fbpx
phone cb
Zostaw swój numer - oddzwonimy!
6 minut/y

Migrena - jak zwalczyć powracający silny ból głowy?

Migrena to powszechne zaburzenie neurologiczne, dotyczące aż 15% populacji. Mimo licznych badań nad przyczynami migreny medycyna nie jest w stanie jednoznacznie ich wskazać. Wiadomo natomiast, że genetyka odgrywa kluczową rolę w występowaniu migren, a główną przyczyną tego schorzenia są dysfunkcje układu nerwowego.
Body & Mind
17.03.2023
Body&Mind - informacja

Informujemy, że obecnie nasza działalność skupia się wyłącznie na świadczeniu usług z zakresu medycyny estetycznej. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą w zakresie tych specjalizacji.

Spis treści
Kopiuj link

Oto czym jest migrena - opis choroby neurologicznej

Migrena to choroba neurologiczna, która charakteryzuje się nawracającymi napadami silnego bólu głowy. Zazwyczaj występuje po jednej stronie, ale odnotowano przypadki, w których ból występował po obu stronach głowy. Ból jest często bardzo silny i trwa od kilku godzin do nawet kilku dni.

Objawy migreny różnią się w zależności od osoby i fazy napadu, oto lista najczęstszych objawów migreny:

  • Ból głowy. 
  • Nadwrażliwość na bodźce - osoby z bólem migrenowym często są bardzo wrażliwe na bodźce, takie jak światło, dźwięki, zapachy czy dotyk. 
  • Zaburzenia widzenia - przed napadem migreny zwykle doświadczamy zaburzeń widzenia, takich jak migotanie, mroczki, plamy czy lśnienie. Czasem obraz staje się niewyraźny lub pojawiają się problemy z widzeniem przestrzennym. 
  • Nudności i wymioty - to objawy, które nierzadko towarzyszą bólowi głowy. Mogą pojawić się przed napadem migreny lub w jego trakcie. 
  • Zawroty głowy - często występują problemy z równowagą i uczucie dezorientacji. 
  • Uczucie zmęczenia i osłabienia - po napadzie migreny odczuwalne jest ogólne osłabienie, uczucie zmęczenia i brak energii. 
  • Zaburzenia snu - osoby z migreną przeważnie mają problemy ze snem. Mogą mieć trudności z zasypianiem, przebudzeniami w nocy lub nadmierną sennością w ciągu dnia. 
  • Problemy z koncentracją i pamięcią

Przyczyny migreny - co powoduje powtarzające się bóle głowy?

Mimo długotrwałych badań, powody migreny nadal nie są w pełni znane. Wiadomo jednak, że różne czynniki, w tym genetyka i oddziaływanie środowiska, wpływają na rozwój tej choroby.

Czynniki, które najczęściej mają wpływ na pojawienie się migreny:

  • Genetyka: migrena może być dziedziczna, co oznacza, że jeśli inni członkowie rodziny cierpią na migrenę, istnieje większe ryzyko wystąpienia tego schorzenia. 
  • Zmiany hormonalne: u kobiet migreny czasami związane są z miesiączką, co pokazuje, że zmiany w hormonach mogą wpływać na ból migrenowy. 
  • Stres: wysoki poziom stresu może prowadzić do migreny u osób podatnych na ten rodzaj bólu głowy. 
  • Dieta i styl życia: niektóre pokarmy i napoje, takie jak alkohol, kofeina, ser, czekolada mogą wywołać migrenę. Dodatkowo nieregularne spożywanie posiłków, odwodnienie, czy brak snu również przyczyniają się do jej wystąpienia. 
  • Czynniki środowiskowe: takie jak mocne światło, głośne dźwięki, czy intensywne zapachy. 
  • Czynniki pogodowe: różnice w pogodzie, takie jak zmiany ciśnienia, wilgotności czy temperatury. 
  • Leki: takie jak środki antykoncepcyjne czy leki na nadciśnienie, mogą wywołać migrenę. 
Przyczyny migreny co powoduje powtarzajace sie bole glowy

Jakie są sposoby leczenia migreny - farmakologiczne i alternatywne?

Leczenie migreny dzieli się na dwa główne rodzaje: leczenie farmakologiczne oraz alternatywne. Dobór odpowiedniego sposobu zależy tak naprawdę od poziomu nasilenia bólu oraz czynników, które wpływają na pojawienie się migreny. 

Do farmakologicznych metod leczenia zaliczamy:

  • Leki przeciwbólowe: paracetamol, ibuprofen czy aspiryna pomagają w łagodzeniu bólu. Należy jednak korzystać z nich z umiarem, aby uniknąć nadużywania tych substancji. 
  • Leki przeciwmigrenowe (triptany): działają poprzez zwężanie naczyń krwionośnych w mózgu, co zmniejsza ból. Przykłady to sumatriptan, rizatriptan czy zolmitriptan. 
  • Leki przeciwwymiotne: metoklopramid czy prochlorperazyna redukują nudności i wymioty. 
  • Leki profilaktyczne: stosowanie leków przeciwpadaczkowych, obniżających ciśnienie oraz antydepresantów, zmniejsza częstotliwość i nasilenie migren. 

Alternatywne metody to natomiast:

  • Terapia behawioralna: techniki relaksacyjne np. medytacja, mogą pomóc w radzeniu sobie ze stresem i zmniejszać częstotliwość migren. 
  • Akupunktura: przyczynia się do redukcji częstotliwości i nasilenia migren. 
  • Terapia manualna: masaż, osteopatia czy chiropraktyka przynoszą ulgę w przypadku napięć mięśniowych. 
  • Suplementy diety: witamina B2, magnez czy koenzym Q10 znacznie zmniejszają występowanie bólu. 
  • Ziołolecznictwo: zioła, np. pięciornik gęsi, mają potencjał łagodzenia migren, jednakże ich lecznicze działanie nie zostało potwierdzone jeszcze wystarczającą liczbą badań. 

Pamiętaj, że przed przystąpieniem do leczenia migreny powinieneś skonsultować się z neurologiem w celu dobrania odpowiedniej dla Ciebie metody.

Skuteczne sposoby na zapobieganie migrenie - dieta, styl życia i zmiana nawyków

Aby skutecznie zapobiegać migrenom, ważne jest wprowadzenie zdrowych zmian w diecie, stylu życia i nawykach. 

W diecie unikaj kofeiny, alkoholu czy serów dojrzewających - zamień je na posiłki bogate w białko, błonnik i zdrowe tłuszcze. Staraj się jeść zdrowo i regularnie, by uniknąć gwałtownych zmian poziomu cukru we krwi. Ćwicz regularnie: spacer, pływanie czy joga wspomaga redukcję stresu, tym samym pojawienie się migreny. Utrzymuj stały rytm snu, staraj się spać 7-8 godzin każdej nocy i unikaj nadmiernego korzystania z urządzeń elektronicznych przed snem.  Prowadź dziennik migrenowy, w którym zapisujesz, kiedy występują bóle głowy, co je wywołuje, jakie leki przyjmujesz i jakie są rezultaty. Pomaga to zidentyfikować wyzwalacze migreny i opracować strategie radzenia sobie z nimi. Kluczowe jednak są regularne wizyty u lekarza oraz współpraca w celu opracowania indywidualnego planu leczenia i profilaktyki.

Wprowadzenie tych podstawowych zmian w codziennym życiu powinno pomóc w zapobieganiu migrenom. 

Skuteczne sposoby na zapobieganie migrenie dieta styl zycia i zmiana nawykow

Jak radzić sobie z napadem migreny - domowe sposoby na złagodzenie bólu głowy

Domowe sposoby radzenia sobie z migreną mają na celu nie tylko łagodzenie objawów w trakcie ataku, ale również zmniejszenie częstotliwości występowania bólów głowy. Istnieje szereg efektywnych metod łagodzenia tej powszechnej dolegliwości, które można wykonać w komfortowych warunkach domowych.

Gdy odczuwasz, że zbliża się atak migreny, zacznij podejmować następujące działania:

  • Wycofaj się do ciemnego, cichego pokoju i unikaj mocnego światła oraz hałasu, które mogą nasilać ból. 
  • Przyłóż zimny lub ciepły kompres na czoło, lub kark. Zimny kompres zmniejsza stan zapalny i zwęża naczynia krwionośne, a ciepły rozluźnienia napięte mięśnie. 
  • Nie zapominaj o spożywaniu dużej ilości wody, by uniknąć odwodnienia. 
  • Praktykuj techniki głębokiego oddychania i medytację, aby zmniejszyć stres i napięcie. 
  • Jeśli to możliwe, połóż się na chwilę i odpocznij. Sen pomaga złagodzić ból. 
  • Herbaty ziołowe z miętą, imbirem czy rumiankiem, mogą pomóc w zmniejszeniu bólu głowy i uczuciu nudności, które często towarzyszą migrenie. 
  • Stosuj naturalne olejki eteryczne, takie jak lawenda, eukaliptus czy mięta pieprzowa, które przyczyniają się do łagodzenia bólu oraz redukcji napięcia. 

Ból migrenowy z aurą - charakterystyka, przyczyny oraz objawy

Jest to szczególny rodzaj migreny, któremu towarzyszą specyficzne objawy, zwane aurą, przed samym atakiem bólu głowy. Aura migrenowa to zazwyczaj zespół objawów neurologicznych, które występują na krótko przed napadem migreny. Zwykle trwa ona od kilku minut do godziny i zanika, zanim rozpocznie się ból migrenowy.

Źródło migreny z aurą nie jest do końca znane, zupełnie tak jak w przypadku zwykłej migreny. Uważa się, że ból migrenowy z aurą może być związany z zaburzeniami w przepływie krwi w mózgu oraz nadmierną aktywacją komórek nerwowych. Podobnie jak w przypadku migreny bez aury, może mieć ona podłoże genetyczne oraz być wywołana przez różne czynniki środowiskowe, takie jak stres, zmiany hormonalne, zmiany atmosferyczne czy spożywanie niektórych pokarmów.

Objawy aury migrenowej mogą być różne, ale najbardziej typowe to:

  • Zmiany w polu widzenia: plamki, migotanie, błyski świetlne, utrata części pola widzenia. 
  • Mrowienie lub drętwienie w twarzy, rękach lub nogach, zwykle po jednej stronie ciała. 
  • Trudności w mówieniu, zaburzenia mowy lub rozumienia mowy. 
  • Zawroty głowy, problemy z równowagą lub koordynacją. 

Należy pamiętać, że nie każdy doświadcza tych samych objawów aury, a ich nasilenie może być różne. Po wystąpieniu aury migrenowej zazwyczaj następuje ból głowy, który trwa zazwyczaj od kilku godzin do nawet kilku dni. Ból migrenowy z aurą może być leczony za pomocą leków przeciwbólowych, leków przeciwmigrenowych oraz metod niemedycznych, takich jak relaksacja, okłady czy techniki oddechowe.

Migrena - jak zwalczyć powracający silny ból głowy? - podsumowanie

Migrena charakteryzuje się nawracającymi i intensywnymi bólami głowy. Przyczyny występowania tego schorzenia mogą być związane z genetyką, czynnikami środowiskowymi oraz zmianami hormonalnymi. Leczenie oraz zapobieganie migrenom można przeprowadzać zarówno farmakologiczne, jak i poprzez metody alternatywne, w tym zmiany stylu życia, diety oraz naukę radzenia sobie ze stresem. Migreny z aurą obejmuje dodatkowe objawy neurologiczne przed wystąpieniem bólu głowy.

Newsletter

Nie przegap żadnych nowości, zapisz się do newslettera!

Jako pierwszy dowiesz się o nowych promocjach, ofertach oraz poradach zamieszczanych na naszym blogu.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Klinika Super-Pharm sp. z o.o. (ul. Puławska 17, 02-515 Warszawa). Zgodę można wycofać w dowolnym momencie, ale nie wpływa to na zgodność z prawem działań podjętych na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Powiązane artykuły

Sprawdź kolejne porady, które przygotowaliśmy dla Ciebie

Skorzystaj z rejestracji online i umów wizytę w Body&Mind

Sprawdź swój kalendarz, znajdź dogodny dla siebie termin spotkania i w dowolnym momencie zarejestruj się na wizytę do naszego specjalisty.
Umów się na wizytęBody&Mind - Group 69582
BODY&MIND

Skorzystaj z rejestracji online i umów wizytę!

Sprawdź swój kalendarz, znajdź dogodny dla siebie termin spotkania i w dowolnym momencie zarejestruj się na wizytę do naszego specjalisty.
Body&Mind - Group 2072
Body&Mind - bm-logo
Właścicielem Serwisu Internetowego i jednocześnie administratorem danych jest Klinika Super-Pharm Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (02-515) przy ul. Puławskiej 17, NIP 5213982432 oraz REGON 522984417.
Adres i godziny otwarcia
Na skróty
O centrum
Bod
Bod)
Oferta
© 2024 Body&Mind. Wszelkie prawa zastrzeżone Created by meditrue