Potówki na policzkach i innych częściach ciała są powszechnym problemem, wynikającym z nieprawidłowego działania gruczołów potowych. Kiedy pracują zbyt intensywnie, może dojść do zapchania gruczołów. Konsekwencją czego jest powstanie stanu zapalnego i pojawienie się rozsianych drobnych gródek na skórze.
Kiedy ciało się przegrzewa, gruczoły starają się regulować naszą temperaturę. Wówczas wydziela się pot. W ten sposób nasz organizm stara się ochłodzić. Jeśli jednak zmagamy się z nadpotliwością, może to okazać się źródłem wielu zmian skórnych. Mogą powstawać wówczas białe, bezbarwne lub czerwone grudki. Niekiedy z towarzyszącym im świądem i uczuciem pieczenia. Takie symptomy sygnalizują, że możesz zmagać się z potówkami, jednak aby mieć pewność warto zasięgnąć opinii lekarza.
Potówki mogą mieć różne przyczyny. Jednym z czynników predysponujących do ich powstawania jest wiek. Częściej występują u niemowląt i dzieci, ponieważ ich gruczoły potowe nie są jeszcze w pełni dojrzałe. Zdarza się, że ubieramy siebie bądź dziecko w zbyt wiele warstw ubrań. Jeśli dodatkowo tkaniny są nieoddychające, może to prowadzić do różnych problemów skórnych, w tym potówek.
Kolejnym czynnikiem jest nadmierna praca gruczołów potowych. W wyniku podwyższonej potliwości ujścia gruczołów mogą się zapychać. Tworzy to warunki idealne do rozwoju stanu zapalnego. Wysoka gorączka, ale i nadwaga czy otyłość również mogą wpływać na wydzielanie większej ilości potu.
Niektóre substancje w jedzeniu i napojach, mogą powodować rozszerzenie naczyń krwionośnych i wzmożoną potliwość na twarzy. Jeśli nasz organizm źle radzi sobie z pikantnymi potrawami, powinnyśmy ich unikać w codziennej diecie. Warto także wspomnieć, że alkohol i kawa mogą przyczyniać się do potówek na policzkach. Powinniśmy więc uważać na to, co spożywamy, jeśli chcemy uniknąć przewlekłych zmian skórnych.
Niewłaściwa pielęgnacja twarzy czy brak zachowania zasad higieny mogą być powodem pojawienia się dermatoz. Produkty, które mocno wysuszają naszą skórę, powodują utratę wilgoci. W odpowiedzi obronnej nasz organizm zwiększa wydzielanie potu, aby naturalnie nawilżyć skórę. W konsekwencji prowadzi to do powstania zmian skórnych. Warto wspomnieć, że wysoka wilgotność powietrza czy stres także są źródłem problemów ze skórą. Wszystkie te czynniki sprawiają, że nasza twarz może zmagać się z problemem, jakim są np. potówki na policzkach.
Wszelkie zmiany na naszej skórze są łatwo zauważalne i sprawiają nam dyskomfort. Nie tylko estetyczny, ale i fizyczny. Chcąc pozbyć się potówek na policzkach, warto znaleźć przyczynę. Jeśli mamy możliwość, należy jej unikać. Jednak jeśli chcemy wyleczyć się z potówek, możemy spróbować metod w zaciszu domowym.
Jednak jeśli łatwo dostępne sposoby nie pomagają, udaj się na wizytę do specjalisty. Lekarz po szczegółowym wywiadzie oraz badaniu skóry dobierze odpowiednią metodę leczenia. Czasami konieczne może być stosowanie miejscowych środków, na przykład z antybiotykiem.
Kiedy pacjent ma nawroty potówek na policzkach lub ciele, niezbędne mogą okazać się dalsze badania. Warto poszukać źródła problemu w zaburzeniach metabolicznych lub hormonalnych. Również nie należy pomijać prozaicznych czynników jak np. źle wykonany demakijaż. Zdarza się, że problem tkwi w naszej codziennej pielęgnacji, jednak aby mieć pewność warto skorzystać z pomocy dermatologa.