Brodawki na stopach mogą być rozsiane lub skupione oraz powodują dyskomfort podczas chodzenia. Szczególnie te, które są głęboko wrośnięte w skórę. Brodawki na palcach u dłoni również mogą utrudniać wykonywanie codziennych czynności. Trzeba pamiętać, iż leczenie kurzajek może być długotrwałe. Większość zakażeń obserwujemy u dzieci i młodzieży. Jednak z problemem mierzą się również dorośli.
Jak odróżnić brodawkę na palcu od odcisku? Kurzajka to wykwit o nieregularnej powierzchni. Niekiedy możemy zauważyć na zmianie niewielkie punkty o ciemnym kolorze. Te punkty to naczynia krwionośne. Właśnie to odróżnia je od odcisków. Więcej o tym, jak wygląda kurzajka na palcu, piszemy niżej w artykule. Odcisk natomiast jest zgrubiałą skórą. Największą różnica między kurzajką a odciskiem jest źródło ich powstania. Odciski spowodowane są czynnikami zewnętrznymi, takimi jak otarcia lub ucisk. Brodawka na palcu powstaje przez zarażenie się wirusem HPV, czyli z ang. Human Papilloma Virus.
Kurzajką możesz się zrazić bezpośrednio od osoby z wirusem HPV lub dotykając przedmiotu, z którego korzystała. Miejsca publiczne jak basen, solarium czy niesprawdzony salon kosmetyczny są idealnym środowiskiem do przenoszenia wirusa. Również galerie handlowe czy wszelkie elementy w komunikacji miejskiej, których dotykają inni pasażerowie. Dlatego tak ważne jest, by korzystać z miejsc sprawdzonych. W których czujemy się bezpiecznie, jeśli chodzi o sterylność oraz zachowanie zasad higieny. Prócz tych miejsc jest jeszcze jedna możliwość zarażenia się wirusem HPV. Brodawczak ludzki jest także przenoszony drogą płciową. Warto wspomnieć, że jeśli będzie to typ wirusa wysokoonkogennego, mogą wystąpić poważne powikłania. Wzrasta bowiem ryzyko rozwoju zmian przedrakowych i złośliwych.
Kurzajki na palcu u ręki lub na stopie przeważnie mają owalny kształt. Ich powierzchnia jest szorstka, nierówna lub chropowata. Kolorem zazwyczaj przypominają otaczającą je zdrową skórę. Niekiedy mają żółtą lub brązowawą barwę. Występują pojedynczo lub rozprzestrzeniają się, czasami tworząc skupiska. Ich wielkość jest różna. Kurzajka występuje między 2 mm, a 2 cm. Jednak bywają również kilkukrotnie większe.
Skoro omówiliśmy już, jak wygląda kurzajka na palcu, warto poruszyć kolejną ważną kwestię. Mianowicie są to rodzaje brodawek powstałych przez wirus HPV. Istnieje kilka odmian kurzajek, które różnią się od siebie wyglądem i położeniem.
Najczęściej spotykane brodawki to:
Jako eksperci medycyny estetycznej, chcielibyśmy podzielić się z Tobą kilkoma wskazówkami, jak zapobiegać powstawaniu kurzajek na palcach. Kurzajki to niewielkie, twarde wyrośla skóry, które są spowodowane przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Nie są groźne dla zdrowia, ale mogą być nieestetyczne i bolesne.
Znaczna większość brodawek nie wymaga leczenia. Na brodawki na palcach dłoni bądź stóp zaleca się stosowanie preparatów z mocznikiem lub specjalistycznych lakierów. Jednak, kiedy domowe leczenie nie przynosi efektów, potrzebna jest wizyta u dermatologa. Specjalista może zastosować terapię kwasami — salicylowym lub trichlorooctowym. Takie leczenie wymaga częstszych wizyt w gabinecie. Lekarz może zdecydować się również na użycie krioterapii. O tym zabiegu opowiemy więcej w dalszej części.
Często spotykaną metodą leczenia brodawek na palcu jest ich wymrażanie. Jest to krioterapia, czyli zastosowanie podtlenku azotu lub ciekłego azotu na istniejącą kurzajkę. Zamrażanie ma powodować tworzenie się pęcherzy pod oraz wokół kurzajki. Po około 7 dniach martwa tkanka się złuszcza. Ta forma leczenia ma również za zadanie stymulować układ odpornościowy do walki z objawami wirusa HPV.
Kurzajki to powszechne zmiany skórne wywoływane przez wirusy HPV. Mogą stanowić problem nie tylko kosmetyczny, ale także prowadzić do innych poważnych powikłań. Należy pamiętać, że wirus brodawczaka jest również powiązany z rozwojem niektórych nowotworów. W tym raka szyjki macicy. Dlatego w przypadku kobiet wizyty u lekarza dermatologa są szczególnie ważne. Wczesne rozpoznanie i skuteczne wyleczenie zmian skórnych pozwala cieszyć się zdrowiem.