fbpx
phone cb
Zostaw swój numer - oddzwonimy!
4 minut/y

Grzybica potnicowa stóp - objawy, przyczyny i leczenie swędzących krostek

Choroby stóp są powszechnym problemem wielu z nas. Szczególnie w cieplejsze miesiące jesteśmy bardziej narażeni na infekcje wywołane grzybem lub bakterią przez korzystanie z miejsc publicznych jak basen, lub parki wodne. Grzybica stóp może dotknąć każdego zarówno dzieci, jak i dorosłych. Swędzące krostki i pęcherze na stopach nie należą do przyjemnych objawów tej choroby. Jakie są przyczyny powstawania grzybicy stóp? Czy możemy w jakikolwiek sposób się przed nią uchronić?
Body & Mind
10.06.2023
Spis treści
Kopiuj link

Czym jest grzybica potnicowa stóp?

Grzybica stóp to choroba zakaźna. Wywołują ją najczęściej chorobotwórcze grzyby. Schorzenie objawia się pęcherzami na stopach lub swędzącymi krostkami. Wokół nich może wystąpić wysięk. Grzybica może mieć początkowo bezobjawowy przebieg. Jednak z czasem pojawia się wysypka i swędzenie stóp. Rozwojowi choroby sprzyja ciepło i wilgoć oraz kilka innych czynników. Chcąc zapobiec grzybicy, warto zadbać odpowiednią profilaktykę.

Zdjęcie przedstawiające stopy kobiety dotknięte chorobą grzybicy stóp

Grzybica stóp - przyczyny

  • Dermatofity — to one są główną przyczyną powstawania grzybicy stóp, skóry i włosów. Dermatofity są grzybami, które bytują na naszym ciele. Kiedy nasza odporność spada, atakują one kreatynę oraz pozostałe białka. Proteiny występujące w skórze i jej przydatkach ulegają rozkładowi. W ten sposób powstaje grzybica zwana dermatofitozą.
  • Ciepłe i wilgotne miejsca również sprzyjają rozwojowi grzybicy stóp. Dlatego nie powinno się korzystać wspólnie z jednego ręcznika i innych przedmiotów osobistych. Należy zakładać obuwie ochronne w miejscach publicznych jak basen czy siłownie. Korzystając z usług w salonie kosmetycznym, wybierz te sprawdzone, ponieważ niezwykle ważne jest dbanie o dezynfekcję oraz zasady higieny. W sklepach obuwniczych nie przymierzaj butów gołą stopą. Wybierając buty postaw na komfort, tak by zapobiegać otarciom stóp. Obuwie nie powinno być za małe. Dodatkowo buty nie mogą nas uciskać, ani jakkolwiek zniekształcać stopy.
  • Choroby współistniejące mogą przyczyniać się do rozwoju grzybicy stóp. Chociażby choroby autoimmunologiczne, na które coraz więcej osób choruje. Osoby z nowotworem, wirusem HIV także są bardziej narażone na pojawienie się tego schorzenia. Długotrwała antybiotykoterapia lub leki sterydowe również mogą narażać niektóre osoby na rozwój grzybicy.

Objawy grzybicy potnicowej

Grzybica stóp rozwija się głównie w wyniku kontaktu z zakażonymi powierzchniami. Mogą to być podłogi w publicznych miejscach, baseny, lub przymierzalnie. Noszenie obcisłych i nieoddychających butów także sprzyja rozwojowi grzybicy. Swędzenie stóp może być jednym z pierwszych objawów choroby. Jednak jakie jeszcze symptomy wykazuje grzybica?

Najczęstsze objawy grzybicy stóp to:

  • Swędzące krostki na stopach 
  • Pieczenie skóry między palcami
  • Pękanie skóry, tworzenie się bolesnych ran
  • Łuszczenie się skóry wokół palców i na podeszwie stopy
  • Powstawanie białawych, wysiękowych pęcherzyków na stopach
  • Nadżerki oraz rumień
  • Nieprzyjemny zapach

Jak rozpoznać grzybicę stóp?

Chcąc potwierdzić obecność grzybów, warto udać się do lekarza podologa lub dermatologa. Pobierze on próbkę z pęcherzy na stopie lub zakażonej skóry. Następnym krokiem jest badanie mykologiczne bezpośrednie i hodowlane. Materiał jest analizowany pod mikroskopem. Celem tego badania jest różnicowanie grzybicy od innych schorzeń. Niektóre mogą wywoływać podobne objawy jak na przykład:

  • Łuszczycowy wyprysk dłoni i stóp, 
  • Grzybica wyparzeniowa międzypalcowa 
  • Wyprysk modzelowaty 
Zdjęcie przedstawiające kobietę z grzybicą stóp na wizyty u podologa

Leczenie grzybicy stóp

Jeśli zauważasz u siebie swędzące krostki na stopach lub pęcherzyki jest to alarmujący sygnał. Ważne jest szybkie skonsultowanie się z lekarzem dermatologiem w celu ustalenia optymalnego planu leczenia. Uwzględni on indywidualne potrzeby i problemy pacjenta. Leczenie grzybicy stóp jest zależne od nasilenia choroby, rozległości zmian i towarzyszących objawów. Może obejmować różne metody terapeutyczne, takie jak:

  • Kuracja miejscowa - polega na stosowaniu kremów, maści lub zasypek przeciwgrzybicznych.
  • Terapia doustna - w przypadku świądu, może być konieczne przyjmowanie leków antyhistaminowych.
  • Dezynfekcja obuwia - ważne jest regularne odkażanie butów. Ustrzeże nas to przed nawrotem choroby.
  • Profilaktyka - należy stosować odpowiednie środki higieny oraz osuszać stopy. Równie ważne jest noszenie przewiewnych butów i skarpetek oraz unikanie chodzenia boso w publicznych miejscach.
  • Leczenie innych schorzeń - w przypadku gdy grzybica stóp jest powiązana z innymi dermatozami. Może to być, chociażby wyprysk potnicowy. Niekiedy konieczne jest zastosowanie dodatkowych terapii, np. leków przeciwzapalnych lub sterydów w postaci maści.
  • Pełna kuracja - ważne jest przestrzeganie zaleconych schematów leczenia. Grzybica może prowadzić do rozszerzenia się infekcji na inne części ciała. Zwiększa się też ryzyko wtórnych zakażeń wirusowych i bakteryjnych.
  • Obserwacja - istotne jest regularne monitorowanie stanu skóry przez lekarza dermatologa. Ma to na celu ocenę postępów leczenia i w razie potrzeby zmianę terapii. 

Sposoby zapobiegania grzybicy stóp

Swędzące krostki na stopach i pęcherzyki nie należą do przyjemnych objawów choroby. Utrudniają chodzenie oraz codzienne funkcjonowanie. Swędzenie stóp powoduje irytację i daje uczucie bezradności. Dlatego tak ważne jest, aby zwrócić się o pomoc do specjalisty, kiedy pojawi się objaw choroby. Jednak kiedy uda nam się ze wsparciem dermatologa wyleczyć grzybicę stóp jak się przed nią chronić? Najważniejsza jest profilaktyka.

Chcąc uniknąć nawrotu grzybicy i pęcherzy na stopach codziennie myj i dokładnie je osuszaj. Możesz także stosować antyperspirant do stóp lub talk. Każdego dnia zakładaj czyste skarpetki. Unikaj ciasnego obuwia wykonanego z syntetycznych tworzyw. Postaw na buty skórzane lub zamszowe. Nie współdziel ręczników, skarpet ani butów z innymi. W miejscach publicznych typu park wodny lub klub fitness noś obuwie ochronne.

Jeśli zauważysz niepokojące zmiany na skórze stóp, udaj się na wizytę do lekarza dermatologa. Grzybica stóp jest powszechnym problemem i nie należy się go wstydzić. Odpowiednie leczenie i stosowanie się do zaleceń lekarza pozwoli na skuteczne pozbycie się grzybicy.

Newsletter

Nie przegap żadnych nowości, zapisz się do newslettera!

Jako pierwszy dowiesz się o nowych promocjach, ofertach oraz poradach zamieszczanych na naszym blogu.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Klinika Super-Pharm sp. z o.o. (ul. Puławska 17, 02-515 Warszawa). Zgodę można wycofać w dowolnym momencie, ale nie wpływa to na zgodność z prawem działań podjętych na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Powiązane artykuły

Sprawdź kolejne porady, które przygotowaliśmy dla Ciebie

Skorzystaj z rejestracji online i umów wizytę w Body&Mind

Sprawdź swój kalendarz, znajdź dogodny dla siebie termin spotkania i w dowolnym momencie zarejestruj się na wizytę do naszego specjalisty.
Umów się na wizytęBody&Mind - Group 69582
BODY&MIND

Skorzystaj z rejestracji online i umów wizytę!

Sprawdź swój kalendarz, znajdź dogodny dla siebie termin spotkania i w dowolnym momencie zarejestruj się na wizytę do naszego specjalisty.
Body&Mind - Group 2072
Body&Mind - bm-logo
Właścicielem Serwisu Internetowego i jednocześnie administratorem danych jest Klinika Super-Pharm Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (02-515) przy ul. Puławskiej 17, NIP 5213982432 oraz REGON 522984417.
Adres i godziny otwarcia
Na skróty
O centrum
Bod
Bod)
Oferta
© 2024 Body&Mind. Wszelkie prawa zastrzeżone Created by meditrue