Informujemy, że obecnie nasza działalność skupia się wyłącznie na świadczeniu usług z zakresu medycyny estetycznej. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą w zakresie tych specjalizacji.
Jest to dolegliwość, którą większość z nas zna z własnego doświadczenia. Zawroty głowy objawiają się w formie uczucia niestabilności, dezorientacji, zamroczenia lub szumienia w głowie. Występują w różnych sytuacjach, np. podczas nagłych ruchów, zmiany pozycji ciała, po przebudzeniu, a także w spoczynku. Mają różne przyczyny, zaczynając od chorób i zaburzeń, kończąc na czynnikach zewnętrznych. Często towarzyszą im nudności, wymioty, bóle głowy, zaburzenia równowagi, osłabienie, niepokój lub lęk.
Do najczęstszych objawów zawrotów głowy należą:
Powyższe objawy mogą występować równocześnie lub pojedynczo i o różnym nasileniu i czasie trwania.
Do głównych przyczyn zawrotów głowy należą:
W przypadku nawracających zawrotów głowy należy udać się do lekarza, który przeprowadzi szereg badań, aby określić przyczynę ich występowania. Badania mogą obejmować:
Leczenie zawrotów głowy w głównej mierze dobiera się na podstawie przyczyn, przez które występują. W wypadku, gdy zawroty głowy spowodowane są konkretnym schorzeniem, to całe leczenie będzie polegało na zlikwidowaniu choroby, która je wywołuje. Sposoby leczenia zawrotów głowy obejmują:
Istnieje wiele sposobów, które mogą pomóc w zapobieganiu zawrotom głowy, w tym:
Dieta - bogata w warzywa i owoce, niskotłuszczowe produkty mleczne, pełnoziarniste produkty zbożowe i białka. Unikanie potencjalnie szkodliwych substancji (alkohol i kofeina), również okazuje się pomocne.
Styl życia - unikanie stresu, regularne wykonywanie ćwiczeń fizycznych, dobry sen i unikanie palenia.
Ćwiczenia fizyczne - np. joga, tai-chi oraz inne podobne ćwiczenia poprawiające równowagę i koordynację, co znacznie pomaga w zapobieganiu zawrotom głowy.
Zaburzenia błędnika neurologicznego są jednym z najczęstszych powodów zawrotów głowy. Błędnik to narząd, który odpowiada za utrzymanie równowagi i koordynację ruchów ciała. Zaburzenia występują na skutek uszkodzenia tego narządu, nerwów słuchowych lub ośrodków nerwowych.
Objawy zaburzeń błędnika neurologicznego:
Przyczyny zaburzeń błędnika są różnorodne. Mogą to być urazy głowy, choroby neurologiczne, infekcje wirusowe, jak również niektóre leki lub choroby autoimmunologiczne. W przypadku niektórych pacjentów przyczyna zaburzeń może okazać się niemożliwa do zdiagnozowania.
Leczenie tego zaburzenia zależy od jego przyczyny i charakteru. W niektórych przypadkach wystarczą leki, które pomagają w łagodzeniu nudności i wymiotów. Bardziej zaawansowane lub przewlekłe występowanie tej choroby, wiąże się z terapią fizyczną lub farmakologiczną, a w niektórych przypadkach także interwencją chirurgiczną.
Zawroty głowy mogą być objawem wielu różnych chorób i zaburzeń. Przyczyny ich występowania najczęściej są związane z zaburzeniami błędnika, neurologicznymi chorobami zakaźnymi, chorobami autoimmunologicznymi, urazami, a także stresem i czynnikami zewnętrznymi.
Ważne jest, aby znaleźć przyczynę tego schorzenia - dzięki temu można przystąpić do odpowiedniego leczenia. W niektórych przypadkach konieczne jest leczenie objawowe, które umożliwi normalne funkcjonowanie osoby chorej. Istnieją również inne sposoby, które zapobiegają zawrotom głowy, takie jak dieta, styl życia i ćwiczenia fizyczne.
Jeśli masz zawroty głowy lub inne objawy, które Cię niepokoją, skonsultuj się z lekarzem!