Informujemy, że obecnie nasza działalność skupia się wyłącznie na świadczeniu usług z zakresu medycyny estetycznej. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą w zakresie tych specjalizacji.
Ból określany przez pacjentów jako ból nerek umiejscowiony jest przeważnie w dolnej części pleców. Może być on ostry, jednostronny i promieniować do pachwiny. Może się również zmniejszać w zależności od przyjętej pozycji ciała. Wówczas określany jest mianem kolki nerkowej, która jest objawem kamicy moczowej.
Tępy i stały ból, który nie zależy od pozycji ciała może świadczyć o stanie zapalnym nerek czy torbieli nerki.
Przeważnie jednak ból nerek nie jest jedynym objawem, a towarzyszą mu także inne symptomy, które pozwalają na odróżnienie go od choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa czy rwy kulszowej.
Ból nerek może być ostry lub tępy, a towarzyszą mu często takie objawy jak:
Mogą pojawić się także objawy ogólne takie jak:
W tym przypadku należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem, a w przypadku bardzo silnego bólu, omdleń czy wymiotów udać się pilnie na SOR.
Do najważniejszych chorób układu moczowego, które mogą powodować bóle nerek należą:
Kamica nerkowa polega na tworzeniu w drogach moczowych kamieni nerkowych. Ból, który pojawia się podczas kamicy nerkowej, czyli kolka nerkowa jest ostry i związany z przemieszczaniem się “kamienia” w stronę pęcherza moczowego.
Oprócz bardzo nasilonego bólu mogą wystąpić także:
Podczas ataku kolki nerkowej można stosować leki dostępne bez recepty takie jak:
Wypijanie odpowiedniej ilości płynów (nawet do 4 litrów) może również pomóc w przemieszczeniu kamienia nerkowego do pęcherza moczowego.
W niektórych przypadkach należy jednak bezzwłocznie zgłosić się do lekarza. Dotyczy to:
Jeśli leczenie zachowawcze nie przynosi oczekiwanych rezultatów wówczas lekarz może zastosować leczenie chirurgiczne, a więc usunięcie kamienia nerkowego w całości lub po uprzednim rozdrobnieniu go laserem lub falą wstrząsową.
Możemy wyróżnić 3 rodzaje zapalenia nerek:
Objawy zapalenia nerek mogą obejmować między innymi:
Zapalenie nerek w zależności od przyczyny, która je wywołała leczone jest na różne sposoby.
Niektóre leki jak na przykład niesteroidowe leki przeciwzapalne czy antybiotyki mogą przyczynić się do rozwoju śródmiąższowego zapalenia nerek. Wówczas należy przede wszystkim odstawić lek w porozumieniu z lekarzem.
Z kolei w przypadku odmiedniczkowego zapalenia nerek, które wywoływane jest przeważnie przez bakterie do leczenia stosuje się właśnie antybiotyki.
Kłębuszkowe zapalenie nerek wywoływane jest często również przez zakażenie. W cięższych przypadkach w terapii stosuje się leki immunosupresyjne.
Niestety ból nerek bywa często mylony z bólem krzyża, który również umiejscowiony jest w odcinku lędźwiowym.
Ból kręgosłupa może jednak nasilać się w zależności od przyjmowanej pozycji ciała czy wykonywanych czynności. W przypadku nerek, ból jest przeważnie stały i jednostronny oraz występują dodatkowe objawy ze strony układu moczowego.
Właściwą diagnozę stawia jednak lekarz po wywiadzie z pacjentem i czasami po dodatkowych badaniach takich jak:
W przypadku bólu odcinka lędźwiowego pacjenci sięgają zazwyczaj po leki przeciwbólowe zwłaszcza niesteroidowe leki przeciwzapalne takie jak ibuprofen czy ketoprofen.
Z powodzeniem można sięgnąć także po leki rozkurczowe takie jak drotaweryna czy hioscyna.
Zawsze jednak należy szukać przyczyny bólu nerek w celu wprowadzenia właściwego leczenia. W tym celu konieczna jest wizyta u lekarza.
Medyczna marihuana jest coraz chętniej przepisywana pacjentom przez lekarzy, ponieważ posiada udowodnione działanie w takich chorobach jak:
Badania nad medyczną marihuaną i jej działaniem jednak trwają. Okazuje się, że konopie medyczne może być skuteczne w zmniejszeniu dokuczliwych objawów u pacjentów z przewlekłą chorobą nerek.
Nawet 2/3 pacjentów z przewlekłą chorobą nerek skarży się na przewlekły ból, z czego prawie połowa określa ten ból jako ciężki. Rozwiązaniem dla tych pacjentów może być terapia medyczną marihuaną.
W jednym z badań obejmujących pacjentów, którzy wcześniej przyjmowali opioidy z powodu bólu nowotworowego, potwierdzono działanie przeciwbólowe THC i CBD, czyli związków zawartych w medycznej marihuanie. Mogą być one skuteczne również w zmniejszaniu bólu przewlekłego u pacjentów z przewlekłą chorobą nerek jako alternatywa dla leków opioidowych. Decyzję o zastosowaniu medycznej marihuany u tych pacjentów podejmuje specjalista po wnikliwej analizie danego przypadku w tym chorób towarzyszących, jeśli takie u pacjenta występują.