Informujemy, że obecnie nasza działalność skupia się wyłącznie na świadczeniu usług z zakresu medycyny estetycznej. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą w zakresie tych specjalizacji.
Neuralgia (nerwoból) jest bólem nerwu obwodowego, który zazwyczaj nie wynika z uszkodzenia nerwu. Neuralgia często bywa rozpatrywana razem z neuropatią, w której nerwy z kolei ulegają uszkodzeniu. Możemy wyróżnić zatem ból neuropatyczny oraz ból neuralgiczny, zwany inaczej nerwobólem.
Ból neuralgiczny rozpoznawany jest przez lekarza na podstawie obrazu klinicznego, a zatem objawów pacjenta. Nerwoból jest zazwyczaj bólem napadowym, rwącym, a ból neuropatyczny jest przeważnie ciągły, piekący i palący. Odruchy w neuropatii są osłabione lub następuje ich całkowite zniesienie. W neuralgii natomiast nie dochodzi do ubytku czucia. Niestety w przypadku bólu neuralgicznego często ciężko ustalić przyczynę takiego stanu i pozostaje ona nieznana.
Do najczęściej spotykanych neuralgii możemy zaliczyć:
Neuralgia nerwu trójdzielnego to jedna z najczęściej diagnozowanych neuralgii. Ból w tym schorzeniu jest przeważnie:
Może trwać od kilku sekund do kilku minut.
Bardzo często zdarza się, że ból pojawia się jako reakcja na dotyk konkretnych miejsc na twarzy lub w jamie ustnej. Są to tak zwane punkty spustowe, które mogą zostać podrażnione na przykład podczas:
Niestety często ciężko jest uchwycić przyczynę neuralgii nerwu trójdzielnego. Jako przyczynę tego schorzenia bywa wymieniany na przykład guz lub stwardnienie rozsiane.
W leczeniu stosuje się między innymi takie leki jak:
Powyższe leki mogą być stosowane w monoterapii, choć częściej stosuje się terapię skojarzoną różnymi lekami. W ostateczności wprowadza się leczenie chirurgiczne.
Jeśli lekarz podejrzewa neuralgię nerwu trójdzielnego, wówczas zaleca się wykonanie rezonansu magnetycznego.
Ból w neuralgii popółpaścowej opisywany jest zazwyczaj przez pacjentów jako:
Może trwać nawet ponad 3 miesiące od infekcji półpaścem. Zdarza się, że u pacjentów występuje także przeczulica, czyli nadwrażliwość na dotyk odczuwana jako dyskomfort podczas kontaktu z ubraniem czy pościelą. Ból może być nagły i przeszywający oraz zaostrzać się podczas stresu, zimnej i/lub deszczowej pogody.
Przyczyny neuralgii popółpaścowej nie są jednak do końca znane.
W leczeniu stosuje się takie leki jak:
Najczęściej stosowana w neuralgii popółpaścowej jest pregabalina i gabapentyna.
Jak już wcześniej wspomniano, zazwyczaj nie można określić przyczyny neuralgii. Zdarza się nawet, że po ostrym przebiegu półpaśca nie wystąpi neuralgia, a w przypadku łagodnego przebiegu infekcji dojdzie do rozwoju neuralgii popółpaścowej.
Do objawów neuralgii zaliczamy głównie ból, ale także przeczulicę, czyli nadwrażliwość na dotyk jak w przypadku neuralgii popółpaścowej. Bóle są zazwyczaj krótkie i napadowe, choć zdarza się, że występuje ciągły ból neuropatyczny.
Nerwoból może być samoistny lub może towarzyszyć mu inna choroba. Do chorób, które mogą przyczynić się do rozwoju neuralgii należą:
W leczeniu neuralgii stosowanych jest wiele leków z różnych grup jak na przykład:
Miejscowo stosowane są także:
Pojawiają się również doniesienia o skuteczności takich leków jak:
W Polsce rekomendowane są zazwyczaj:
Skuteczność klasycznych leków przeciwbólowych takich jak niesteroidowe leki przeciwzapalne w leczeniu neuralgii jest niska.
Inne metody leczenia neuralgii rozpatrywane, na przykład, gdy standardowa terapia zawiedzie to:
Zdarza się, że standardowo stosowane leki takie jak leki przeciwpadaczkowe i przeciwdepresyjne nie przynoszą korzyści pacjentowi. Wówczas rozważa się leczenie chirurgiczne. Istnieje jednak alternatywna metoda leczenia, którą jest terapia medyczną marihuaną.
Co roku przybywa badań naukowych dotyczących stosowania medycznej marihuany w wielu schorzeniach, a zwłaszcza w terapii bólu. Kannabinoidy mogą okazać się skuteczne, na przykład w modulacji bólu w neuralgii nerwu trójdzielnego. O wprowadzeniu medycznej marihuany do terapii decyduje specjalista zazwyczaj, gdy inne metody nie przyniosą oczekiwanych rezultatów.
Źródła:
Stępień A., Domżał T., Sesja 19. Zespoły bólowe, Polski Przegląd Neurologiczny, 2010.
Słoniewski P., Szmuda T., Neuralgia nerwu trójdzielnego, Neurologia po dyplomie, 2018.
Dziak A., Urazy i uszkodzenia sportowe, Acta Clinica, 2001.
Dobrogowski J., Zajączkowska R., Dutka J., Wordliczek J., Patofizjologia i klasyfikacja bólu, Pol Prz Neurol, 2011.
Rutkowski M., Zielińska U., Kaczmarczyk R., Trojanowski T., Chirurgiczne leczenie neuralgii nerwu trójdzielnego, Neurologia Praktyczna, 2012.
Ból neuropatyczny. Uaktualnienie postępowania, https://www.mp.pl/medycynarodzinna/diagnostyka-kliniczna/objawy-kliniczne/130062,bol-neuropatyczny-uaktualnienie-postepowania [dostęp: 04.10.2023].
Klasyczny nerwoból nerwu trójdzielnego, https://www.mp.pl/pacjent/neurologia/choroby/152920,klasyczny-nerwobol-nerwu-trojdzielnego [dostęp: 04.10.2023].
Liang Y.C., Huang C.C., Hsu K.S., Therapeutic potential of cannabinoids in trigeminal neuralgia, Curr Drug Targets CNS Neurol Disord., 2004.