fbpx
phone cb
Zostaw swój numer - oddzwonimy!
4 minut/y

Jak leczyć przewlekły ból głowy?

Przewlekły ból głowy należy do najbardziej uciążliwych i frustrujących przypadłości. Wymaga często poszerzonej diagnostyki oraz wnikliwego poszukiwania przyczyny bólu. Bóle głowy znacząco obniżają komfort życia, dlatego tak ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem i wdrożyć odpowiednie leczenie.
Body & Mind
28.07.2023
Body&Mind - informacja

Informujemy, że obecnie nasza działalność skupia się wyłącznie na świadczeniu usług z zakresu medycyny estetycznej. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą w zakresie tych specjalizacji.

Spis treści
Kopiuj link

Czym jest ból głowy?

Według definicji Międzynarodowego Towarzystwa Badania Bólu - ból głowy  jest nieprzyjemnym wrażeniem czuciowym i emocjonalnym, które związane jest z rzeczywistym lub możliwym uszkodzeniem tkanki. Możemy wyróżnić:

 • ostry ból głowy,
 • przewlekły ból głowy.

Ból ostry a ból przewlekły głowy

Ból ostry głowy jest zazwyczaj krótkotrwałym doznaniem, które ustępuje przeważnie w przeciągu kilku dni do miesiąca. Ból przewlekły głowy może trwać nawet dłużej niż 3 miesiące. Ból ostry charakteryzuje się zazwyczaj większym natężeniem niż ból przewlekły, który z kolei bywa określany jako osobna jednostka chorobowa.

Body&Mind - Medyczna-marihuana-a-leczenie-przewleklego-bolu-1

Czym jest przewlekły ból głowy?

Przewlekły ból głowy lub przewlekły codzienny ból głowy (Chronic Daily Headache, CDH) to ból pojawiający się przez co najmniej 15 dni w miesiącu i trwający przez okres minimum 3 miesięcy.

Przewlekły ból głowy wpływa na codzienne funkcjonowanie pacjenta, zmniejszając jego zdolność do pracy i utrudniający nawet proste codzienne czynności. Leczenie przewlekłego bólu głowy jest trudne, ponieważ zazwyczaj nie ustępuje pod wpływem doraźnych środków przeciwbólowych.

Jakie są rodzaje przewlekłego bólu głowy?

Przewlekły ból głowy można podzielić na samoistny - pierwotny lub wtórny, a także wywołany lekami, chorobą lub urazem.

Pierwotne bóle głowy możemy z kolei podzielić na:

 • bóle krótkotrwałe (trwające do 4 godzin) takie jak:
  • klasterowy ból głowy,
  • napadowa hemikrania (jednostronny ból głowy),
 • bóle długotrwałe (trwające powyżej 4 godzin) takie jak:
  • migrena przewlekła,
  • przewlekłe napięciowe bóle głowy,
  • hemikrania ciągła,
  • nowy codzienny uporczywy ból głowy.

Do najczęstszych chronicznych bólów głowy zaliczamy przewlekłą migrenę oraz przewlekłe napięciowe bóle głowy.

Migrena przewlekła

Silny ból głowy często mylnie określany jest jako migrena. Tak naprawdę migrena to zaburzenie neurologiczne, które oprócz bólu głowy może dawać objawy ze strony przewodu pokarmowego, a także charakteryzować się światłowstrętem i wrażliwością na dźwięki. Ból migrenowy jest przeważnie jednostronny, pulsujący, a czasami poprzedza go aura, czyli:

 • zaburzenia widzenia,
 • spadek sił,
 • zaburzenia koordynacji ruchowej,
 • halucynacje wzrokowe i/lub węchowe,
 • zaburzenia mowy.

Migrena dzieli się nawet na 6 typów według Międzynarodowej Klasyfikacji Bólów Głowy. Jedną z nich jest migrena przewlekła, która może utrudniać życie pacjenta nawet przez 15 dni w ciągu miesiąca.

Nadużywanie środków przeciwbólowych przez pacjentów cierpiących z powodu migreny przewlekłej nie należy do rzadkości. Tym pacjentom mogą towarzyszyć także inne choroby takie jak depresja.

Przewlekle napieciowe bole glowy

Przewlekłe napięciowe bóle głowy

Przewlekłe bóle głowy typu napięciowego w odróżnieniu od migreny występują przeważnie obustronnie i opisywane są jako uczucie ucisku. Występują częściej u kobiet, rasy kaukaskiej i osób powyżej 50. roku życia.

Jak leczyć przewlekłe bóle głowy?

Ze względu na przewlekły charakter i ciężko trudne lub niemożliwe do zidentyfikowania przyczyny chronicznego bólu głowy to schorzenie należy do szczególnie ciężkich w leczeniu. Działanie leków przeciwbólowych nie zawsze jest skuteczne i może minąć trochę czasu zanim zostanie dobrana odpowiednia terapia przeciwbólowa. Rodzi to często uzasadnioną frustrację u pacjenta.

Obecnie dysponujemy szerokim wyborem substancji przeciwbólowych o różnym mechanizmie działania. Do leków stosowanych w migrenach należą na przykład:

 • niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ),
 • paracetamol,
 • leki przeciwwymiotne,
 • tryptany.

Do innych leków stosowanych w przewlekłych bólach głowy należą także:

 • opioidy,
 • leki przeciwpadaczkowe (gabapentyna, topiramat),
 • leki przeciwdepresyjne (wenlafaksyna, nortryptylina),
 • toksyna botulinowa.

Pomimo tak dużego wyboru spośród leków przeciwbólowych nawet połowa pacjentów jest niezadowolona z wyników leczenia. Z tego powodu ciągle poszukiwane są nowe, niestandardowe formy leczenia takie jak stosowanie medycznej marihuany. 

Body&Mind - Medyczna-marihuana-a-leczenie-przewleklego-bolu-glowy

Medyczna marihuana a leczenie przewlekłego bólu głowy

Terapia medyczną marihuaną należy do alternatywnych metod terapii przewlekłego bólu głowy. Z każdym rokiem dysponujemy coraz większą ilością badań na jej temat i jest ona coraz częściej stosowana przez lekarzy jako uzupełnienie standardowego leczenia bólu.

Terapia bólu głowy medyczną marihuaną

Należy pamiętać, że za właściwości terapeutyczne medycznej marihuany odpowiedzialny jest zarówno THC, jak i CBD jednak to tetrahydrokannabinol posiada także właściwości psychoaktywne. Z tego powodu ten produkt leczniczy powinien być stosowany ściśle pod kontrolą specjalisty, a na początku leczenia powinny być stosowane możliwie najniższe, skuteczne dawki.

 Pacjenci stosujący terapię marihuaną medyczną zgłaszają poprawę samopoczucia, zwłaszcza podczas migreny. Wymieniają oni między innymi:

 • spadek natężenia bólu,
 • zmniejszenie spożycia leków przeciwbólowych,
 • spadek uzależnienia od środków przeciwbólowych,
 • polepszenie samopoczucia.

Podsumowując, leczenie przewlekłego bólu głowy nie należy do łatwych. Przy nieskuteczności standardowych form terapii można porozmawiać z lekarzem o alternatywnej metodzie leczenia bólu, np. o terapii medyczną marihuaną. 

Źródła:
Ahmed F., Parthasarathy R., Khalil M., Chronic daily headaches, Ann Indian Acad Neurol., 2012.

Społeczne Znaczenie Migreny z perspektywy zdrowia publicznego i systemu ochrony zdrowia, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, Państwowy Zakład Higieny, Warszawa, 2019.

Okusanya B.O., Lott B.E., Ehiri J., McClelland J., Rosales C., Medical Cannabis for the Treatment of Migraine in Adults: A Review of the Evidence, Front Neurol., 2022.

Poudel S., Quinonez J., Choudhari J., Au Z.T., Paesani S., Thiess A.K., Ruxmohan S., Hosameddin M., Ferrer G.F., Michel J., Medical Cannabis, Headaches, and Migraines: A Review of the Current Literature, Cureus., 2021.

Newsletter

Nie przegap żadnych nowości, zapisz się do newslettera!

Jako pierwszy dowiesz się o nowych promocjach, ofertach oraz poradach zamieszczanych na naszym blogu.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Klinika Super-Pharm sp. z o.o. (ul. Puławska 17, 02-515 Warszawa). Zgodę można wycofać w dowolnym momencie, ale nie wpływa to na zgodność z prawem działań podjętych na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Powiązane artykuły

Sprawdź kolejne porady, które przygotowaliśmy dla Ciebie

Skorzystaj z rejestracji online i umów wizytę w Body&Mind

Sprawdź swój kalendarz, znajdź dogodny dla siebie termin spotkania i w dowolnym momencie zarejestruj się na wizytę do naszego specjalisty.
Umów się na wizytęBody&Mind - Group 69582
BODY&MIND

Skorzystaj z rejestracji online i umów wizytę!

Sprawdź swój kalendarz, znajdź dogodny dla siebie termin spotkania i w dowolnym momencie zarejestruj się na wizytę do naszego specjalisty.
Body&Mind - Group 2072
Body&Mind - bm-logo
Właścicielem Serwisu Internetowego i jednocześnie administratorem danych jest Klinika Super-Pharm Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (02-515) przy ul. Puławskiej 17, NIP 5213982432 oraz REGON 522984417.
Adres i godziny otwarcia
Na skróty
O centrum
Bod
Bod)
Oferta
© 2024 Body&Mind. Wszelkie prawa zastrzeżone Created by meditrue