fbpx
phone cb
Zostaw swój numer - oddzwonimy!
4 minut/y

Zawroty głowy – co je wywołuje i jak się ich pozbyć?

Zawroty głowy to bardzo powszechny problem zdrowotny. Spowodowane są wieloma czynnikami, takimi jak zaburzenia błędnika, choroby neurologiczne lub choroby zakaźne. W tym artykule omówimy: czym są zawroty głowy, jakie są ich przyczyny, wspomnimy o badaniach, które należy wykonać, aby je zdiagnozować oraz jakie są sposoby leczenia i zapobiegania tym objawom.
Body & Mind
10.03.2023
Body&Mind - informacja

Informujemy, że obecnie nasza działalność skupia się wyłącznie na świadczeniu usług z zakresu medycyny estetycznej. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą w zakresie tych specjalizacji.

Spis treści
Kopiuj link

Zawroty głowy — czym są i jak się przejawiają?

Jest to dolegliwość, którą większość z nas zna z własnego doświadczenia. Zawroty głowy objawiają się w formie uczucia niestabilności, dezorientacji, zamroczenia lub szumienia w głowie. Występują w różnych sytuacjach, np. podczas nagłych ruchów, zmiany pozycji ciała, po przebudzeniu, a także w spoczynku. Mają różne przyczyny, zaczynając od chorób i zaburzeń, kończąc na czynnikach zewnętrznych. Często towarzyszą im nudności, wymioty, bóle głowy, zaburzenia równowagi, osłabienie, niepokój lub lęk.

Objawy zawrotów głowy

Do najczęstszych objawów zawrotów głowy należą:

  • uczucie niestabilności lub dezorientacji; 
  • szumienie w głowie; 
  • zamroczenia; 
  • zaburzenia równowagi; 
  • bóle głowy; 
  • nudności i wymioty; 
  • osłabienie; 
  • niepokój lub lęk. 

Powyższe objawy mogą występować równocześnie lub pojedynczo i o różnym nasileniu i czasie trwania.

Objawy zawrotow glowy

Jakie są przyczyny zawrotów głowy - choroby, stres i inne czynniki wywołujące

Do głównych przyczyn zawrotów głowy należą:

  • Choroby - zawroty głowy powodowane są między innymi przez: chorobę Menière’a, Parkinsona czy Addisona, a także, stwardnienie rozsiane, cukrzycę czy choroby serca. 
  • Zaburzenia błędnika - błędnik to narząd odpowiedzialny za równowagę i orientację w przestrzeni. Problemy w jego funkcjonowaniu mogą spowodować częste występowanie zawrotów głowy. Do schorzeń związanych z błędnikiem możemy zaliczyć: zaburzenia błędnika napadowego i położniczego. 
  • Stres i lęk - są częstymi przyczynami zawrotów głowy, ponieważ przez stres dochodzi do zmiany napięcia mięśniowego. 
  • Inne czynniki zewnętrzne - często, zawroty głowy są spowodowane: nagłą zmianą wysokości czy też pogody, wycieńczeniem, brakiem snu, spożywaniem alkoholu lub innych substancji odurzających, a także przemęczeniem wzrokowym. 

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować przyczyny zawrotów głowy?

W przypadku nawracających zawrotów głowy należy udać się do lekarza, który przeprowadzi szereg badań, aby określić przyczynę ich występowania. Badania mogą obejmować:

  • Testy diagnostyczne - badania krwi, badania diagnostyczne ucha, testy obrazowe tj.: tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny.
  • Testy równowagi - mogą pomóc w określeniu przyczyn zawrotów głowy poprzez badania, które obejmują m.in.: testy posturograficzne, testy spontaniczne ruchów oczu, testy rotacyjne. 
  • Testy neurologiczne - lekarz może przeprowadzić testy, aby określić, czy zawroty głowy są wynikiem zaburzeń na tle neurologicznym. Obejmują one badanie siły mięśniowej, koordynacji i czucia. 

Jakie są sposoby leczenia zawrotów głowy - farmakologiczne i alternatywne?

Leczenie zawrotów głowy w głównej mierze dobiera się na podstawie przyczyn, przez które występują. W wypadku, gdy zawroty głowy spowodowane są konkretnym schorzeniem, to całe leczenie będzie polegało na zlikwidowaniu choroby, która je wywołuje. Sposoby leczenia zawrotów głowy obejmują:

  • Leki przeciwwirusowe - dla pacjentów z: wirusowym zapaleniem ucha wewnętrznego lub wirusowym zapaleniem mózgu. 
  • Leki przeciwhistaminowe - w przypadku alergii lub chorób autoimmunologicznych, takich jak choroba Menière’a. 
  • Leki przeciwbólowe - takie jak aspiryna lub ibuprofen, pomagają łagodzić objawy zawrotów związanych z migreną. 
  • Ćwiczenia fizjoterapeutyczne - poprawiają równowagę i koordynację. 
  • Zabiegi medyczne - takie jak zastosowanie botoksu w okolicach mięśni szyi lub ucha. 
Jak zapobiegac zawrotom glowy dieta styl zycia i cwiczenia fizyczne

Jak zapobiegać zawrotom głowy - dieta, styl życia i ćwiczenia fizyczne

Istnieje wiele sposobów, które mogą pomóc w zapobieganiu zawrotom głowy, w tym:

Dieta - bogata w warzywa i owoce, niskotłuszczowe produkty mleczne, pełnoziarniste produkty zbożowe i białka. Unikanie potencjalnie szkodliwych substancji (alkohol i kofeina), również okazuje się pomocne.

Styl życia - unikanie stresu, regularne wykonywanie ćwiczeń fizycznych, dobry sen i unikanie palenia.

Ćwiczenia fizyczne - np. joga, tai-chi oraz inne podobne ćwiczenia poprawiające równowagę i koordynację, co znacznie pomaga w zapobieganiu zawrotom głowy. 

Czym są zaburzenia błędnika neurologicznego?

Zaburzenia błędnika neurologicznego są jednym z najczęstszych powodów zawrotów głowy. Błędnik to narząd, który odpowiada za utrzymanie równowagi i koordynację ruchów ciała. Zaburzenia występują na skutek uszkodzenia tego narządu, nerwów słuchowych lub ośrodków nerwowych.

Objawy zaburzeń błędnika neurologicznego:

  • intensywne zawroty głowy, 
  • nudności i wymioty, 
  • problemy z równowagą, 
  • trudności z koordynacją ruchową, 
  • szumy uszne lub problemy ze słyszeniem. 

Przyczyny zaburzeń błędnika są różnorodne. Mogą to być urazy głowy, choroby neurologiczne, infekcje wirusowe, jak również niektóre leki lub choroby autoimmunologiczne. W przypadku niektórych pacjentów przyczyna zaburzeń może okazać się niemożliwa do zdiagnozowania.

Zawroty głowy – co je wywołuje i jak się ich pozbyć? - podsumowanie

Leczenie tego zaburzenia zależy od jego przyczyny i charakteru. W niektórych przypadkach wystarczą leki, które pomagają w łagodzeniu nudności i wymiotów. Bardziej zaawansowane lub przewlekłe występowanie tej choroby, wiąże się z terapią fizyczną lub farmakologiczną, a w niektórych przypadkach także interwencją chirurgiczną.

Zawroty głowy mogą być objawem wielu różnych chorób i zaburzeń. Przyczyny ich występowania najczęściej są związane z zaburzeniami błędnika, neurologicznymi chorobami zakaźnymi, chorobami autoimmunologicznymi, urazami, a także stresem i czynnikami zewnętrznymi. 

Ważne jest, aby znaleźć przyczynę tego schorzenia - dzięki temu można przystąpić do odpowiedniego leczenia. W niektórych przypadkach konieczne jest leczenie objawowe, które umożliwi normalne funkcjonowanie osoby chorej. Istnieją również inne sposoby, które zapobiegają zawrotom głowy, takie jak dieta, styl życia i ćwiczenia fizyczne.

Jeśli masz zawroty głowy lub inne objawy, które Cię niepokoją, skonsultuj się z lekarzem!

Newsletter

Nie przegap żadnych nowości, zapisz się do newslettera!

Jako pierwszy dowiesz się o nowych promocjach, ofertach oraz poradach zamieszczanych na naszym blogu.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Klinika Super-Pharm sp. z o.o. (ul. Puławska 17, 02-515 Warszawa). Zgodę można wycofać w dowolnym momencie, ale nie wpływa to na zgodność z prawem działań podjętych na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Powiązane artykuły

Sprawdź kolejne porady, które przygotowaliśmy dla Ciebie

Skorzystaj z rejestracji online i umów wizytę w Body&Mind

Sprawdź swój kalendarz, znajdź dogodny dla siebie termin spotkania i w dowolnym momencie zarejestruj się na wizytę do naszego specjalisty.
Umów się na wizytęBody&Mind - Group 69582
BODY&MIND

Skorzystaj z rejestracji online i umów wizytę!

Sprawdź swój kalendarz, znajdź dogodny dla siebie termin spotkania i w dowolnym momencie zarejestruj się na wizytę do naszego specjalisty.
Body&Mind - Group 2072
Body&Mind - bm-logo
Właścicielem Serwisu Internetowego i jednocześnie administratorem danych jest Klinika Super-Pharm Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (02-515) przy ul. Puławskiej 17, NIP 5213982432 oraz REGON 522984417.
Adres i godziny otwarcia
Na skróty
O centrum
Bod
Bod)
Oferta
© 2024 Body&Mind. Wszelkie prawa zastrzeżone Created by meditrue