fbpx
phone cb
Zostaw swój numer - oddzwonimy!
5 minut/y

Liszaj na twarzy — objawy, przyczyny i leczenie

Liszaj to stan zapalny skóry lub błon śluzowych objawiający się zmianami grudkowymi, pęcherzykami lub plamami. Choroba może dawać objawy na różnych partiach ciała na przykład na plecach czy paznokciach. Jednak schorzenie dotyka także twarz. Liszaj na policzku czy brodzie występuje u pacjentów stosunkowo często. Jakie są przyczyny powstawania liszaja? Czy można się zarazić liszajem? Te i inne kwestie wyjaśniamy poniżej.
Body & Mind
6.12.2023
Body&Mind - informacja

Informujemy, że obecnie nasza działalność skupia się wyłącznie na świadczeniu usług z zakresu medycyny estetycznej. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą w zakresie tych specjalizacji.

Spis treści
Kopiuj link

Liszaj na twarzy – charakterystyka problemu

Liszaj płaski (łac. lichen planus) jest niezakaźną dermatozą. Etiologia choroby wciąż nie jest do końca znana. Specjaliści przypuszczają, że źródłem powstawania liszaja mogą być schorzenia na tle autoimmunologicznym. Chociażby cukrzyca czy toczeń rumieniowaty. Choroba dotyka około 1% społeczeństwa na świecie. Warto dodać, że występuje kilka innych odmian tego schorzenia: liszaj rumieniowaty, obrączkowaty oraz twardzinowy. Różnią się między sobą występowaniem w różnych miejscach na ciele oraz symptomami.

Przyczyny powstawania liszaja na twarzy

Do częstych przyczyn powstawania liszaja na twarzy i nie tylko możemy zaliczyć:

  • Choroby autoimmunologiczne (cukrzyca, bielactwo, marskość wątroby itd.)
  • Predyspozycje genetyczne
  • Zaburzenia hormonalne
  • Niezdrowy styl życia
  • Przyjmowanie chemioterapii
  • Przewlekły stres
  • Zakażenie paciorkowcem lub gronkowcem
  • Urazy skóry
Zbliżenie na twarz młodej kobiety o oliwkowej karnacji, której uwaga skupia się na skórze policzka. Nie ma na niej wyraźnych oznak liszaja na twarzy czy innych zaburzeń skórnych. Jej oczy są delikatnie odwrócone w bok, a usta lekko rozchylone. Kobieta dotyka delikatnie swojej szczęki i dolnej części twarzy palcami, a tło zdjęcia jest jednolite i jasne. Wrażenie jest spokojne i refleksyjne.

Liszaj płaski, a liszajec zakaźny – różnice

Liszaj oraz liszajec zakaźny to dwie inne choroby. Mają pewne podobieństwa, ale także istotne różnice. Pierwszą odmiennością jest fakt, że liszaj płaski nie bez powodu jest również nazywany liszajcem niezakaźnym. Nie da się nim zarazić, w przeciwieństwie do liszajca zakaźnego. Źródło powstawania liszaja płaskiego jest nieznane. Natomiast liszajca zakaźnego wywołują bakterie Streptococcus Pyogenes lub Staphylococcus aureus.

Kolejnym zróżnicowaniem jest wygląd zmian skórnych. Liszaj niezakaźny przypomina błyszczące wykwity grudkowe. Na powierzchni zmian można zauważyć siateczkę Wickhama. Jest to delikatna, biaława warstwa. Liszajec zakaźny objawia się złotawymi strupami, które są zbudowane warstwowo. W przypadku tej odmiany miejsce występowania liszajca jest na twarzy, rękach lub szyi. Zmian chorobowych nie należy dotykać.

Jak rozpoznać liszaje?

Liszaje często objawiają się charakterystycznymi zmianami skórnymi. Mogą to być plamy i grudki o różnym kształcie, kolorze i wielkości. Zmiany zdecydowanie różnią się od zdrowej skóry. Niektóre przypominają łuszczące się guzki inne zaś owalne plamy. Chorobie skóry może towarzyszyć świąd, ból, lub pieczenie. Warto także dodać, że istnieje kilka typów liszaja. Dlatego rozpoznanie konkretnej odmiany choroby warto powierzyć w ręce specjalisty.

Możemy wyróżnić najczęściej występujące odmiany liszaja:

  • Liszaj płaski 
  • Liszaj płaski obrączkowaty 
  • Liszaj płaski linijny 
  • Liszaj twardzinowy 
  • Liszaj rumieniowaty 

Jeśli podejrzewasz, że masz liszaj, najlepiej udaj się na wizytę do dermatologa. Lekarz będzie mógł przeprowadzić badanie skórne i postawić właściwą diagnozę. W niektórych przypadkach lekarz może również zlecić dodatkowe badania diagnostyczne. Może to być pobranie próbki skóry do badania mikroskopowego czy wykonanie testów alergicznych.

Liszaj na twarzy u dziecka

Liszaj na twarzy u dzieci najlepiej skonsultować z pediatrą. Czasami zmiana na twarzy, może okazać się reakcją alergiczną. Jednak, aby być pewnym, co do diagnozy lekarz może zlecić badanie histopatologiczne. U dzieci najczęściej występuje liszaj na policzku. Niekiedy pojawia się na brodzie lub nosie.

Zwykle miejsca objęte chorobą same znikają do kilku miesięcy. Choroba może sprawiać dziecku dyskomfort. Liszajowi towarzyszyć może świąd, pieczenie czy nawet ból. Dlatego wszelkie zmiany w przypadku delikatnej skóry maluchów należy skonsultować od razu z lekarzem.

Kobieta w białym topie stojąca przed lustrem w jasnym pomieszczeniu. Uśmiecha się delikatnie, patrząc na swoje odbicie, dotykając łagodnie swojej gładkiej, zdrowej skóry na policzku bez widocznych oznak liszaja czy innych problemów skórnych. Jej blond włosy są lekko falowane i upięte za uchem, co podkreśla jej promienny wygląd i czystą cerę.

Liszaj na twarzy — skuteczne sposoby leczenia

Na chwilę obecną nie ma leku ukierunkowanego na chorobę skóry, jaką jest liszaj. Jednak, aby leczenie było jak najbardziej skuteczne, ważne jest rozpoznanie rodzaju liszaja. Leczenie polega głównie na przyjmowaniu tabletek o działaniu antyhistaminowym lub sterydów. Niekiedy lekarz decyduje się na przepisanie kremu, maści lub żelu. Ma to na celu złagodzenie ewentualnego świądu i stanu zapalnego. Często preparaty te mają także działanie odkażające i antybakteryjne.

Jeśli powyższe sposoby leczenia nie są skuteczne, możliwe jest zastosowanie dodatkowych metod. Niekiedy specjalista decyduje się na wdrożenie retinoidów lub cyklosporyny. W niektórych gabinetach lekarskich dostępna jest również opcja leczenia światłem, czyli fototerapia. Polega to na naświetlaniu zmiany promieniowaniem UV A z wykorzystaniem leku światłouwrażliwiającego. Czasami jest to także terapia wąskopasmowym UV B, ale bez stosowania farmaceutyku. Istnieje także metoda leczenia schorzenia krioterapią. W skrajnych przypadkach może być wymagana operacja liszaja.

Domowe sposoby na liszaj na twarzy

Liszaj na twarzy i ciele w niektórych przypadkach da się wyleczyć w zaciszu domowym. Możesz skorzystać z naturalnych preparatów. Siemię lniane ma właściwości łagodzące i przeciwzapalne. Zarówno spożywane, jak i stosowane bezpośrednio na zmianę w formie zmielonej papki. Kojące właściwości ma również napar z kwiatów malwy. Oba te składniki wykazują również działanie nawilżające i wspomagają regenerację skóry. Warto także przyjmować olej z czarnuszki.

Równie istotna może okazać się ochrona skóry przed promieniami słonecznymi. Dlatego w przypadku występowania liszaja na skórę powinno się nakładać krem z filtrem SPF 50. W leczeniu zmian chorobowych pomocna może okazać się dieta eliminacyjna. Zrezygnuj z kawy, napoi energetycznych, cytrusów oraz pomidorów. Warto także rzucić lub możliwie jak najbardziej ograniczyć palenie papierosów oraz spożywanie napoi wysokoprocentowych.

Liszaj jest chorobą, która ma wiele odmian. Dlatego łagodzenie zmian na własną rękę może tylko przedłużyć okres choroby. Liszaje na twarzy oraz innych częściach ciała mogą wymagać badań histopatologicznych lub antybiotykoterapii. Dostrzegając na swoim ciele jakiekolwiek dermatozy, warto zasięgnąć porady lekarza.

Liszaje na twarzy - FAQ

Czy liszaj sam zniknie?

Liszaj może mieć różny przebieg w zależności od jego rodzaju. W przypadku liszaja płaskiego, u około 90% pacjentów zmiany mogą ustąpić samoistnie w ciągu dwóch lat1. Jednakże, istnieją również formy liszaja, które wymagają leczenia, gdyż mogą utrzymywać się przez dłuższy czas.

Czym smarować liszaj?

Leczenie liszaja zależy od jego rodzaju i objawów. W terapii miejscowej często stosuje się maści i kremy z glikokortykosteroidami, które łagodzą świąd i redukują stan zapalny. W niektórych przypadkach mogą być zalecane również maści z kwasem salicylowym, mentolem lub inne preparaty łagodzące objawy. Ważne jest, aby każdy przypadek był konsultowany z lekarzem dermatologiem, który dobierze odpowiednią metodę leczenia.

Czy liszaj jest groźny?

Większość form liszaja nie jest uznawana za groźne i nie przenoszą się one na przykład podczas kontaktu fizycznego. Jednakże, w niektórych przypadkach, jak przy liszaju płaskim, istnieje ryzyko poważniejszych komplikacji, takich jak rozwój raka jamy ustnej, jeśli zmiany lokalizują się w tej okolicy. Dlatego też ważne jest, aby obserwować zmiany skórne i w razie wątpliwości skonsultować się z lekarzem.

Newsletter

Nie przegap żadnych nowości, zapisz się do newslettera!

Jako pierwszy dowiesz się o nowych promocjach, ofertach oraz poradach zamieszczanych na naszym blogu.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Klinika Super-Pharm sp. z o.o. (ul. Puławska 17, 02-515 Warszawa). Zgodę można wycofać w dowolnym momencie, ale nie wpływa to na zgodność z prawem działań podjętych na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Powiązane artykuły

Sprawdź kolejne porady, które przygotowaliśmy dla Ciebie

Skorzystaj z rejestracji online i umów wizytę w Body&Mind

Sprawdź swój kalendarz, znajdź dogodny dla siebie termin spotkania i w dowolnym momencie zarejestruj się na wizytę do naszego specjalisty.
Umów się na wizytęBody&Mind - Group 69582
BODY&MIND

Skorzystaj z rejestracji online i umów wizytę!

Sprawdź swój kalendarz, znajdź dogodny dla siebie termin spotkania i w dowolnym momencie zarejestruj się na wizytę do naszego specjalisty.
Body&Mind - Group 2072
Body&Mind - bm-logo
Właścicielem Serwisu Internetowego i jednocześnie administratorem danych jest Klinika Super-Pharm Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (02-515) przy ul. Puławskiej 17, NIP 5213982432 oraz REGON 522984417.
Adres i godziny otwarcia
Na skróty
O centrum
Bod
Bod)
Oferta
© 2024 Body&Mind. Wszelkie prawa zastrzeżone Created by meditrue