Dobry stan skóry głowy jest podstawą w posiadaniu pięknych i zdrowych włosów pełnych blasku. Często w naszej pielęgnacji skupiamy się tylko na włosach, zapominając o kondycji skóry głowy. Nieodpowiednie oczyszczenie i nawilżenie tego obszaru powoduje osłabienie cebulek włosów, spowolniony wzrost, łamliwość oraz nadmierne wypadanie. Dlatego też kluczem do sukcesu jest zadbana skóra głowy i to od niej zaczyna się prawidłowa pielęgnacja włosów.
Na skórze całego ciała znajdują się gruczoły łojowe, które są odpowiedzialne za produkcje łoju. Łój ma za zadanie natłuszczanie i ochronę naszej skóry przed środowiskiem zewnętrznym.
Skóra głowy również jest zaopatrzona w gruczoły łojowe, a ich nieodpowiednia praca skutkuje niewystarczającą ilością sebum, przez co skóra głowy staje się sucha, a włosy kruche i łamliwe. Takie problemy mogą mieć bardzo różne przyczyny, do najczęstszych zaliczamy:
Zarówno łupież, jak i sucha skóra głowy mają podobne objawy, więc bardzo często są ze sobą mylone. Aby podjąć odpowiednie kroki w walce z problemem, trzeba wiedzieć, z czym mamy do czynienia.
Skóra pozbywa się martwego naskórka w naturalnym procesie, który jest całkowicie normalny i wręcz pożądany. Gdy proces złuszczania naskórka jest zaburzony, pojawia się spory problem.
Powodem występowania łupieżu są patogenne grzyby. Ich występowanie skutkuje zbyt szybkim złuszczaniem się naskórka. Sucha skóra również się łuszczy, jednak naskórek jest mocniej wysuszony i mniejszy. Suchość skóry może się nasilać i znikać, natomiast łupież nie zniknie samoistnie. Dlatego tak ważne jest rozpoznanie problemu — skórę suchą należy nawilżyć, a nie leczyć środkami przeciwłupieżowymi, ponieważ będą przynosić niepożądane efekty.
Podczas pielęgnacji skóry głowy powinniśmy dobrać szampon do potrzeb skóry, a odżywkę do kondycji włosów.
Skóra głowy wymaga sporej uwagi i jest wymagająca podczas pielęgnacji. Jeśli chcemy zwalczyć problem, musimy stosować kosmetyki nawilżające i przeznaczone do skóry wrażliwej. Warto zwrócić uwagę, żeby w skład tych produktów wchodziły oleje i wyciągi roślinne oraz witaminy.
Dobrym wyborem będą również kosmetyki wspierające wytwarzanie Naturalnego Czynnika Nawilżającego. Składniki kosmetyków, które są ważne podczas pielęgnacji suchej skóry głowy, są również mocznik, kwas hialuronowy, gliceryna czy wyciąg z aloesu. Świetnie sprawdzą się również emolienty, które nawilżają i tworzą cienki filtr na powierzchni skóry zapobiegający odparowaniu wody z naskórka. Należy unikać mocnych detergentów takich jak SLS-y (sodium lauryl sulfate), które podrażniają i wysuszają skórę. Powinniśmy zwrócić uwagę także na środki zapachowe, które często powodują alergie.
W walce z suchą skórą głowy pomóc może używanie ziół takich jak len, aloes, lipa, czystek, malwa.
Popularnym sposobem jest używanie olejku z drzewa herbacianego, który ma działanie antybakteryjne i stosowany jest w walce z łupieżem. Powoduje on złagodzenie podrażnień i swędzenia skóry oraz normalizuje pracę gruczołów łojowych. Można również wcierać ocet jabłkowy (w proporcji 1:1 z wodą). Ocet jabłkowy działa antybakteryjnie i przywraca prawidłowe pH skóry. Na podrażnienia świetnym rozwiązaniem będzie wcierka z aloesu lub żel aloesowy.
Problem ze suchą skórą głowy dotyczy wielu z nas. Jeśli nie możesz poradzić sobie z tym problemem, warto udać się na konsultacje do dermatologa, trychologa lub lekarza medycyny estetycznej. Specjalista dokładnie sprawdzi Twój przypadek i dobierze odpowiednie metody leczenia. Medycyna estetyczna oferuje szereg rozwiązań, które pomagają naszej skórze głowy m.in. mezoterapia oraz osocze bogatopłytkowe.