworząc różnice w wielkości, kształcie oraz umiejscowieniu kącików ust. Ta wrodzona asymetria często jest niezauważalna i nie wymaga interwencji, jednak często jest źródłem kompleksów. Medycyna estetyczna, wykorzystując najnowsze metody powiększenia ust kwasem hialuronowym, oferuje możliwości korekty tych drobnych nieprawidłowości, przywracając ustom harmonijny wygląd i poprawiając samopoczucie pacjentów.

Figure → Jak pozyskuje sie osocze do zabiegu 1024x673 1.png 1

Starzenie się a asymetria ust

W procesie starzenia się asymetria ust może się nasilać, prowadząc do zwiększenia nierówności kształtu ust i umiejscowienia kącików warg. Utrata objętości czerwieni wargowej i spadek elastyczności skóry powodują, że usta stają się mniej symetryczne. Zabiegi medycyny estetycznej, jak modelowanie ust z użyciem kwasu hialuronowego, oferują rozwiązania w celu przywrócenia im odpowiednich proporcji i redukcji widoczności asymetrii, przywracając wargom młodszy wygląd.

Korekcja asymetrii ust: metody i możliwości

Aby skutecznie zlikwidować asymetrię ust i przywrócić im odpowiednie proporcje, medycyna estetyczna proponuje różnorodne metody. Oto najpopularniejsze z nich:

  • Kwas hialuronowy używany w modelowaniu ust to podstawowa metoda, dzięki której możemy powiększyć usta i przywrócić im symetrię, tym samym poprawiając ich kształt i kontur.
  • Zabiegi z toksyną botulinową pomagają w relaksacji mięśni wokół ust, korygując asymetrię dynamiczną i redukując opadające kąciki ust.
  • Makijaż permanentny optycznie koryguje asymetryczne usta, poprzez wyrównanie linii konturu warg.
  • Bardziej skomplikowane przypadki asymetrii, takie jak: zajęcza warga czy rekonstrukcja po urazach, mogą wymagać bardziej skutecznych i trwałych metod z zakresu chirurgii estetycznej.
  • Techniki modelowania pozwalają na indywidualne dostosowanie kształtu i wielkości ust, przywracając odpowiednią wielkość i harmonijny wygląd całej twarzy.

Źródła:

  1. Gazit-Rappaport, T., Gazit, E., & Weinreb, M. (2007). Quantitative evaluation of lip symmetry in skeletal asymmetry. The European Journal of Orthodontics, 29(4), 345-349.
  2. Gazit‐Rappaport, T., Weinreb, M., & Gazit, E. (2003). Quantitative evaluation of lip symmetry in functional asymmetry. The European Journal of Orthodontics, 25(5), 443-450.
  3. Schweiger, E. S., Riddle, C. C., Tonkovic-Capin, V., & Aires, D. J. (2008). Successful treatment with injected hyaluronic acid in a patient with lip asymmetry after surgical correction of cleft lip. Dermatologic surgery, 34(5), 717-719.
Newsletter

Nie przegap żadnych nowości, zapisz się do newslettera!

Jako pierwszy dowiesz się o nowych promocjach, ofertach oraz poradach zamieszczanych na naszym blogu.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Klinika Super-Pharm sp. z o.o. (ul. Puławska 17, 02-515 Warszawa). Zgodę można wycofać w dowolnym momencie, ale nie wpływa to na zgodność z prawem działań podjętych na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Powiązane artykuły

Sprawdź kolejne porady, które przygotowaliśmy dla Ciebie

Skorzystaj z rejestracji online i umów wizytę w Body&Mind

Sprawdź swój kalendarz, znajdź dogodny dla siebie termin spotkania i w dowolnym momencie zarejestruj się na wizytę do naszego specjalisty.
Umów się na wizytęBody&Mind - Group 69582
BODY&MIND

Skorzystaj z rejestracji online i umów wizytę!

Sprawdź swój kalendarz, znajdź dogodny dla siebie termin spotkania i w dowolnym momencie zarejestruj się na wizytę do naszego specjalisty.
Body&Mind - Group 2072
Body&Mind - bm-logo
Właścicielem Serwisu Internetowego i jednocześnie administratorem danych jest Klinika Super-Pharm Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (02-515) przy ul. Puławskiej 17, NIP 5213982432 oraz REGON 522984417.
Adres i godziny otwarcia
Na skróty
O centrum
Bod
Bod)
Oferta
© 2024 Body&Mind. Wszelkie prawa zastrzeżone Created by meditrue